Praha 22 je stále bez vedení. Koalice se osočuje z nekalostí a porušování zákona

Na návrh zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé v březnu starostu Prahy 22 Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní). V koalici panuje nedůvěra o tomto tajném hlasování. Ani zastupitelstvo v květnu situaci nevyřešilo. Starosta zvolen nebyl, radní podali rezignace.

Na jednání zastupitelstva byl do volby nového starosty navržen dříve odvolaný starosta Vojtěch Zelenka jako jediný kandidát. Ten však nebyl v tajné volbě zastupiteli zvolen. Pravomoci starosty tak i nadále zůstávají 1. místostarostce Kateřině Erbsové.

Po neodvolání radního Štěpána Zmátla (KDU-ČSL za Praha 22.Naše město), však rezignovali k poslednímu červenci na funkce 1. místostarostka Kateřina Erbsová (Praha 22.Naše město), místostarosta Pavel Kosař (STAN), radní Ondřej Lagner (STAN) a radní Ivo Krátký (Praha 22. Naše město).

„Situace v Zastupitelstvu Prahy 22 je nyní poněkud nepřehledná. Na předminulém zasedání byl v tajné volbě neočekávaně odvolán starosta obce. Jak se později ukázalo, stalo se to nečestným a nemorálním způsobem, kdy radní Štěpán Zmátlo manipuloval se svým hlasovacím lístkem tak, aby si vytvořil alibi pro podporu starosty, zároveň však vhodil svůj hlas pro jeho odvolání,“ napsali v prohlášení Kateřina Erbsová, Pavel Kosař, Ondřej Lagner a Ivo Krátký.

Noční puč na radnici Prahy 22. „Uhříněveské Palermo,“ říká senátor Kos

„Skutečnost je taková, že jsem hlasoval v tajné volbě, řádně a v souladu se zákonem. Další nepopíratelný fakt je, že v následujících dnech po tajné volbě došlo některými mými kolegy z rady k protizákonné manipulaci s volebními lístky. A tudíž porušení základního demokratického práva na svobodnou a tajnou volbu,“ reaguje radní Štěpán Zmátlo.

Mezi radními tak zřejmě vyšlo najevo, jak ve skutečnosti Zmátlo hlasoval. „Zbývající radní, kromě radního Radovana Koutského, i proto požadovali odstoupení radního Zmátla, z důvodu bezprecedentního morálního selhání. Radním vadí zejména způsob, kterým došlo k odvolání starosty,“ vysvětlují svůj odmítavý postoj k radnímu Zmátlovi.

„Následně pak byla svolána místostarostou Pavlem Kosařem volební komise se záměrem zneplatnit volbu starosty pro údajně nesprávné označení některých volebních lístků. Při tomto zasedání volební komise však P. Kosař přiznal, že s volebním lístky nejen on manipuloval,“ tvrdí Zmátlo.

Důvěra koalice je tak vážně narušena, Zmátlo svůj postup vůči koalici jako problematický nevnímá.

„Někteří mí kolegové z Rady se pak na základě protizákonné kontroly volebních lístků domnívali, že jsem jim lhal. Považuji toto jednání naprosto neslučitelné s mandátem zastupitele natož radního,“ dodal s odkazem na demokratické principy.

Volení zástupci hlasují obvykle veřejně, aby byl jejich postup transparentní, u volby starosty si ale mohou sami zastupitelé zvolit formu tajného hlasování.

Konec koalice

Podle společného vyjádření 1. místostarostky Kateřiny Erbsové, místostarosty Pavla Kosaře a radních Ondřeje Lagnera a Iva Krátkého současná koalice STAN+Svobodní a Praha 22. Naše město, nedisponuje většinou hlasů pro shodu na klíčových otázkách, kterými jsou například personální obsazení radnice Prahy 22 a nemůže tedy nadále transparentně naplňovat svůj volební program.

„V tuto chvíli probíhají jednání, která se snaží situaci v Praze 22 stabilizovat a vrátit do normálního stavu, to je ustanovit funkční většinu pro dokončení volebního období,“ dodávají v prohlášení.

ODS se po odvolání starosty a rozštěpení koalice k řešení nehlásí. „Kdo by měl být novým starostou není otázka na mne, na opozičního zastupitele. Je to věcí vládnoucí koalice na radnici, která má v zastupitelstvu většinu,“ uvedl už dříve Langmajer.

Zmátlo nechce o jednáních s ODS hovořit. „Vaše další otázky jsou návodné, divím se proč zmiňujete právě pana Langmajera,“ uvedl Zmátlo a dodal: „Koalici s ODS neplánuji. Naopak stávající představitelé koalice za STAN a TOP09 vedou intenzivní jednání o budoucí koalici s dosud opoziční ANO.“

Skutečné rozložení sil v zastupitelstvu tak ukáží následná koaliční jednání, komplikovat je může právě radní Zmátlo, se kterým je pro dosluhující vedení radnice další spolupráce nepřijatelná.

Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
18.6.2021
V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině....
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
9.6.2021
Veterináři nařídili stažení zhruba 670 kilogramů "Medvídkovy mortadely 90 g" od německého výrobce, mohla obsahovat...
2.6.2021
V očkovacím centru v Říčanech se zdravotníci v posledním měsíci téměř nezastavili, zní z nemocnice....
30.5.2021
Inovační centrum Brain 4 Industry zaměřené na 3D tisk, digitalizaci a pokročilé výrobní technologie má...
Reklama