Praha chce nakoupit polomasky, mají nahradit čínské respirátory

Hlavní město příští týden otestuje prvních 200 kusů polomasek s vyměnitelnými filtry s nanovrstvou, které vyvinulo České vysoké učení technické (ČVUT) ve spolupráci s Akademií věd ČR (AVČR). Po otestování bude magistrát usilovat o to, aby masky u pražských zdravotníků, sociálních pracovníků a dalších zaměstnanců nahradily asijské respirátory. Po jednání pražského krizového štábu to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Masky podle něj lépe sedí, jsou levnější a lze je používat opakovaně s nutností pouze měnit filtr.

„Příští týden budeme vědět, v jakém množství budeme schopni tyto masky dodávat našim zdravotníkům a dalším lidem,“ řekl náměstek. Vyvinutá maska podle něj kopíruje tvar obličeje Evropana lépe než dovážené respirátory určené pro Asiaty. Špatný tvar masky přitom může významně snížit kvalitu ochrany. „Pokud se prokáže v příštích dnech efektivita této ochrany, chtěl bych, aby Praha preferovala jednoznačně tuto českou variantu oproti dodávkám, které často nesplňují nároky na kvalitu ochrany,“ doplnil.

Výhodou masek je, že textilní filtr se dá snadno vyměnit a jeho cena se pohybuje v korunových hodnotách, řekl dále náměstek. Navíc je možné filtry pokrýt nanovrstvou, které dále zvyšují stupeň ochrany. Cena masky, které se vyrábějí na 3D tiskárnách, se podle něj pohybuje kolem 200 korun, zatímco běžné FFP3 respirátory na jedno použití stojí více než dvojnásobek a FFP2 vyjdou na stokorunu.

Řediteli finančáku pro Prahu 10 zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli koronaviru. Po jeho úmrtí nadřízené úřady o důvodech mlčí

Město podle Hlubučka týdně spotřebuje 130.000 až 150.000 respirátorů. Kdyby každý pracovník mohl mít jednu masku, kterou si pouze denně vydezinfikuje a vymění filtr, pro město by to znamenalo milionové úspory, vysvětlil.

Finální model masky stále není hotov, a tak zatím není jasné, jestli budou mít třídu FFP 2 nebo FFP3, dodal náměstek. I kdyby měly nižší stupeň ochrany, bude to však podle něj znamenat významnou pomoc i s ohledem na fakt, že město nyní v podstatě žádné FFP3 respirátory nemá, protože je stát dodává pouze do nemocnic. Zatím není jasné ani to, kdy by měla začít sériová výroba.

Hlavní město si od začátku šíření nového typu koronaviru a navázaných vládních opatření stěžovalo na nedostatek lékařských pomůcek. Situace se zlepšila po zahájení pravidelných dodávek z Číny, které rozděluje vláda. Pomůcky nakupuje i sám magistrát, zatím objednal respirátory, dezinfekci či ochranné štíty za více než 80 milionů korun. Na největší dodávku půl milionu FFP2 respirátorů z Číny za 54,5 milionu korun město stále čeká, měla by dorazit příští týden.

čtk

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama