Praha udělí čestná občanství Dvořákovým a generálu Masopustovi

Hlavní město udělí čestné občanství manželům Dvořákovým, kteří založili nadaci na podporu mladých vědců, a veteránovi z druhé světové války generálmajorovi Miloslavu Masopustovi.

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi podporují mladé vědce prostřednictvím své nadace Experientia. V roce 2020 na podporu mladých vědců věnovali 200 milionů korun. Část finančního obnosu pocházela z licenčních poplatků za antivirové látky, které Hana Dvořáková spoluvyvíjela ve skupině Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd.

„Manželé Dvořákovi dříve do nadace vložili 16,5 milionu korun.V letošním roce do nadace Experientia věnovali úctyhodných 200 milionů korun,“ uvedl dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Primátor doplnil, že udělení čestného občanství má být projevem úcty k jejich působení v oblasti vědy.

Dotace na tři památky. Kostel, Vilu a židovský hřbitov

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi založili nadaci Experientia v roce 2013. Nadace podporuje mladé vědce a vědkyně z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie na zahraničních stážích i zde v Česku prostřednictvím vědeckých start-up grantů. V roce 2019 udělili Dvořákovi první ze start-up grantů, kterým chtějí mladé vědce a vědkyně motivovat k založení vlastní výzkumné skupiny v České republice.

Dvořákovi podporují také další veřejně prospěšné projekty. Dlouhodobě spolupracují s neziskovou organizací Člověk v tísni nebo podporují nadaci Via či české filharmoniky, dodal Hřib.

Generálmajor Masopust se zúčastnil Slovenského národního povstání a spolu s dalšími jednotkami zastavoval postup fašistických vojsk v Dukelském průsmyku, uvedl primátor.

Miloslav Masopust se narodil 26. září 1924 na Volyni v obci Český Straklov. V roce 1944 vstoupil do Československého armádního sboru. Na základě návrhu vlády České republiky byl v roce 2005 jmenován prezidentem republiky Václavem Klausem do hodnosti brigádního generála. Prezident Miloš Zeman jej v loňském roce jmenoval generálmajorem.

čtk

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Reklama