Praha vyzvala Středočeský kraj k omezení příměstské dopravy

Pražský magistrát vyzval Středočeský kraj, aby omezil provoz příměstské dopravy. Důvodem je na některých spojích až devadesátiprocentní pokles cestujících kvůli opatřením proti koronaviru. Po jednání magistrátního krizového štábu to řekl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha již zavedla na svém území prázdninový provoz MHD a zakázala vstup do vozů předními dveřmi.

„Opakovaně apelujeme na předsedkyni krizového štábu středočeského kraje na to, aby se příměstské spoje omezili, a to jak vlakové, tak autobusové,“ řekl Scheinherr.

Pokles cestujících je podle náměstka 80 a někde až 90 procent proti běžnému stavu. „Přitom spoje jezdí v plném rozsahu. Například železniční spoje jezdí dvě soupravy a jedna je úplně prázdná a je zbytečné, aby jezdily. Paní hejtmanka (Jaroslava Pokorná) Jermanová (ANO) s tím stále nesouhlasila, proto na kraj opakovaně apelujeme,“ řekl Scheinherr.

„Na krizovém štábu jsme se rozsahem dopravy zabývali a shodli jsme na tom současnou dopravu zachovat. Je nastaven prázdninový režim. Snažíme se udržet maximální dostupnost a komfort pro Středočechy tak, aby se mohli dostat do práce, na nákup a k lékaři,“ řekla ČTK hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Dopravou se bude středočeský krizový štáb podle ní zabývat i nadále.

Dalším důvodem vedle úbytku cestujících je podle Scheiherra prosba Českých drah, aby byl počet spojů omezen. „Jeho zaměstnanci jsou postiženi jak výskytem koronaviru, tak karanténami a jsou i s dětmi doma,“ řekl Scheinherr.

Čilý pracovní ruch na Sychrově. po 13 letech končí práce na novém okruhu

Pražský magistrát zavedl prázdninové jízdní řády u metra, tramvají i autobusů. V autobusech je zakázán nástup předními dveřmi a prodej jízdenek u řidičů. Všechny vozy jsou rovněž dezinfikovány.

Kraj podle náměstka dosud přistoupil pouze k zákazu nástupu do autobusů předními dveřmi a zrušením turistických spojů jako jsou cyklovlaky nebo Posázavský pacifik.

Kvůli opatřením proti koronaviru ubylo v MHD cestujících. Zatímco v pondělí 2. března využilo metro přes 1,1 milionu cestujících, v úterý 17. března po zavedení opatření to bylo 310.000 lidí. Obrat cestujících, tedy součet vstupů a výstupů z metra, byl 2. března 2,2 milionu oproti 620.000 ve středu. Obdobně se podle DPP vyvíjejí i přepravní údaje z autobusů a tramvají.

čtk

Dnes, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
V Křečhoři na Kolínsku chtějí opravit památník bitvy u Kolína, která se zde odehrála v...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama