12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Divočina v přírodě, velkoměstech, mezi lidmi i v člověku. Festival brazilského filmu opět v Praze

Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již šestý ročník Festivalu brazilského filmu Kino Brasil. Zahajovacím filmem bude Bacurau, což je podle slov organizátorů lehce psychedelický western z blízké budoucnosti s prvky mystiky a sci-fi.

„Je to film z pera Klebera Mendonci Filha a Juliana Dornellese. Již od samého uvedení do kin film budí zájem jak diváků, tak filmových kritiků. Není tak náhodou, že získal na letošním festivalu v Cannes Cenu poroty. Film uvidíte v pražské premiéře,“ uvedla za organizátory, neziskový spolek Saudade, projektová manažerka Petra Pojerová.

Brazilští studenti recyklují poškozené žárovky a darují je rodinám v nouzi. Pomáhají lidem i přírodě

Podtitul zní Vítejte v divočině. „Ústřední téma pro letošní ročník Kina Brasil jsme zvolili dlouho předtím, než média přinesla nešťastné zprávy z Amazonie. Podobně jako ve filmech, které přinášíme, se kritický pohled naskýtá až ve světle současných událostí. Pod pojmem divočina v brazilských souvislostech nevidíme jen prales, ekologickou výzvu a situaci původních obyvatel,“ řekla dramaturgyně festivalu Gabriela Šmaiclová.

Z venkova rovnou do džungle

„Přijde nám na mysl také městská džungle stále více se rozpínajících metropolí, nebo divoké zvraty posledních let ve společenském, lidskoprávním a politickém kontextu, kdy jdou pravidla stranou. Nevyhneme se ani divokosti mezi lidmi a uvnitř člověka obecně. To vše se nám, myslím, podařilo výběrem filmů postihnout. A vesměs se jedná o skvělé a oceňované snímky,” dodala. V kině bude připraven i doprovodný program.

FOTO: Brazilský film Bacurau

Brazilský film Bacurau - Bacurau_02Brazilský film Bacurau - Bacurau_01

A na jaké další filmy z brazilské produkce se diváci mohou těšit? Třeba na film Temporada z dílny André Novaise Oliveiry, který Julianu zavede z venkova rovnou do džungle velkoměsta, přičemž s novou, tuctovou a špatně placenou prací přicházejí i noví přátelé a světlejší zítřky. „Portrét nitra Juliany v podání Grace Passô, která se sama podílela na scénáři, získal na festivalu v Turíně ocenění za Nejlepší ženský herecký výkon,“ uvádí organizátoři.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

Dalším filmem je Azougue Nazaré režiséra Tiago Melo. „V malém městě v brazilském Pernambucu se skupina příznivců afro-brazilského maracatu připravuje na blížící se karneval. Ďábla spatřuje evangelický páter v tradičních rytmech, tancích a rituálech. Kamera svérázně zachycuje pestrost kultury prorůstající generacemi i rozmáhající se novodobou církev,“ uvádí organizátoři.  Film získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Rotterdamu a také na Kamera Ostrava Oko.

Zoufalá situace indiánského kmene

Festival přinese také dokument Martýrium, který otřásl Brazílií. Režisér Vincent Carelli přes čtyřicet let natáčí nespravedlnost. V Martíriu ukazuje zoufalou situaci indiánského kmene Guaraní-Kaiowá ze státu Mato Grosso do Sul, za níž stojí stále více se rozpínající agrobyznys. Film nás zavádí k temnému jádru mechanismu využívání půdy, odráží absenci pomoci státu a zároveň ukazuje neumdlévající boj indiánů za vlastní existenci a ušlechtilost jejich pohnutek,“ uvádí organizátoři.

Seniorský pár z Vinoře už čtvrt století organizuje pomoc chudým dětem z Brazílie

„V historickém kontextu se zamýšlí nad hodnotou života a kultury přírodních národů. Pečlivá studie příkladu boje o přežití, kdy jedna strana nešetří kulkami a druhá rituálním zpěvem. Film natočený „zevnitř“ i samotnými indiány, doplněný kontrastními prohlášeními „ze shora“,“ dodávají.

Dech beroucí graffiti v brazilském Riu zobrazují lidi všech kontinentů

Diváci dále mohou vidět film Boží láska režiséra Gabriela Mascara o tom, jak úřednice Joana dělá navzdory svým pracovním povinnostem vše pro to, aby naplnila svoje osobní poslání – zabránit co nejvíce párům v rozvodu. Film Sůl země (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders) zase nabídne výpravu napříč kontinenty i osobní zpověď brazilského fotografa Sebastião Salgada.

Před 2 hodinami
Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost...
Včera, 16:44
Pražský magistrát společně s Prahou 2 v pondělí otevřely nový chodník podél magistrály od Vinohradské...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
Včera, 13:33
Vedení hlavního města v pondělí schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán...
Včera, 12:54
Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity...
Včera, 09:38
Přesun sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády a vytvoření nového památníku řeší Praha 6...
Včera, 09:01
Trojice lidí v Praze posprejovala vagon metra a napadla i obsluhu metra. Pracovníkům dopravního podniku...
Včera, 08:33
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
Včera, 07:30
Atraktivní derby v předehrávce florbalové superligy mužů skončilo nečekaně jasným výsledkem. V přímém souboji o...
Včera, 07:01
Zastavit se u mekáče na Letné se stalo minulostí. Bagry koncem minulého týdne strhly nejzápadnější...
Reklama