7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Problém s bydlením? Praha 10 má dost bytů, ale neumí je spravovat!

Laxní přístup, nebo neschopnost? Praha 10 má v současnosti 326 prázdných nájemních bytů, z nichž jen 47 pronajala. Je to v době, kdy sehnat dostupné bydlení v hlavním městě je problém. Na tom se shodli před loňskými parlamentními volbami pražští lídři všech politických stran. Proč desítce tak trvá, aby uspokojila poptávku?

Reklama

Praha bobtná. A poptávka po bydlení převyšuje nabídku. Paradoxní ovšem je, že některé obecní domy jsou poloprázdné. Jak je možné, že politici, kteří se shodují, že bydlení v hlavním městě je nutné řešit, nevidí, jak hospodaří s bytovým fondem jejich městská část? Takovým paradoxem je například Praha 10, která přichází měsíčně o miliony korun do obecní pokladny tím, že nepronajímá byty ze svého fondu.

Na holobyty doplácejí sousedé

„Bydlím v domě ve Vršovicích, kde je 11 ze 43 bytů volných. Prázdné byty přitahují vandaly, v domě bývá často hluk a nepořádek. Vadí nám, že musíme platit více za energie – vytopit byt, který sousedí s prázdnými byty, je o dost dražší,“ stěžovala si pro Koalici VLASTA jedna z obyvatelek.

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

Právě opoziční klub zastupitelů VLASTA upozorňuje, že vedení desítky se nechová jako řádný hospodář a správce bytového fondu. „Jeden z  bytů je volný od roku 2009, jak jsme se dozvěděli z  odpovědi správcovské firmy na žádost o informaci poslankyně Olgy Richterové. Je neopravený a údajně vyčleněný pro případ havárie. Dva z volných bytů jsou dokonce opravené a volné od roku 2015,“ uvedla na svém webu VLASTA.

Opravují prý postupně

Podle radnice se byty opravují postupně a přesně tak se i dávají zájemcům o pronájem. Jenže podle údajů z března 2018 jde ze 326 o 69 opravených bytů, z nichž 22 nešlo do žádného losování.

Zájem o bydlení v prstenci Prahy neustále roste

Proč trvá tak dlouho pronajmout opravené byty? Tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák už měsíc nebyl schopen redakci odpovědět, zřejmě jej milion čtenářů, kteří čtou Náš REGION, nezajímá.

Desítka řeší, zda chce tramvajovou trat do Malešic

Opoziční VLASTA má řešení?

Podle opozice jde o laxnost vedení radnice. „Žádný soukromník by se svým majetkem nejspíš takhle nenakládal. Sečteno a podtrženo: systém správcovských firem je nepřehledný. Výběrové řízení na nového správce se nedaří dotáhnout do konce. Trvá od roku 2015 a momentálně bylo zrušeno a bude vypsáno znovu. Souhrnná výše dluhů na nájemném je přes 80 milionů. Prázdných bytů bylo v první čtvrtině roku 2018 celkem 326. Chybí koncepce bydlení. To všechno je velmi špatná vizitka starosty Nováka,“ kritizuje VLASTA.

Obce trápí nedostatek sociálních bytů. Ministerstvo spustilo web o sociálním bydlení

A jak by problém řešila? „Začneme systematicky pracovat s  pohledávkami. Co nejvíce bytů rychle opravíme a pronajmeme. Revidujeme pravidla losování bytů a vstupní kritéria. Zrevidujeme byty krizové intervence. Příjmy z pronájmů a prodejů z velké části investujeme zpátky do bydlení. Nastavíme spolupráci správcovské firmy s městskou částí tak, aby mohla okamžitě začít pracovat s nájemníky, kteří přestanou platit. Budeme hledat vhodná řešení předtím, než dluhy začnou nekontrolovaně růst. Připravíme střednědobý plán nakládání s byty, jež jsou strategickým majetkem Prahy 10. Konec bezradné radnice,“ uvedla na svém webu.

Dnes, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Dnes, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama