Pražský institut chce více stromů v ulicích, navrhl změnu normy

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který je příspěvkovou organizací magistrátu, chce prostřednictvím změny stavební normy podpořit vysazování stromů v ulicích. Jak řekl šéf institutu Ondřej Boháč, nyní norma bere stromy jako okrasu a nikoliv součást infrastruktury města, takže se s jejich kořeny vůbec nemusí počítat při navrhování rozložení inženýrských sítí. IPR změnu navrhl spolu s ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj.

Daná norma s označením ČSN 73 6005 se nyní reviduje, nové normy a úpravy stávajících schvaluje Česká agentura pro standardizaci. „Někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbylo místo, a že sítě mají vždy přednost. V podstatě za to může jedna jediná norma, kterou nyní máme šanci změnit,“ vysvětlil Boháč snahu o změnu.

Výsadbu nových stromů v ulicích podle IPR a ministerstev komplikuje fakt, že projektanti s nimi nemusí počítat a nenechávají pro ně místo mezi kabely, trubkami a další infrastrukturou. V momentě, kdy architekt do projektu například rekonstrukce ulice nakreslí stromy, jsou tak podle Boháče první, které se škrtnou. Úprava normy má vést k tomu, že při umisťování sítí bude nutné brát v potaz i možnou výsadbu.

V Lysé nad Labem slouží řidičům nové parkoviště pro téměř 160 aut

Stromy jsou podle Boháče v moderním městě součástí infrastruktury, nejen pouhou ozdobou, a jsou stejně důležité, jako rozvody vody, elektřiny, kanalizace nebo internetu. Zároveň je však skeptický ohledně toho, zda návrh projde. „Stromy nemají svoje lobbisty,“ řekl.

Současné vedení Prahy schválilo plán, podle kterého město do roku 2026 vysadí milion stromů. Nejvíce jich bude v lesích na okrajích Prahy, rozšiřovat by se však měly i parky v širším centru. Výsadba nových stromů v ulicích je nicméně ze zmíněných důvodů problematická, například radnici Prahy 3 se v poslední době nepodařilo prosadit alej do rekonstrukce Koněvovy ulice, která začne koncem června.

čtk

Dnes, 18:35
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
Dnes, 16:55
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
Dnes, 15:02
Dnem D bude 8. srpen. Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou...
Dnes, 09:04
Náš REGION již informoval o tom, že jeden z členů družstva AKORN (Asociace za komunitní...
Včera, 17:15
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...
Včera, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
Včera, 12:45
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
7.8.2020
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
7.8.2020
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
7.8.2020
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Reklama