Pražští řidiči si budou moci prodloužit parkovací oprávnění online

Novelizací zákona o pozemních komunikacích získaly obce pro účely organizování dopravy na svém území přístup do základních Registrů obyvatel. Praha bude tyto údaje využívat například pro lepší a plnohodnotnější fungování zón placeného stání (ZPS). Řidiči si díky této změně budou moci vyřídit vydání parkovacího oprávnění nebo jeho prodloužení online, bez nutnosti cesty na úřad.

Možnost prodloužení platnosti parkovacího oprávnění online tu byla již dříve. Žadatel však musel zaslat také čestné prohlášení, že na udané adrese stále bydlí a stále také vlastní uvedené vozidlo. Magistrát hlavního města Prahy totiž „neviděl“ do Registru obyvatel a neměl tedy možnost oprávněnost prodloužení žádosti zkontrolovat. To se nyní mění a s touto změnou přichází i podstatné zjednodušení a uživatelské zpříjemnění celého procesu vydávání parkovacích oprávnění.

„Kolikrát i zdánlivá drobnost může pomoct desetitisícům lidí. Možnost obcí pracovat s informacemi z registru obyvatel reálně zjednoduší život Pražanům, kteří díky tomu už nebudou muset trávit čas chozením na úřad pro zřízení nebo prodloužení parkovacích oprávnění do parkovacích zón. Musíme se snažit zefektivňovat spolupráci mezi státem a obcemi, koneckonců pracujeme pro stejné lidi. Je důležité, aby naši si občané mohli vyřídit co nejvíc záležitostí směrem k úřadu online z pohodlí svého domova. Jsem rád, že na ministerstvu vnitra a dopravy to viděli stejně a podpořili mé pozměňovací návrhy. Zároveň chci poděkovat panu předsedovi Janu Čižinskému, že se mu v poslanecké sněmovně podařilo prosadit tyto pozměňovací návrhy novelizace zákona,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Jediné, co budou muset majitelé vozů (fyzické i právnické osoby) pro využití jednoduššího systému vydávání udělat, je zaregistrovat se do tzv. osobních stránek uživatele (OSU). Všechny úkony, včetně například změny registrační značky auta, pak již budou provádět zde. Samotné zřízení OSU provedou například na zákaznické lince +420 257 015 257, a to v pracovní dny od 9 do 11 hodin a od 12 do 15 hodin, nebo na výdejně parkovacích oprávnění. Systém uživatele například i upozorní, že se blíží konec platnosti jejich parkovacího oprávnění a je třeba ho prodloužit.

Vztahy uvnitř městského organismu. Na problematiku bydlení upozorňuje vernisáž výstavy Paměť města

Na stránkách parkujvklidu.cz naleznou řidiči uživatelskou příručku, ve které se mohou seznámit s rozšířenými funkcemi Osobní stránky uživatele.

Včera, 17:48
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 14:43
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní...
Včera, 13:09
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
30.6.2020
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
30.6.2020
Mělník chystá opravu pseudogotické vily Karoly, sloužit by měla umělecké škole. Objekt zatím využívá knihovna,...
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
29.6.2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu...
Reklama