Příběh unikátních letních kolínských gaspariád, poetického festivalu kumštýřských kašpařin

Svět ho i po dvou staletích zná pod jménem Jean-Baptiste Gaspard Deburau. Tak je uváděn i mezi nebožtíky na největším pařížském hřbitově Père-Lachaise. Ale každoročně si jeho odkaz připomínáme především v létě v centru Kolína.

V jeho rodném Kolíně, kde přišel uprostřed léta 1796 na svět, víme, že synek matky Kateřiny Graffové z Čáslavi a prostého kolínského c. & k. vojáka, vdovce Filipa, za účasti feldkuráta a kmotříčků, místního pekaře Kašpara Steinera a jeho ženy, dostal křestní jména Jan Kašpar. A příjmení po taťkovi. Jenže, právě toho jednou v Čechách na přelomu 18. a 19 století psali do seznamů jako Debro, podruhé jako Debrio, příště zas Dobrio.

Leč později, když se otec, invalida, propuštěný se skromnou výsluhou vojska jako neperspektivní, vydával s rodinou včetně šestiletého synka Jana Kašpara od kolínského splavu na Labi za vidinou snad dostupnější obživy, a Jan Kašpar dospíval na území, kde se mluvilo francouzsky, dostalo rodinné příjmení podobu dnes světoznámou: Deburau.

Připomeňme, že když se Jan Kašpar Deburau, budoucí „největší z pierotů“  v  Kolíně narodil, bylo to za dramatických okolností. Přišel na svět pouhý týden po  požáru, který zničil centrum města i s děkanským chrámem a klášterem kapucínů. Vyhořel i dům, ve kterém rodina Deburau bydlela. Podle historika a genealoga V. Práška je tak nejpravděpodobnější, že novorozeně přivedla matka na svět v kolínských kasárnách, v části, kterou oheň zázrakem obešel. Kasárna stávala přibližně tam, co dnešní kolínská radnice. A kde má nyní světoznámý mim pamětní desku.

A kde také byl, na přilehlém centrálním Karlově náměstí, letos rezervován první zářijový víkend, pátek 4. a sobota 5. 9., pro mezinárodní festival Gaspariáda 2020. Festival na počest kumštu a kumštýřů, inspirovaných kolínským rodákem Janem Kašparem Deburau. Kolín tak už od roku 1992 oslavuje především nonverbální umění, jazyk i zbraň mimů celého světa.

Ve velkého mima, pokračovatele slavné commedia dell´ arte, dospěl Jan Kašpar v dospělosti v Paříži. Umění kejklířské mu ale skutečně začal servírovat nebohatý, invalidní, a také jazykově v Čechách hendikepovaný tatík už v Kolíně. Možná hrál s loutkami, možná jako mlčenlivý akrobat – nejspíš hrál pro pár grošů možného výdělku na ulici sám. Než se s rodinou vydal roku 1803 do světa.

Změny v Holešovicích. Praha uspěla ve sporu s provozovatelem nevěstince

4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
30.9.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
30.9.2020
Irena, sestra Milan, to už nemohla vydržet. Z přízemí jejího domu se znovu ozýval hlasitý...
22.9.2020
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
17.9.2020
Inspektoři se zaměřují zejména na kontroly v cukrárnách a provozovnách společného stravování na dodržování bezpečnostních...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
Kurz je zdarma a uskutečňuje se v rámci projektu Bezpečný Kolín už po deváté.
30.8.2020
V Lošanech na Kolínsku vzniká v rodném domě Josefa Mašína památník tří odbojů. Věnovaný bude...
26.8.2020
V neděli 20. září 2020 bude v Kolíně slavnostně otevřen zrekonstruovaný areál jedné z nejvýznamnějších...
Reklama