Příbram obnovila linku do Brd, autobus doveze turisty až k lesům

Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na samý okraj Brd. Linka má ulehčit hlavně přírodě. Mohlo by díky ní ubýt aut, která každoročně parkují mimo parkoviště, a často až v samotné chráněné krajinné oblasti.

Brdy s desítkami kilometrů vyznačených turistických tras a cyklostezek jsou lákadlem na výlet v přírodě. A lidem teď budou přístupnější, od června do září každý víkend a o svátcích vyjíždí turistická linka MHD 5B.

„Spoj, který jsme si pracovně nazvali Fabiánův expres, zajistí nejen převoz turistů, ale i cyklistů, kdy bude možné přepravit 10 jízdních kol. Pro letošní sezonu je turistická linka MHD 5B nastavena tak, že pojedou čtyři spoje v dopoledních a následně čtyři zpáteční spoje v odpoledních hodinách. Zavedení turistické linky je dalším krokem ke zpřístupnění Brd a celé naší turistické oblasti,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

„V průběhu léta se uskuteční dvě komentované vycházky se Správou CHKO, které budou navázány na tento turistický autobus,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová.

Konec cestování zdarma. Příbram opět zpoplatní jízdné

Autobus vyjíždí ze Svaté Hory, projíždí Příbramí přes Březové Hory do Kozičína, Orlova a zpět na Svatou Horu. Jízdné je nastaveno podle tarifu MHD Příbram, převoz jízdních kol je bezplatný.

Jde o projekt, který město Příbram obnovuje po třech letech. Díky tomuto spoji se turisté budou moci pohodlně přemístit jak mezi příbramskými památkami, tak se v klidu během pár okamžiků dostat až na okraj CHKO Brdy bez nutnosti použití vlastního automobilu.

„Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun,“ upozornila vloni policejní mluvčí Monika Schindlová.

Lidé tak za špatné parkování dostávali pokuty. Navíc auto zaparkované mimo zpevněné plochy může způsobit i rozsáhlý požár lesa, pokud řidič vozidlo s rozpáleným motorem a výfukem zaparkuje na seschlé trávě. Podloží jehličnatých lesů je hořlavé a prohořívá v několika vrstvách hluboko pod povrchem. Riziko požáru stoupá při horkém počasí.

Jízdní řád. Zdroj: MÚ Příbram

Zdroj: TZ Příbram

Dnes, 06:54
Zahrádkáři z osady Baník na Příbramsku upozornili, že zde opět řádí zloděj. Krade se za...
14.6.2021
Tři dny, čtyři nehody, vše spojuje mezi mnoha řidiči neoblíbená činnost – couvání. Řidiči na...
11.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
1.6.2021
Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Pavel Bártl nejdříve domek pro opuštěnou kočku s koťaty označil za...
24.5.2021
V příbramském Q-Clubu začne od 1. září fungovat nová soukromá mateřská a základní škola. O...
23.5.2021
Malá firma z Brd získala ocenění za design v mezinárodní soutěži se svým designovým otvírákem....
20.5.2021
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
18.5.2021
Město Příbram si dalo nelehký úkol, zbavit veřejná prostranství záplavy nelegálních billboardů, které jsou rozsety...
17.5.2021
Reakce starosty Rožmitálu Pavla Bártla na odstranění domku pro kočky je mrazivá. Jedná se o...
momentka ze zápasu
15.5.2021
Fotbalisté Příbrami ve 32. kole první ligy doma porazili rozjetý Jablonec 1:0.
Reklama