Příbram odpískala rekonstrukci akvaparku za 400 milionů korun

Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se má vejít do 258 milionů korun. Původní záměr vybudování akvaparku, který by konkuroval ostatním, tak vzal za své.

Oprava bazénu v Příbrami se projednává už několik let. Byl postaven v roce 1977, v 90. letech byly zrekonstruovány šatny, přistavěny vířivé vany, brouzdaliště, parní komory a tobogány. Budova plaveckého bazénu je v současné době v havarijním stavu. Problémem jsou i technologie, které jsou 40 let staré. Poslední obnovy se technologická část akvaparku dočkala v roce 2014, kdy byly pořízeny plynové kotle.

Město už mělo vybranou variantu z pěti navrhovaných, jenže cena se postupem času z původně schválených 250 milionů vyšplhala až k sumě 405 milionů korun a ani ta nebyla konečná. To bylo podle některých zastupitelů i veřejnosti už příliš mnoho. Letošní pandemie koronaviru, která způsobila výrazný finanční výpadek v plánovaných příjmech města, pak za přebujelým plánem udělala definitivní tečku.

„Dalším impulzem pro přehodnocení záměru byla předpokládaná hodnota zakázky, která atakovala hranici 500 milionů korun. K výčtu důvodů, které měly zaznít již na zrušeném březnovém zasedání, je nyní třeba přidat také aktuální situaci, kdy město musí pracovat s omezenými příjmy,“ uvedl už dříve starosta města Jan Konvalinka.

Největším imunitním orgánem jsou střeva. Co ovlivňuje jejich správné fungování

Jak rekonstruovat bazén byl na jednání zastupitelstva zařazený dodatečně. Proti se postavila opozice, tedy zastupitelé za TOP 09, Šanci pro Příbrami a Českou pirátskou stranu, podle kterých byl materiál k jednání dodán zastupitelům pozdě a nedostatečně připravený pro jednání. Požadovali proto jeho doplnění a nezařazení do programu.

„Jedná se podstatné změny v jednom z největších investičních projektů, které kdy město řešilo a tím, že byl nebyl uveden v programu jednání, tak nebylo například možné, aby se k němu vyjádřila veřejnost,“ uvedl v rámci návrhu na odložení projednávání tohoto bodu Václav Švenda (TOP 09).

Opozice namítala, že v předloženém materiálu nemá dostatek informací, aby mohla případně návrh podpořit. Koalice zase argumentovala tím, že jde vlastně jen o schválení finančního stropu rekonstrukce a získání mandátu pro další kroky příprav.

Návrh, který předložil místostarosta Martin Buršík (ANO) byl nakonec koaličními hlasy schválen. „Shodli jsme se, že budeme příbramský bazén rekonstruovat za částku maximálně 258 milionů korun bez DPH. V první etapě budeme realizovat opravu současného bazénu, vybudování relaxačního světa a nového zázemí pro návštěvníky, modernizaci technologického zázemí a vybudování saun v prvním nadzemním podlaží,“ uvedl Buršík.

Bude se tak pracovat na novém projektu, podle kterého by měl být chátrající příbramský bazén opraven. Podle vedení města nic ale nebrání opozici během těchto prací přijít s připomínkami a návrhy, co by podle nich v projektu být mělo a co nikoliv. „Než dojde k vypsání výběrového řízení a samotné rekonstrukci, bude nás čekat ještě několik takových hlasování,“ doplnil příbramský starosta Jan Konvalinka.

Předseda příbramské ODS Miroslav Peterka už dříve řekl, že občanští demokraté nejsou proti opravám akvaparku, ale prosazují úspornější variantu.

„Ne že bychom snad dnes najednou jásali, pokud se namísto kdysi uvažovaných 100 milionů akvapark opraví za 300 milionů. Uvítáme, pokud se najde ještě levnější varianta, jak bazén zachránit, která zároveň zajistí přiměřenou efektivitu budoucího provozu,“ uvedl už dříve zastupitel Šance pro Příbram Vladimír Král.

Bývalý starosta Jindřich Vařeka (ANO), za nějž se projekt začal připravovat, uvedl, že kdyby nepřišel koronavirus, rozhodování zastupitelů by nebylo tak kategorické. Podle ČTK vyjádřil lítost nad tím, že se město odsuzuje k projektu, který je podle něj zastaralý. „Budeme mít pár plaveckých drah se studenou vodou,“ prohlásil.

Kromě vysokých nároků na rozpočet města si za vstup do nového příbramského akvaparku a koupaliště měly pořádně připlatit i rodiny s dětmi. Vyplynulo to z ceníku, který byl součástí prezentace z pracovní porady zastupitelů. Na výrazné zdražení vstupného upozornil Náš region už v loni.

Rodina se dvěma dětmi, která podle současného ceníku zaplatí 350 korun za tříhodinový vstup do plaveckého bazénu, páry, vířivky a na tobogány, by podle plánovaného ceníku za obdobný vstup zaplatila už 780 korun. Pokud by si připlatila i za vstup do sauny, cena by dosáhla 890 korun.

Podražit mělo i letní koupaliště. Nový ceník už nepočítal s celodenním rodinným vstupným za 120 korun, tak jak tomu bylo doposud. Nové celodenní vstupné pro dospělého má být 80 korun, děti, studenti a senioři pak zaplatí za vstup 60 korun. „Navrhované ceny nemusí být konečné,“ uvedla tehdy mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

Specifický fenomén sběratelství. Zubatá záliba

 

11.1.2021
Ačkoliv silničáři dělají, co mohou, zima je prostě rychlejší. Námraza a rozbředlý sníh si tak...
8.1.2021
Prvním miminkem nového roku v příbramské porodnici je chlapeček Tobias.
8.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.1.2021
Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu. S počtem návštěvníků Chráněné krajinné oblasti Brdy...
7.1.2021
Město Příbram bude letos investovat do revitalizace Čekalíkovského rybníka a jeho okolí. Práce na další...
7.1.2021
Okolo 120 dětí ze 2. základní školy Dobříš a Trnka navštívilo naučnou akci „Do lesa...
7.1.2021
Kolaudací byl dokončen vodohospodářský projekt, při kterém byl v další části Orlova vybudován vodovod a...
6.1.2021
Ošklivá hradba z betonových panelů v centru Dobříše u hotelu Heinz, po čtyřech letech zmizela...
30.12.2020
Čtyři dny před Štědrým dnem došlo v obci Ohrazenice k tragédii. Při požáru rodinného domku...
28.12.2020
Čtyři dny před Štědrým dnem se v obci Ohrazenice na Příbramsku odehrála tragédie. Při požáru...
22.12.2020
V Příbrami se bude od ledna opět platit jízdné v městské hromadné dopravě. Provoz autobusů...
Reklama