Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s koronavirem

Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s novým koronavirem. Jde o staršího člověka, který měl respirační potíže. Skončil v izolačním pokoji na oddělení ARO, je připojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je vážný, řekl to dnes mluvčí nemocnice Martin Janota. V celých středních Čechách je 231 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, naprostá většina má lehký průběh onemocnění.

„Je to pacient seniorského věku. Přivezla ho záchranná služba s příznaky respiračních problémů, takže se s ním od začátku zacházelo, jako by byl pozitivní. Zdravotníci měli veškeré ochranné pomůcky a pacient je v izolačním boxu,“ uvedl Janota.

Nikdo ze zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženým pacientem, by podle Janoty neměl jít do izolace. Několik pracovníků příbramské nemocnice se v minulých dnech ocitlo v preventivní karanténě, protože měli ve svém okolí člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Podle Janoty však šlo jen o několik případů. „Zatím to nevypadá, že by někdo z nich měl být nemocný. Bylo to preventivní opatření,“ dodal mluvčí.

Na Příbramsku je dosud 18 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho přímo v Příbrami pět.

Situací kolem koronavirové infekce se v Příbrami zabýval městský krizový štáb. „Členové krizového štábu dnes přijali usnesení, ve kterém apelují, aby bylo zřízeno odběrové místo v Příbrami, k čemuž se přiklání i místní lékaři,“ uvedl starosta Jan Konvalinka (ANO).

Kvůli koronaviru jsou v Příbrami zrušeny akce nad 100 lidí a uzavřeny školy

Jednání se podle něj zúčastnil i zástupce Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany se sídlem v Kamenné, který má nově certifikaci diagnostikovat odebrané vzorky. „Což znamená, že vzorky odebrané v příbramské nemocnici by mohly být zpracovány přímo zde,“ dodal starosta.

Nemocnice v Brandýse nad Labem u Prahy zřizuje od úterý 31. března speciální pracoviště na testování onemocnění COVID-19. Na vyšetření se bude možné objednat online na předem daný čas, výsledek pacienti obdrží do 15 minut. Testovat se bude ve venkovním stanu. Cena vyšetření je 1250 korun a není hrazena zdravotními pojišťovnami, uvedla dnes v tiskové zprávě mediální zástupkyně nemocnice Natálie Smoljaková.

Praha omezila příměstské spoje do Říčan, v metropoli pojede MHD jako o prázdninách

Nemocnice podle ní používá testové kazety NADAL COVID-19 od německého výrobce. „Obsahují barevnou linii, která vypovídá o správnosti provedení testu. Spolehlivost testu výrobce udává 96 procent. Výsledky posuzujeme i ve spojitosti s dalšími klinickými informacemi o pacientovi a výsledky krevního obrazu a CRP, které současně odebíráme,“ uvedla v tiskové zprávě Karolína Havlíčková-Dostálová z brandýské nemocnice. Podle doporučení ministerstva zdravotnictví jsou podle ní k provedení testu určeni pacienti s těmito příznaky – zejména horečka nad 38 stupňů Celsia trvající déle než dva dny, suchý kašel a dušnost.

Ve Středočeském kraji zatím fungují odběrová místa pro testování na koronavirus v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Kromě toho odebírají vzorky také sestry, které vozí do domácností sanitky záchranné služby.

ČTK

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama