Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s koronavirem

Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s novým koronavirem. Jde o staršího člověka, který měl respirační potíže. Skončil v izolačním pokoji na oddělení ARO, je připojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je vážný, řekl to dnes mluvčí nemocnice Martin Janota. V celých středních Čechách je 231 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, naprostá většina má lehký průběh onemocnění.

„Je to pacient seniorského věku. Přivezla ho záchranná služba s příznaky respiračních problémů, takže se s ním od začátku zacházelo, jako by byl pozitivní. Zdravotníci měli veškeré ochranné pomůcky a pacient je v izolačním boxu,“ uvedl Janota.

Nikdo ze zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženým pacientem, by podle Janoty neměl jít do izolace. Několik pracovníků příbramské nemocnice se v minulých dnech ocitlo v preventivní karanténě, protože měli ve svém okolí člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Podle Janoty však šlo jen o několik případů. „Zatím to nevypadá, že by někdo z nich měl být nemocný. Bylo to preventivní opatření,“ dodal mluvčí.

Na Příbramsku je dosud 18 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho přímo v Příbrami pět.

Situací kolem koronavirové infekce se v Příbrami zabýval městský krizový štáb. „Členové krizového štábu dnes přijali usnesení, ve kterém apelují, aby bylo zřízeno odběrové místo v Příbrami, k čemuž se přiklání i místní lékaři,“ uvedl starosta Jan Konvalinka (ANO).

Kvůli koronaviru jsou v Příbrami zrušeny akce nad 100 lidí a uzavřeny školy

Jednání se podle něj zúčastnil i zástupce Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany se sídlem v Kamenné, který má nově certifikaci diagnostikovat odebrané vzorky. „Což znamená, že vzorky odebrané v příbramské nemocnici by mohly být zpracovány přímo zde,“ dodal starosta.

Nemocnice v Brandýse nad Labem u Prahy zřizuje od úterý 31. března speciální pracoviště na testování onemocnění COVID-19. Na vyšetření se bude možné objednat online na předem daný čas, výsledek pacienti obdrží do 15 minut. Testovat se bude ve venkovním stanu. Cena vyšetření je 1250 korun a není hrazena zdravotními pojišťovnami, uvedla dnes v tiskové zprávě mediální zástupkyně nemocnice Natálie Smoljaková.

Praha omezila příměstské spoje do Říčan, v metropoli pojede MHD jako o prázdninách

Nemocnice podle ní používá testové kazety NADAL COVID-19 od německého výrobce. „Obsahují barevnou linii, která vypovídá o správnosti provedení testu. Spolehlivost testu výrobce udává 96 procent. Výsledky posuzujeme i ve spojitosti s dalšími klinickými informacemi o pacientovi a výsledky krevního obrazu a CRP, které současně odebíráme,“ uvedla v tiskové zprávě Karolína Havlíčková-Dostálová z brandýské nemocnice. Podle doporučení ministerstva zdravotnictví jsou podle ní k provedení testu určeni pacienti s těmito příznaky – zejména horečka nad 38 stupňů Celsia trvající déle než dva dny, suchý kašel a dušnost.

Ve Středočeském kraji zatím fungují odběrová místa pro testování na koronavirus v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Kromě toho odebírají vzorky také sestry, které vozí do domácností sanitky záchranné služby.

ČTK

Dnes, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Dnes, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Dnes, 14:02
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Včera, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
29.5.2020
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
Reklama