Příbramská záchranka jezdí zbytečně přes centrum. Proč sanitky nevyužívají výjezd u budovy interny?

Sanity rychlé záchranné služby prý zbytečně jezdí přes rušné centrum města. Proč nevyužívají zadní výjezd z areálu nemocnice?

Sanitní vozy Zdravotnické záchranné služby využívají k převozu pacientů komunikace vedoucí centrem města. Na redakci se obrátila Libuše Šlehoferová z Příbrami, která kritizuje průjezd sanitek už tak v dopravní špičce přes zatížené centrum. „V pátek 13. listopadu 2020 jsem v televizi viděla informaci o převozu deseti pacientů s covidem do nemocnice v Praze. Jako řidiče a občana zajímajícího se o dění v našem městě mě zarazilo, že sanitky jedou přes zatížené centrum města. Kladu zásadní otázku, proč nemocnice nevyužívá (a to nejen v tomto případě) výjezd od budovy interny směrem na Jineckou ulici a okružní křižovatku na Evropské ulici? Je zcela jistě kratší, rychlejší a hlavně bezpečnější. Oněch 300 metrů v majetku města Příbram potřebuje možná „zalepit“ tři výmoly a uklidit krajnice od listí. To, aby nebyl zadní vjezd do nemocnice zneužíván, lze snadno zajistit značením a kontrolou strážníků MP Příbram,“ domnívá se čtenářka.

Stěžovatelka psala vedení nemocnice a domnívá se, že ze strany nemocnice jde hlavně o nezájem a lenost. Kopii prvního dopisu obdržel starosta města a zástupce ředitelky městské policie.

Proti slučování příbramských gymnázií se lidé bouří. Rodiče zaslali dopis krajskému úřadu

Za Oblastní nemocnici Příbram odpověděla tehdy paní Šlehoferové Monika Boušková z vedení nemocnice. „Středočeská záchranná služba je samostatná instituce, není součástí nemocnice. Optimální trasování pro výjezdy sanitních vozů s ohledem na optimálnost s co nejrychlejší a nejbezpečnější přepravou pacientů je plně v kompetenci Rychlé záchranné služby, ostatně jsou to naprostí profesionálové. V současné době vámi zmíněná komunikace optimální není a opakuji – není majetkem nemocnice.

Abychom přiblížili situaci – výjezd, který zmiňuje čtenářka, se nachází u budovy interny a je uzavřen závorou. U zmíněné komunikace je ruina nikdy nedostavěného objektu patologie.

Libuše Šlehoferová odpověděla nemocnici v tom smyslu, že nikdo nezpochybňuje profesionalitu řidičů sanitek. „Mají snad řidiči umožněn jiný výjezd z nemocnice (stará vrátnice) než směrem k sokolovně a na 3 až 4 světelné křižovatky městem. Za budovou infekčního (bývalého, pozn. redakce) pavilonu je zamčená – světle modrá, masivní kovová brána. Patrně od doby, kdy se započala stavba nikdy nedokončené patologie. Od této brány je pokračování ulice Gen. R. Tesaříka do Jinecké a následně navazuje kruhovým objezdem na Evropskou silnici. Od brány k Jinecké je asi 300 m naprosto mimo provoz. Všechny sanitky (i zásobování), které jedou směr Praha nebo Rožmitál, mohou vyjíždět a vracet se touto stranou, bezpečně se vyhnou centru města. Nemůžete popřít jednoduché, rychlé a bezpečné řešení výjezdu. Jak je možné, že nikoho nenapadlo tak jednoduché řešení? Část tohoto krátkého úseku silnice je majetkem města, není tedy žádná překážka ji využít. Jen odstranit prorezlou bránu a patrně usadit příslušnou dopravní značku, aby vjezd nezneužívali klienti nemocnice s ohledem na parkování v oblasti nemocnice,“ rozčiluje se čtenářka.

Kriminalita na Příbramsku klesla o více jak polovinu. Největší podíl mají krádeže a vloupání

Nemocnice tedy, jak víme, není provozovatelem rychlé zdravotnické služby a tudíž těžko bude řešit tento problém. Město Příbram část komunikace od budovy interny směrem k Jinecké ulici pronajalo v roce 2012 nemocnici. Zeptali jsme se Krajského úřadu Středočeského kraje na to, proč nevyužívá zkratku směrem do Jinecké ulice.

„Pro sanitky Zdravotnické záchranné služby SK je u silnice, kterou zmiňuje čtenářka, hlavní překážkou uzamčená brána na příjezdové komunikaci. Ta, a ani samotná komunikace, není v majetku Středočeského kraje, a ZZS SČK ji proto nemůže upravovat a investovat do ní dle svých potřeb (úprava povrchu silnice nebo výměna uzamčené brány za automatickou vjezdovou bránu). Podle vyjádření ON Příbram je problém i v tom, že by při otevření brány musela nemocnice změnit také systém parkování v celém areálu, který je pro ni klíčový hlavně s ohledem na zaměstnance a klienty,“ sdělila nám Martina Kemrová, mluvčí Středočeského kraje.

Prodělečná chata na Šumavě nakonec zůstane městu. Obyvatelé jsou za to rádi

Podle vyjádření kraje není ani průjezd areálem nemocnice pro sanitní vozidla ZZS SČK v současné době po silnici za budovou interny možný a ani bezpečný. „Například k urgentnímu příjmu by muselo sanitní vozidlo projet dvěma bránami, aktuální stav dané komunikace navíc není způsobilý pro provoz vozidel ZZS SČK – nedostatečná šířka komunikace, špatný povrch, absence automatické vjezdové brány. ZZS SČK z těchto důvodů využívá jiných silnic, u nichž s dopravní dostupností do areálu ON Příbram nemá žádný problém,“ dodala mluvčí.

21.4.2021
Policisté stíhají sedmadvacetiletého muže, který podle nich v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku zapálil...
13.4.2021
Zloději na Příbramsku se v poslední době více zaměřují na jízdní kola. Policisté zaznamenali krádeže...
12.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
12.4.2021
Za běžných okolností by Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již za několik dní otevíral pomyslné...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
2.4.2021
Knihovna Jince realizuje řadu aktivit i v době, kdy nejsou v provozu kulturní zařízení a...
30.3.2021
V poslední době je věnována velká pozornost životnímu prostředí. Lidé si v souvislosti se záplavami...
26.3.2021
Lidé v Příbrami mohou ozdobit kraslicemi velikonoční stromy. Město jim tak chce v době pandemie...
Gymnázium Legionářů.
19.3.2021
Nepoměr ve velkém počtu míst na gymnáziích prý deformuje přístup ke vzdělávání.
15.3.2021
Sedlčanská nemocnice vybudovala nové očkovací centrum.
Fotbal, ilustrační obrázek
11.3.2021
Klání o předsednické křeslo čeká tento týden Martina Havla a Pavla Chána. Mezi těmito dvěma...
Reklama