15℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Prototyp legendárního kombajnu či unikátní parní stroje v muzeu zemědělské techniky

Další fotky

Žentoury, mlátičky, kombajny, traktory (tuzemské i zahraniční výroby), motorové pluhy či práškovací letadlo. Výstavka hraček pro děti. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je od roku 2003 v objektu, kde do 90. let byly vojenské automobilové opravny.

Reklama

Návštěvníci nemohou sahat na exponáty, ale mohou si zatočit mlýnským kolem – a začne téct voda. Muzeum navštěvuje mnoho škol, které tam mají i patřičné zázemí. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi spadá pod Národní zemědělské muzeum, které – jak uvádí – v Čáslavi „pečuje o jednu z největších sbírek továrních řad historických traktorů a oradel ve střední Evropě“.

Nad obcí Kovářská se odehrála největší letecká bitva nad naším územím. Připomíná ji tamní muzeum

„V rozsáhlé moderní expozici a částečně zpřístupněných depozitářích v čáslavském muzeu zemědělské techniky můžete vidět stroje českých značek Škoda, Zetor, Svoboda, Wichterle & Kovařík, unikátní prototyp českého kombajnu SM 500, k jehož výrobě nikdy nedošlo, i vzácné modely zahraniční výroby. Na své si zde přijdou milovníci kombajnů, mlátiček, oradel, lokomobil, secích a žacích strojů,“ uvádí muzeum.

Nejen Pradědečkův traktor

Vystaven je tam kupříkladu prototyp legendárního kombajnu, který se nikdy nevyráběl. „Sklízecí mlátička SM 500 mohla posunout vývoj kombajnů pořádně vpřed. Kromě tří prototypů se ale stroj nakonec vůbec nevyráběl a vývoj byl předán do NDR, kde tvořil základ nové sklízecí mlátičky E 516,“ dodává muzeum. Vystaveny jsou i třeba unikátní parní stroje určené pro takzvanou lanovou orbu, rozšířenou v první polovině minulého století – Přemysl a Libuše.

V muzeu je také vystaven jediný dochovaný exponát motorového pluhu Oekonom či jeden z šesti set vyrobených kusů sklízecí mlátičky ŽM 330. Konají se tam také různé akce – třeba Pradědečkův traktor, což je dvoudenní předváděcí akce, kdy „ožívají muzejní exponáty a za zvuků motoru a mraků dýmu se připomínají staré zlaté časy“. Koná se pravidelně první červnový víkend. Dále Den bezpečnosti, což jsou ukázky práce záchranářů, hasičů a policistů.

FOTO: Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC uvodniMuzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto ACMuzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 2Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 3Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 4
Další fotky
Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 5Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 6Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 7

Do konce září (od května) je muzeum otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, v říjnu o víkendech a státních svátcích od 9 do 17 hodin, stejně tak v dubnu. Nachází se v čáslavské ulici Jeníkovská 1762. „Každou první neděli v měsíci (v červnu až druhou) je vstup do muzea pro všechny pracovníky ze zemědělství, lesnictví, rybářství a potravinářství zdarma,“ láká muzeum.

20.10.2019
Vnitřní vybavení aut je přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče.
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
10.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
hojek chomutov
10.10.2019
Chomutovský hokej má nového šéfa. Sedm členů výboru zapsaného spolku, který drží většinu akcií Pirátů,...
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
3.10.2019
Kytarista Jan Paulík pořádá hudebně vzdělávací koncerty pro děti z mateřských a základních škol, přičemž...
2.10.2019
Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma...
25.9.2019
V rámci Dní českého piva, které tradičně připadají na oslavy sv. Václava, který je patronem...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
14.9.2019
Státní zámek Žleby, který se nachází kousek od Čáslavi, byl původně pozdně gotický hrad pánů...
Reklama