Prototyp legendárního kombajnu či unikátní parní stroje v muzeu zemědělské techniky

Další fotky

Žentoury, mlátičky, kombajny, traktory (tuzemské i zahraniční výroby), motorové pluhy či práškovací letadlo. Výstavka hraček pro děti. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je od roku 2003 v objektu, kde do 90. let byly vojenské automobilové opravny.

Návštěvníci nemohou sahat na exponáty, ale mohou si zatočit mlýnským kolem – a začne téct voda. Muzeum navštěvuje mnoho škol, které tam mají i patřičné zázemí. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi spadá pod Národní zemědělské muzeum, které – jak uvádí – v Čáslavi „pečuje o jednu z největších sbírek továrních řad historických traktorů a oradel ve střední Evropě“.

Nad obcí Kovářská se odehrála největší letecká bitva nad naším územím. Připomíná ji tamní muzeum

„V rozsáhlé moderní expozici a částečně zpřístupněných depozitářích v čáslavském muzeu zemědělské techniky můžete vidět stroje českých značek Škoda, Zetor, Svoboda, Wichterle & Kovařík, unikátní prototyp českého kombajnu SM 500, k jehož výrobě nikdy nedošlo, i vzácné modely zahraniční výroby. Na své si zde přijdou milovníci kombajnů, mlátiček, oradel, lokomobil, secích a žacích strojů,“ uvádí muzeum.

Nejen Pradědečkův traktor

Vystaven je tam kupříkladu prototyp legendárního kombajnu, který se nikdy nevyráběl. „Sklízecí mlátička SM 500 mohla posunout vývoj kombajnů pořádně vpřed. Kromě tří prototypů se ale stroj nakonec vůbec nevyráběl a vývoj byl předán do NDR, kde tvořil základ nové sklízecí mlátičky E 516,“ dodává muzeum. Vystaveny jsou i třeba unikátní parní stroje určené pro takzvanou lanovou orbu, rozšířenou v první polovině minulého století – Přemysl a Libuše.

V muzeu je také vystaven jediný dochovaný exponát motorového pluhu Oekonom či jeden z šesti set vyrobených kusů sklízecí mlátičky ŽM 330. Konají se tam také různé akce – třeba Pradědečkův traktor, což je dvoudenní předváděcí akce, kdy „ožívají muzejní exponáty a za zvuků motoru a mraků dýmu se připomínají staré zlaté časy“. Koná se pravidelně první červnový víkend. Dále Den bezpečnosti, což jsou ukázky práce záchranářů, hasičů a policistů.

FOTO: Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC uvodniMuzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto ACMuzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 2Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 3Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 4
Další fotky
Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 5Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 6Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi - Muzeum Čáslav – foto AC 7

Do konce září (od května) je muzeum otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, v říjnu o víkendech a státních svátcích od 9 do 17 hodin, stejně tak v dubnu. Nachází se v čáslavské ulici Jeníkovská 1762. „Každou první neděli v měsíci (v červnu až druhou) je vstup do muzea pro všechny pracovníky ze zemědělství, lesnictví, rybářství a potravinářství zdarma,“ láká muzeum.

Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
V Křečhoři na Kolínsku chtějí opravit památník bitvy u Kolína, která se zde odehrála v...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
Reklama