Psi versus volně žijící zvířata. V případě muflonice Luffy to naštěstí dobře dopadlo

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy eviduje další případ živočicha, kterého pokousal volně pobíhající pes.

Do stanice se koncem listopadu dostalo zraněné mufloní mládě ze Zbraslavi.
Malá muflonka, kterou pes pravděpodobně odehnal od jejího stáda z nedaleké obory, měla ještě štěstí – před pronásledujícím psem ji zachránila svědkyně, která incident zpozorovala z terasy svého domu.

Velká část podobných případů ale končí tragicky.
Ročně stanice přijme zhruba dvě stovky podobně postižených pacientů a dvě třetiny z nich svým často velmi vážným zraněním podlehnou.

Muflonka ze Zbraslavi byla pokousaná na krku a na vnitřních stranách stehen. Rány sice nebyly velké, a proto nebylo potřeba je zašít, zato ale byly velmi hluboké a okolní svalstvo bylo výrazně zhmožděné. Zvířeti byla ihned nasazena antibiotika, která se v podobných případech podávají minimálně týden. Následkem velkého šoku i ztráty poměrně značného množství krve mu ovšem rychle klesala tělesná teplota.

Letos je rok ježků. Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy každý rok přijímá víc a víc pacientů

V přírodě by po takovémto zranění pravděpodobně záhy uhynulo. Ve stanici se mu naštěstí daří dobře a rány se správně hojí. Na pokousanou zadní nohu sice ještě lehce kulhá, i to by však časem mělo zmizet.

Muflonka, která dostala jméno Luffy, se ale už do přírody nevrátí.
Její léčba bude trvat několik týdnů a po této době už by ji její původní ani jiné divoké stádo nepřijalo. Proto bude muset zůstat v péči člověka. Jakmile se úplně uzdraví, připojí se ke stádečku muflonek ve stanici, odkud se později společně přesunou buď do zookoutku v Malé Chuchli nebo do jiného vhodného náhradního domova.

Spolu s auty, prosklenými plochami, sekačkami či chemikáliemi se volně pobíhající psi bohužel řadí mezi ta největší nebezpečí, s nimiž se musí volně žijící živočichové ve městech potýkat. Dvě třetiny psích obětí tvoří malá mláďata, která jsou pro psy snadnou kořistí. Proto také nejvíce pokousaných živočichů přijímá záchranná stanice během jara a léta, kdy se v přírodě mláďata rodí. Stanice ale dokáže pomoci jen zhruba 30 % takto postižených pacientů.
A i u zvířat, která útok přežijí, trvá rekonvalescence týdny až měsíce.

V sobotu přibude u Točné 23 dubů. Zahrají si taky v pohádce?

Kromě muflonů psi často napadají také srny, selata divokých prasat, veverky, ježky, zajíce, labutě nebo kachny divoké. Pro zvířata přitom není nebezpečné jenom pokousání. Leckdy se stává, že pes zvíře jednoduše uštve. Zvláště v zimním období, kdy jsou volně žijící zvířata oslabená, mohou na následky stresu způsobeného útěkem před psem snadno uhynout.
Před nedávnem třeba pes zahnal jezevce na skálu. Jezevec se ze skály zřítil a po pár dnech ve stanici svým zraněním podlehl.

Na procházkách by měl mít majitel svého psa neustále zcela pod dohledem a na místech, kde lze předpokládat výskyt volně žijících živočichů, jako je les, louka, okolí vodních ploch nebo pole, jej vést na vodítku. V honitbách je volný pohyb psů zakázán. I na nehonebních pozemcích však platí, že majitel má povinnost postarat se o své zvíře tak, aby v důsledku jeho nedbalosti nebylo zvířeti ublíženo nebo aby jeho zvíře neublížilo někomu jinému (například jinému zvířeti). Volný pohyb psů je obecně zakázán i v parcích na území Prahy, většina parků má ale určité výjimky a některé lokality jsou pro volný pohyb psů vyčleněny.

Praha má novou vinici. Na svazích slavné hory Vítkov

Dnes, 13:00
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
Dnes, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
Včera, 05:36
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 05:36
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
20.1.2021
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Reklama