Ptačí chřipka útočí dál. Nakaženo je 11 tisíc kachen

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR je tak 23 ohnisek chřipky. V chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji je 8 tisíc kachen, ve dvou chovech v obcích Kosičky a Luková na Královéhradecku je více než 3 tisíce kachen. Utratí je v příštím týdnu.

„U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také úhynu kachen. Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu (ptačí chřipku),“ uvedl mluvčí.

Ve dvou chovech v Královéhradeckém kraji pak zjistili chřipku poté, co tam veterináři provedli výtěry v rámci monitoringu chovů zasažené společnosti. Už v tomto týdnu vybili více než 55 tisíc kusů ptáků právě od společnosti Perena v jiných pěti zasažených chovech.

„Okolo všech nových ohnisek budou vytyčena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření,“ uvedl mluvčí. Veterináři dnes také potvrdili ohnisko chřipky v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku.

Na farmě společnosti Perena ve Vápně ve čtvrtek skončila likvidace chovu 2 800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy museli hasiči v Dobřenicích, Novém Bydžově – Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 tisíc kachen.

Ptačí chřipka zasáhla Královéhradecko. Nakaženy jsou dva chovy kachen

Kromě chovu ve Vápně byl dnes stejným způsobem zlikvidován další chov firmy Perena ve Vinici na Nymbursku. Tam bylo utraceno asi 2 900 kachen a zničeno zhruba 3 800 vajec. Podle chovatelů můžou následovat výpadky na trhu s českými kachnami, nemuselo by jich být dost na letošní svátek svatého Martina či na Vánoce, kdy si je lidé kupují místo dražších a nedostatkových hus.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 tisíc ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

adp/ČTK

Včera, 11:33
Nové koupaliště v Hostinném na Trutnovsku za 49 milionů korun bez DPH by mohlo zahájit...
16.4.2021
V roce 2020 pokračovaly práce na dvou velkých projektech vrchlabského muzea – stavba nového centrálního...
16.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
16.4.2021
Olympiáda dětí a mládeže (ODM) v roce 2023 bude v Královéhradeckém kraji. Centrem akce, která...
14.4.2021
Radnice Hradce Králové dá letos do oprav dvou mateřských škol 19,4 milionu korun bez DPH....
7.4.2021
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo...
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
19.3.2021
Odsouzený muž ve věznici Valdice na Jičínsku si nechal od své přítelkyně poslat do vězení...
19.3.2021
Ptačí chřipka se rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém kraji. V regionu jsou...
19.3.2021
Nová expozice hradu Vízmburk u Havlovic na Trutnovsku nabídne příběh této státní památky. Instalace expozic...
18.3.2021
Při přestřelce na benzinové pumpě v Trutnově byl dnes po 4:00 postřelen strážník a muž...
Reklama