Rekonstrukce výpravní budovy a výstavba tunelu. Obě náročné stavby se týkají Berouna

Zhotovitel rekonstrukce je už známý, pro zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby Novostavba trati Praha-Smíchov – Beroun, vyhlásila Správa železnic výběrové řízení.

K nedávno vybudovaným moderním nástupištím v Berouně přibude v brzké době také renovovaná výpravní budova, jejímž zhotovitelem její rekonstrukce bude BAK stavební společnost. Stavbaři zahájí dílo už v nejbližších dnech a dokončit by ji měli v létě roku 2022. Celkové náklady dosáhnou 288 milionů korun.

Objekt osobního nádraží v Berouně tvoří komplex celkem tří navzájem propojených budov, které zahrnují odjezdovou halu, administrativní budovu a provozní prostory. Cílem modernizace je oživení celého objektu a zvýšení cestovního komfortu.

Především odjezdová hala zaznamená větší změny, zejména dispoziční. Přemístěny budou pokladny a vzniknu další komerční prostory. Rekonstrukce bude zahrnovat také novou fasádu a její zateplení, novou střechu, výměnu oken a dveří a úpravu povrchů stěn, stropů a podlah.

Projekt počítá i s tím, že budou v celém komplexu budov nové rozvody kanalizace, vody, topení a elektroinstalace, objekt osobního nádraží bude nově také vybaven systémem chlazení a výměny vzduchu. Stavební práce se dotknou i podzemních podlaží, kde se provede nová hydroizolace stěn pod úrovní terénu, sanace sklepních prostor i odstranění vlhkosti. Rekonstrukce bude dále řešit i rozšíření informačního a kamerového systému.

Vzhledem k tomu, že budou práce probíhat po etapách, odjezdová hala bude cestujícím k dispozici po celou dobu rekonstrukce, nutno ale počítat s tím, že v omezeném režimu.

Výstavba tunelu mezi Prahou a Berounem se opět přiblížila, i když malým krokem, k realizaci. Správa železnic totiž vyhlásila výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby Novostavba trati Praha-Smíchov – Beroun, jejímž předmětem je výstavba nové dvoukolejné trati na 3. tranzitním koridoru přímo propojující stanice Praha-Smíchov a Beroun. Vítěz výběrového řízení by měl být znám už letos na podzim.

Na co myslet, když dostanete výpověď? V době koronakrize to není ojedinělý problém

Předpokládaná cena zakázky na zpracování aktualizace dokumentace na územní řízení je 160,5 milionu korun.  Nová dvoukolejná koridorová trať začne úpravou výjezdu ze stanice Praha-Smíchov, kde ke dvěma stávajícím kolejím přibudou další dvě. Trasa nové tratě povede převážně v tunelu o délce téměř pětadvaceti kilometrů, jehož ústí bude pod Barrandovem a výjezd u Berouna. Koridor bude dále pokračovat estakádou přes údolí Berounky. Na pražské straně tunelu bude vybudována odbočka na Branický most ve směru Praha-Krč a na berounské straně tunelu bude připravena odbočka pro navazující novou vysokorychlostní trať ve směru Hořovice/Plzeň. Nový tunel bude navržený na maximální rychlost 200 km/h.

Po dokončení stavby se zkrátí jízdní doba v úseku Praha-Smíchov – Beroun  zhruba na dvanáct minut, dalším benefitem bude zrychlení a zkvalitnění regionální dopravy na této trati a dále celé jihozápadní části Středočeského kraje ve vazbě na Prahu, zrychlení a zkvalitnění vnitrostátní i mezinárodní dopravy v úseku Praha – Plzeň – Norimberk/Mnichov. Současně odlehčení současné přetížené železnice podél Berounky od dálkové osobní a nákladní dopravy pak umožní zvýšit frekvenci příměstských vlaků na této trati.

Zahájení stavebních prací se předpokládá v roce 2028 a dokončení v roce 2042.

Teplé mléko se sodovkou zachránilo Čechům malíře, kterého znovu objevujeme

 

Dnes, 10:53
Pro letošní rok měl Kulturní a okrašlovací spolek KOS Osov opět smělé plány týkající se...
23.2.2021
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
23.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.2.2021
Církev československá husitská ve Tmani si letos připomíná 100 let od počátků svého vzniku v...
18.2.2021
DobroDílo oficiálně zahájilo svou činnost v Králově Dvoře na podzim roku 2019. Vstoupilo tak nedávno...
17.2.2021
Druhý únorový týden se děti školní družiny ZŠ Beroun-Závodí vydaly v maskách na průvod od...
17.2.2021
Není to tak dlouho, kdy byl revitalizován rybník v Lesoparku Dražovka v Hořovicích. Kolem něj...
16.2.2021
Rozvolňování protikoronavirových opatření je v nedohlednu, dlouhodobá výuka teorie a řešitelské soutěže na dálku jsou...
16.2.2021
Na hranicích příbramského a berounského okresu působí parta mladých lidí, kteří si říkají Dovedové Křešín....
16.2.2021
V Českém krasu, na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní začala dlouho očekávaná stavba domu...
3.2.2021
V srpnu by se v Litni mohl uskutečnit jedinečný koncert u příležitosti 10. výročí Festivalu...
Reklama