Revitalizace nymburské zeleně má jasné cíle. Stromy se pokácí, ale hned budou nové

Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který je rozdělený do dvou etap.

První etapa zahrnuje část cyklostezky, jejíž realizace začala koncem března. Zásah se týká vytížené části topolových alejí podél Labské cyklostezky za hasičárnou, zimním stadionem a rodinnými domy za železničním mostem.

Projekt revitalizace této části zpracoval zahradní architekt a dendrolog Ing. Josef Souček. „Alej se skládá z poměrně starých exemplářů topolů kanadských s příměsí topolů vlašských. Jsou ve špatném až havarijním stavu. Většina těchto přirozeně křehkých a krátkověkých stromů se nachází na konci životnosti, provozní bezpečnost je narušená. Dvě třetiny stromů, celkem pětaosmdesát kusů, je navrženo ke kácení a hned v dubnu dojde k nové výsadbě. Jde o obnovu dožívajících alejí topolů, které jsou pro dané místo nevhodné,“ vysvětluje postup prací v první etapě poradce pro městskou zeleň Ing. Jan Lukeš.

Jednu třetinu aleje tvoří topoly, které jsou navržené k odbornému arboristickému ošetření vzhledem k tomu, že mají díky svému celkem dobrému stavu perspektivu dalších let až desetiletí růstu. Jsou to v současné době nejkvalitnější exempláře v logických celcích. Celkem bude ve zmíněné lokalitě zachováno a ošetřeno padesát vzrostlých stromů.

Přemýšlíte, kam poslat děti v létě? V Nymburku je na výběr řada příměstských táborů

Nová výsadba zahrnuje třicet topolů černých, padesát dubů letních a ke křížku budou vysazeny dvě lípy velkolisté. Vzhledem k tomu, že topoly černé rostou rychle, je předpoklad, že brzy zaplní prázdná místa po pokácených dřevinách. Duby sice rostou pomalu, zato jsou výrazně dlouhověké a majestátní. „Obnova posílí parkový charakter lokality s ohledem na vnesení prvků stability, dlouhověkosti a monumentálnosti díky dubům,“ dodává Jan Lukeš.

Druhá část revitalizace městské zeleně se týká sedmnácti lokalit v Nymburce, je to například sídliště Drahelice, Zálabí, Špička, Park Dr. Brzoráda, Velké Valy. Tuto arboristickou část projektu zpracoval David Hora na základě pasportu zeleně.

Navrhovaná řešení se týkají zdravotních, bezpečnostních a výchovných řezů, která mají stabilizovat stromová patra tak, aby byl zajištěn dobrý rozvoj dlouhodobě funkčních korun stromů. Ke zmíněnému ošetření dojde u více než čtyř set vzrostlých stromů.

Cena projektu revitalizace nymburské zeleně se původně vyšplhala téměř na čtyři miliony korun, soutěží se podařilo ji snížit na 2,6 mil. Kč. Z toho je šedesát procent hrazeno z dotace operačního programu Životní prostředí.

„Prosíme tímto občany o pochopení. Jde o pečlivě připravené a plánované zásahy. Každým rokem vysadíme přibližně sto kusů nových stromů a kolem padesáti kusů z důvodu špatného stavu pokácíme,“ upozorňuje místostarosta Bořek Černý.

Letos během jarní výsadby přibude ve městě čtrnáct stromů v areálu nemocnice a okolí, ve Velkých Valech přibudou čtyři jírovce a v ulicích města vysázejí pracovníci Technických služeb dvaadvacet kulovitých javorů. V dubnu budou ozeleněny Jankovice, a to více než tisícovkou keřů a devětadvaceti stromy. Větší objem výsadby se chystá na klimaticky vhodnější podzim. Revitalizaci můžete sledovat v Projektech města Nymburk.

 

Dnes, 08:29
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
14.4.2021
Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou...
9.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
29.3.2021
Nemůžeme si být odhady jisti, jak dlouho ještě v rámci školství i tělovýchovy potrvají kvůli...
26.3.2021
Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR...
10.3.2021
Basketbalisté Nymburka vyhráli i druhý zápas v osmifinálové skupině Ligy mistrů. Sassari doma zdolali přestože,...
8.3.2021
Útulek v Mladé Boleslavi dlouhodobě chyběl, odchycená zvířata se musela vozit až do Lysé nad...
Reklama