Říčanští dobrovolní hasiči mají nový požární vůz

Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta pojme osm a půl kubíků vody. V loňském roce vyjeli k rekordnímu počtu 82 událostí. V součinnosti s profesionálními hasiči zasahují u požárů, povodní, při ekologických haváriích, autonehodách a v dalších náročných situacích.

„Pro účinnou pomoc je klíčová rychlost, dobrá technická vybavenost a odpovídající připravenost zasahujících hasičů. Technická vybavenost se s novým vozem vyrovná profesionálnímu sboru,“ uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová.

Město jako zřizovatel dobrovolné jednotky hasičů finančně a organizačně zajistilo nákup vozidla za 8,4 milionu korun. Město dostalo 4,7 milionu korun na vůz z dotací a financí EU, zbylou část ve výši 3,7 milionu korun hradilo z rozpočtu a ze zisku z pokut.

Dobrovolní hasiči k zásahu vyrážejí s houkačkou do deseti minut tam, kam jsou vysláni Krajským operačním a informačním střediskem (KOPIS – Kladno). Zachraňují životy, majetek, pomáhají zmírnit škody a jak sami říkají, „jedou tam, odkud ostatní utíkají“.

Pro úspěch jejich zásahu je důležitá rychlost a kvalitní vybavení. Nová hasičská cisterna doplňuje zasloužilé cisternové vozy, které odvedly spolu s hasiči kus dobré práce. Dva stávající vozy TATRA 815 CAS 32 získal sbor vždy již jako vyřazené nepotřebné od Hasičského záchranného sboru.

„Stálo nemalé úsilí i finance je udržet v akceschopném stavu. Nový cisternový zásahový vůz posouvá JSDH blíže k profesionálům, kterým tak budou rovnocenným partnerem při likvidování požárů a jiných živelných pohrom,“ dodala Lauerová.

Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

Cisterna pojme 8,5 tisíce litrů vody a 510 litrů pěnidla, sveze k zásahu šestičlennou zásahovou jednotku včetně kompletního vybavení. Díky navijáku může pomáhat s vyprošťováním.

„Rozprašovač použije třeba k hašení polních porostů. Počet výjezdů k událostem rok od roku stoupá,“ dodala Lauerová.

V loňském roce vyjeli „dobráci“, jak se v hasičské hantýrce dobrovolníkům říká, k dvaaosmdesáti případům.

„Děkuji jménem jednotky městu za pořízení cisterny, vstřícnost pana starosty a dobrou spolupráci,“ ocenil přístup radnice velitel JSDH Říčany Zdeněk Kavka.

Jednotka dobrovolných hasičů v Říčanech má v současné době 24 členů, kteří činnost v jednotce vykonávají zcela dobrovolně, bez nároku na finanční odměnu. Zároveň je ve Sboru dobrovolných hasičů i další generace mladých hasičů, ta se však teprve připravuje.

Dominanta veřejného prostranství. Ve Veliké Vsi zachraňují stoletou lípu

Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
13.8.2020
Více než 20 nakažených na 100 000 obyvatel přibylo za uplynulý týden v okresech Praha-východ,...
Reklama