Říčanští skauti obnoví vyhořelou klubovnu vlastníma rukama

Začátkem září vyhořela klubovna skautského střediska Lípa Říčany. Klubovnu se ani přes zásah hasičů nepodařilo zachránit. Říčanští skauti jsou ale odhodlaní ji obnovit, a po vzoru předchozích generací přiloží ruku k dílu. Chybí už jen peníze.

Požár byl hasičům ohlášen 2. září chvíli před devátou večer, ačkoliv do jeho uhašení uplynulo pouhých 45 minut, plameny stihly chatu sloužící přes 50 let skautům úplně zničit.

Místních 340 členů oddílu se ale ocitlo bez klubovny, první schůzky měly být přitom už druhý den.

„Náhradní prostory stále řešíme, díky vstřícnosti rodičů a říčanských organizací máme ale několik možností, kde se budou jednotlivé dětské oddíly moci dočasně scházet,“ uvedl vedoucí skautského střediska Lípa Říčany Lukáš Pavelka.

„Město poskytlo skautům náhradní prostor pro jejich setkávání ve stodole na hradní zahradě, kam jim také pořídí náhradní vytápění formou plynových tepelných zářičů,“ uvedla tisková mluvčí města Kateřina Lauerová.

Skauti mají sice vedle rozestavenou novou klubovnu, ta však bude dokončená nejdříve za rok a navíc měla jen posílit kapacitu dosavadní klubovny. Tu původní, vyhořelou, postavili předchozí generace členů skautu v roce 1969. Zmizela tak připomínka mládí několika generací.

„Událost všechny velmi zasáhla,  a to jak současné členy, kteří přišli o své skautské útočiště, tak i bývalé členy, kteří v klubovně prožili mnoho radostných chvil, na které rádi vzpomínají, a pro které je klubovna součástí jejich dětství,“ dodává Lukáš Pavelka.

Z původní budovy zbylo jen torzo, hasičům se podařilo zachránit alespoň část vybavení. Na místě klubovny má ale vzniknout nová.

„Klubovnu rozhodně chceme znovu obnovit, v tuto chvíli ale řešíme přesnou podobu rekonstrukce. Jakožto skauti se ale budeme snažit co nejvíce zapojit do obnovy, neboť jakmile člověk přiloží ruce k dílu, z klubovny, do které pouze chodí, se stane jeho klubovna,“ dodává Pavelka.

S pomocí Skautské nadace Jaroslava Foglara založil oddíl sbírku, na kterou mohou lidé přispívat a skautům tak pomoci. Sbírka je dostupná online: www.skautricany.jdem.cz, cílová částka je 400 tisíc korun.

Sbírka ani pojištění však všechny náklady na stavbu nové klubovny nepokryje.

Pomoci se tak snaží i radnice Říčan, která spolupracuje s pořadatelkami benefičního koncertu jehož výtěžek poputuje říčanskému skautskému oddílu.

„Koncert se uskuteční v pondělí 5. října na Masarykově náměstí v Říčanech. Město poskytne náměstí, pódium a zaplatí zvukaře, postará se o propagaci,“ dodala Lauerová.

Podle informací radnice město už dříve skautům pomohlo se stavbou druhé klubovny, poskytlo na ni dva miliony korun.

„Se skauty úzce spolupracujeme. Například na sousedním pozemku, který patří městu, plánujeme zřízení lesní školky. Přijali jsme nabídku skautů na využití nové budovy klubovny jako zázemí v dopoledních hodinách,“ dodala Lauerová.

Co bylo příčinou požáru, je stále předmětem šetření, výsledek tak ještě není znám.

„Příčina požáru je zatím předmětem vyšetřování,“ potvrdila mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Vyšetřovatel hasičů spolupracuje s expertní skupinou Technického ústavu požární ochrany Praha, na místo požáru byl přizván i policejní kynolog se psem na vyhledávání urychlovačů hoření.

Včera, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
18.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
17.9.2020
Stavba nového vodovodního řadu je plánována od září 2020 do března 2021, oznámil to Tomáš...
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Na osmdesátku předškoláků čekala 1. září v dolnobřežanské ulici K Hradišťátku nová školka. Radnice v ní připravila tři...
15.9.2020
Za prvních šest měsíců způsobily přírodní živly z celého území Česka nejvyšší škody ve Středočeském kraji....
14.9.2020
Závod kočárků, který odstartoval 6. září v Jesenici u Prahy, měl úspěch. K základní škole...
14.9.2020
V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná...
4.9.2020
Okresní soud zamítl žalobu města Říčany na neplatnost kupní smlouvy, na jejímž základě mělo město...
Reklama