Říčany budou mít novou cestu k nádraží, rozhodli o tom lidé

Ve čtvrtém ročníku Překvapte Říčany, rozhodli lidé v Říčanech o tom, na co radnice použije pět milionů korun z městské kasy. Město tak opraví stezku pro pěší k nádraží a vybuduje nový umělý povrch hřiště na Lázeňské louce. Peníze města půjdou také na zastřešení autobusových zastávek a veřejný den obnovy Říčanského lesa. Do hlasování se letos zapojilo téměř 700 lidí.

Obyvatelé Říčan hlasovali o 19 projektech rozdělených do dvou kategorií. Na ty město vyčlenilo z rozpočtu celkem pět milionů korun.

„První dva náměty z každé kategorie bude radnice v příštím roce realizovat, formálně by je ještě měla schválit rada města,“ uvedla mluvčí Říčan a koordinátorka participativního rozpočtování Kateřina Lauerová.

Rekonstrukce cesty pro pěší k nádraží od ulice Scheinerova získala celkem 315 hlasů a druhý námět na Revitalizaci povrchu hřiště na Lázeňské louce získal celkem 199 hlasů. Na realizaci těchto dvou projektů uvolní říčanská radnice příští rok dohromady 4 miliony korun ze svého rozpočtu.

Se svým námětem se nevzdal ani pan, který Námět na zastřešení autobusových zastávek byl opakován z loňska, tentokrát vyhrál kategorii malé projekty i absolutní pořadí s počtem 316 hlasů. Ve věku 88 let se stal říčanský pamětník Oldřich Schreiber úspěšným navrhovatelem a pravděpodobně i nejstarším hlasujícím.

Říčany otevřely novou školku v Kuří a staví další

Zapojení veřejnosti do obnovy Říčanského lesa je druhý záměr z kategorie malé projekty, který bude radnice realizovat. Získal 258 hlasů, přičemž pouze jeden záporný hlas svědčí o shodě veřejnosti na tomto tématu.

Celkem se do rozhodování o investicích za pět milionů zapojilo téměř 700 občanů s trvalým pobytem starších 15 let. Hlasovali převážně online registrovaní v Řídím Říčany. „Sto třicet hlasujících vážilo cestu na kontaktní místa a hlasovalo papírově. Provoz podatelen omezila vládní opatření, takže zájem o hlasování byl největší v rondelu na nádraží a infocentru na Masarykově náměstí. Hlasovací listy byly zaslány i do obou zařízení pro seniory,“ dodala Lauerová.

Radnice už připravuje vyhlášení pátého ročníku Překvapte Říčany.

„Podmínky budou velmi podobné, změna však přijde ve veřejné prezentaci. V době, kdy scházení většího počtu osob není žádoucí, se budeme snažit vymyslet jinak – bezpečněji,“ uvedla Lauerová.

Zůstane určitě nejdůležitější podmínka realizace na pozemku nebo majetku města. Umístění záměru si mohou lidé prověřit na webu města, kde zjistí, zda je pozemek v majetku města.

Malé obchody se vrací, nový otevřeli v Ohrobci

23.2.2021
Místní akční skupina Říčansko vyhlásila výzvu na příjem žádostí o regionální značku ZÁPRAŽÍ originální produkt...
23.2.2021
Šoféři se sněhovou nadílkou v lednu nechali překvapit, ti své auta často nezvládl. Ukázala to...
23.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.2.2021
Senior ze Struhařova jižně od Prahy má po návštěvě neznámé dvojce po úsporách. Stal se...
13.2.2021
Učitelka prvňáků základní školy v Dolních Břežanech u Prahy se nakazila koronavirem. Nákazu potvrdily testy...
4.2.2021
Městská část Praha 22 vyhlásila architektonickou soutěž na novou základní školu. Nebude tak dále pokračovat...
2.2.2021
Problematický zoopark ve Zvoli u Prahy stále setrvává. Jeho majitel Tomáš Machač sice slíbil, že...
1.2.2021
Radnice městské části Praha 22 organizovala první vlnu očkování seniorů nad 80 let, kteří o...
29.1.2021
Hasiče vyburcovala 25. ledna večer signalizace, která hlásila požár v biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV...
Z loňského předání 2500 kg potravin, které předal Jan Tuna.
27.1.2021
Papírové stravenky Sodexo Gastro Pass s platností do 31. prosince 2020 mohou pomoci potřebným. „Propadlé...
21.1.2021
Říčany nemusely ve změně územního plánu podpořit zelené střechy výměnou za větší plochy zabrané stavbami....
Reklama