Říčany letos postaví novou školku Větrník, časem se schová za zelenou stěnu

Říčanské radnici se podařilo získat dotaci pro stavbu další školky. Mateřskou školu Větrník pro 96 dětí postaví město na svém pozemku v ulici Bílá. Školka s kapacitou čtyř tříd poskytne dětem i rozsáhlou zahradu s herními prvky. Stavět by se mohlo začít již tento rok. Radnici stavba vyjde na bezmála 65 milionů, z toho 41 milionů pokryje dotace z fondů EU.

Školka bude dvojpodlažní s bezbariérovým přístupem. Do čtyř tříd přijme celkem 96 dětí s trvalým bydlištěm v Říčanech. „Nebude mít vlastní kuchyni, jídlo se bude dovážet. Na části objektu bude zelená střecha, která třeba pomůže přirozené likvidaci dešťových vod odparem či sníží dopad na místní klima,“ uvedla mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Dešťové vody ze stavby i zpevněných ploch mají být zasakovány na pozemku. Školka má být energeticky úsporná a využívat obnovitelné zdroje energie pomocí tepelného čerpadla. Část uliční fasády bude realizována jako „zelená stěna“.  Děti budou využívat oplocenou školní zahradu s herními prvky. „Stavbu prodraží i související dopravní řešení lokality, což zahrnuje výstavbu a rekonstrukci komunikace Bílá. Před školkou vystavíme i parkovací stání potřebná pro provoz školky,“ dodala mluvčí.

V současnosti je v Říčanech kapacita předškolních zařízeních 548 míst ve čtyřech obecních školkách, další kapacity jsou soukromé. Kapacita je však stále nedostatečná a většina městských mateřských škol má udělenou výjimku na maximální počet dětí v jedné třídě. Podle demografické studie věkové struktury obyvatelstva žijí v Říčanech mladší lidé než v jiných částech republiky. Školské kapacity nestačí tempu nárůstu mladých rodin ve městě.

Projekt školky Větrník vznikl v roce 2015, město podalo v květnu 2017 žádost o dotaci. Přestože získala plný počet bodů, byla zařazena do zásobníku náhradních projektů a městu nezbývalo nic jiného než čekat. Rozpočet předpokládá náklady téměř 65 milionů korun. Přislíbená dotace je ve výši 41,5 milionu korun.

23.2.2021
Místní akční skupina Říčansko vyhlásila výzvu na příjem žádostí o regionální značku ZÁPRAŽÍ originální produkt...
23.2.2021
Šoféři se sněhovou nadílkou v lednu nechali překvapit, ti své auta často nezvládl. Ukázala to...
23.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.2.2021
Senior ze Struhařova jižně od Prahy má po návštěvě neznámé dvojce po úsporách. Stal se...
13.2.2021
Učitelka prvňáků základní školy v Dolních Břežanech u Prahy se nakazila koronavirem. Nákazu potvrdily testy...
4.2.2021
Městská část Praha 22 vyhlásila architektonickou soutěž na novou základní školu. Nebude tak dále pokračovat...
2.2.2021
Problematický zoopark ve Zvoli u Prahy stále setrvává. Jeho majitel Tomáš Machač sice slíbil, že...
1.2.2021
Radnice městské části Praha 22 organizovala první vlnu očkování seniorů nad 80 let, kteří o...
29.1.2021
Hasiče vyburcovala 25. ledna večer signalizace, která hlásila požár v biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV...
Z loňského předání 2500 kg potravin, které předal Jan Tuna.
27.1.2021
Papírové stravenky Sodexo Gastro Pass s platností do 31. prosince 2020 mohou pomoci potřebným. „Propadlé...
21.1.2021
Říčany nemusely ve změně územního plánu podpořit zelené střechy výměnou za větší plochy zabrané stavbami....
Reklama