Říčany umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně

Změna územního plánu v Říčanech umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně při stavbě skladových hal a komerčních center. Schválili to zastupitelé v čele s končícím starostou Vladimírem Kořenem, výměnou za pravidlo, že nové budovy se střechou větší než 300 metrů čtverečních, ji budou muset mít osázenou zelení.

„Nejde o barvu střech, ale o využití široké palety rostlin na střechách skladových hal, výrobních objektů nebo velkých prodejen,“ napsala mluvčí města Kateřina Lauerová s důrazem na ekologičnost.

Střechy osázené zelení mají v létě nesporně pozitivní vliv na teplotu okolí. Zlepšují také hospodaření s dešťovou vodou.

Jenže zastupitelé změnou územního plánu umožnili, aby stavebníci díky ozelenění střechy, mohli zastavět větší část pozemku. Ten totiž nikdy nejde zastavět celý, musí zůstat místo pro zeleň.

„Splněním podmínky vegetační střechy s trvale udržitelnou zelení si pak stavebník může polovinu výměry střechy započítat do celkového procenta zeleně. Maximálně lze takto nahradit čtvrtinu požadované zeleně na pozemku,“ dodala Lauerová.

Změna tak nepomůže lidem, kteří mají příliš malý pozemek na to, aby si na něm kvůli kvótě na zastavěnost pozemku mohli postavit rodinný dům. Pro ně je 300 metrový limit střechy, který by jim problém mohl vyřešit, velmi předimenzovaný.

Radost z něj budou mít nepochybně velcí developeři, kteří staví objemné stavby, jako jsou logistické sklady, haly a obchodní centra. Tak často vznikající na bývalé orné půdě.

„Hranice velikosti střechy od 300 metrů čtverečních byla stanovena po důkladné úvaze jako optimální hranice mezi rodinnými domy a jinými stavbami, zejména komerčního charakteru,“ dodala mluvčí.

Kolem Říčan a D1 je velkých logistických center a hal mnoho. Ne všechny projekty jsou hotové a pod říčanský stavební úřad spadají navíc další obce.

Starosta Kořen rezignoval kvůli kauze bytů za 100 korunu, nechtěl podepsat smlouvy

Říčanský stavební úřad už v minulosti vyšel velmi vstříc společnosti Domo Development při stavbě autosalonu, kdy povolil novostavbu objektu jako změnu územního rozhodnutí k výstavbě komunikace a infrastruktury.

Stejný developer se také například potýká s problémy při dostavbě obří komerční zóny za 1,5 miliardy korun u Čestlic.

„Staré stavby už teď nezměníme, to by musel být nějaký hodně odvážný a odpovědný vlastník. Tak chceme ovlivnit alespoň stavby nové. Snad najdeme porozumění. Změna územního plánu je ale natolik průlomová, že očekáváme i soudní žaloby,“ uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

„Pokud vlastník bude zápasit s myšlenkou, že mu střecha jen tak leží ladem pod kobercem květin, má ještě jednu cestu. Tou je vybudování fotovoltaické elektrárny na střeše,“ dodal starosta Kořen.

„Instalace elektrárny je vhodná třeba na výrobní haly či budovy s chlazením a klimatizací, kde velká část vyrobené elektřiny se okamžitě spotřebuje přímo v místě,“ vysvětluje místostarosta David Michalička (Klidné město).

Tuto změnu územního plánu nepodpořili zastupitelé STAN a ODS. Pro její přijetí zvedli ruku zástupci Klidného města, Unie pro sport a zdraví.

Starosta Příbrami oznámil, že je pozitivní na covid-19. Chyběl tak u významných událostí

13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
17.12.2020
Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
30.11.2020
Nasazené roušky, dezinfekce rukou a dozor pedagogů u vchodu, ale hlavně radostné vítání se spolužáky...
Reklama