Rok 2020 byl rokem veverek. Záchranná stanice přijala 5186 živočichů

Ačkoli pandemie svět lidí v roce 2020 v mnoha ohledech takřka zastavila a řada služeb musela přerušit svůj provoz, Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy loni fungovala kovid nekovid.

Na jaře měla zvířecí záchranka nejvíc starostí s větším množství mláďat volně žijících druhů než obvykle, protože mláďata v prvních týdnech a měsících jejich života rušili lidé, kteří se kvůli vládním opatřením rozutíkali do přírody.

Celkem záchranná stanice v roce 2020 přijala 5 186 živočichů 143 různých druhů. To je druhé nejvyšší číslo v historii jejího fungování, větší počet pacientů zaznamenali jen v roce 2019, kdy pod rukama ošetřovatelů prošlo 5 368 zvířat.

Nejčastěji (41 procent všech případů) se do zvířecí záchranky dostávali živočichové, kteří utrpěli nějaké zranění – obvykle při střetech s vozidly, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou například skleněné plochy nebo trolejové vedení. Však jsme psali o vzácném tenkozobci, který patrně narazil do prosklené plochy nebo nějaké jiné bariéry.

Rybník Hliník jako místo pro rekreaci a nově i pro lov ryb. A není sám

Z celkového množství přijatých zvířat bylo 49 % malých, nesamostatných mláďat (2 530),

Tentokrát byl nejnáročnější červen, stanice během něj přijala 935 pacientů.

Dvě třetiny zraněných a jinak handicapovaných zvířat tvořili ptáci a zhruba třetina připadla savcům.

Z ptačích druhů nejčastěji „marodili“ holubi a kachny.

Rok 2020 byl pro ale výjimečný především příjmem velkého počtu malých veverek. Celkem jich bylo 143 veverek, z nich 124 byla nesamostatná mláďata. Do záchranné stanice se dostávala hlavně veverčata ve věku kolem 6 týdnů, což je doba, kdy malé veverky opouštějí hnízdo a začínají zkoumat svět kolem. To pak zůstane malé veverče osamocené dole v trávě a hrozí mu, že zahyne nebo ho uloví predátor.

Pavilon tropů v liberecké zoologické zahradě má nové obyvatele, ještěry

„V průměru u nás každé takové mládě strávilo 65 dní. Až do 8 týdnů jeho věku je potřeba jej kojit, teprve poté je schopné přejít na pevnou stravu. Další péče trvá ještě cca 4 týdny, mládě je plně samostatné až ve věku 3 měsíců. I když už přijímá pevnou stravu, stále se ještě potřebuje zdokonalovat v mnoha dovednostech, které jsou pro něj životně důležité – zvláště ve šplhání a skákání. To všechno u nás veverky trénují ve venkovních voliérách, kde mají dostatek prostoru a také kmenů a větví,“ svěřili se záchranáři.

„Ze všech veverčích mláďat, o která jsme se v roce 2020 starali, byla na péči nejnáročnější sedmerčata z pražské Ořechovky. Pro mláďata z pokáceného stromu jsme vyjížděli na konci července. Ve spadlém hnízdě se nacházela malinká, ještě neosrstěná a slepá mláďata, stará maximálně 12 dnů. Pokusili jsme se je vrátit matce, bohužel neúspěšně. Lokalita byla příliš rušná a matka se pravděpodobně bála k mláďatům přiblížit. A tak ji musely nahradit naše ošetřovatelky – veverky v prvních týdnech každé 2 hodiny krmily, k mláďatům vstávaly i v noci. Vynaložené úsilí se ale vyplatilo a všechna veverčátka se nám podařilo odchovat.“

Ze savců kromě veverek často zvířecí záchranka přijímala také ježky (665), zajíce (224) a netopýry různých druhů (celkem 108), hlavně netopýry rezavé a netopýry pestré.

FOTO: Zvířecí pacienti

Zvířecí pacienti - 1 sdfghjZvířecí pacienti - 3Zvířecí pacienti - 4 DSC_8608Zvířecí pacienti - 6 DSB_9289Zvířecí pacienti - 7 labuť zz
Další fotky
Zvířecí pacienti - 0 mláďata DSC8602
Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
19.4.2021
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
Reklama