Roušky, obědy, nákupy, informační letáky. „Pro lidi jsme zřídili speciální telefonní linky,“ říká radní Horních Počernic Petr Růžička

Šíření koronavirové infekce zmobilizovalo i samosprávy. V obcích, městysech, městech i městských částech jedou na plné oprátky. Náš REGION o tom hovořil s radním pro sociální věci a zdravotnictví městské části Praha-Horní Počernice Petrem Růžičkou.

K jakým opatřením, souvisejícím s mimořádnou situací kvůli šíření infekční nákazy koronavirem, přistoupila radnice v Horních Počernicích?

Je toho hodně. Dočasně jsme zavřeli všechny mateřské školy, jejichž provoz nebyl zrušen státem, ale byl ponechán na zvážení zřizovatelů. Zrušili jsme všechny svatby, částečně zavřeli úřad, který je pro veřejnost otevřen jen tři hodiny v pondělí dopoledne a tři ve středu odpoledne. Pokud to bylo jen trochu možné, úředníci mají nařízený home office, informujeme občany, že takřka vše lze vyřídit po telefonu nebo mailu. Zřídili jsme speciální telefonní linky, kam se mohou obrátit s jakoukoli žádostí či dotazem – 724 829 333 a 604 554 194. Mailová adresa je [email protected] Dali jsme dohromady informační leták o tom, jak ordinují praktičtí lékaři či na koho konkrétně se lze při jakém problému obrátit. Leták společně s obědy roznášely paní pečovatelky. Zapojili jsme i skauty.

Liberecký kraj poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek

Co šití roušek zakrývajících ústa a nos?

Domluvili jsme se s rodinným centrem Mumraj, s azylovým domem i s šikovnými ženami, které je šijí. S tím, že je nezbytné zajistit dostatečné množství roušek pro naše pečovatelky, pro praktické lékaře, pro azylák i pro všechny obyvatele městské části. Rozjeli jsme dobrovolnický program.

Ten pomáhá třeba i s nákupy pro lidi, kteří by neměli vycházet ven a nemají nikoho, kdo by jim nakoupil?

Ano, máme i již zmiňovanou pečovatelskou službu, která to standardně vyřizuje, nyní však bylo nutné službu posílit. Jelikož z nařízení vlády byla zrušena taxislužba, vůz, který jindy slouží jako Senior taxi, využíváme zase při rozvozech obědů. Kdyby se počty zájemců navýšily, dotyční se přes zřízenou linku mohou obrátit na dobrovolníky nebo pečovatelskou službu. Jsem také rád, že restaurace, kde nyní nemůže pobývat veřejnost, zavedly okénkový výdej a nabízejí dovoz jídla. Zapojila se i čínská restaurace.

Mnohé vietnamské večerky zase mají na prodejně srdíčko, které značí, že nabízejí bezplatně kávu a občerstvení členům Integrovaného záchranného systému, tedy zdravotníkům, hasičům nebo třeba policistům. Je tomu tak i v Horních Počernicích?

Zaznamenal jsem to i zde. A viděl jsem, že v některých obcích Vietnamci či Češi pocházející z Vietnamu rozdávali zdarma roušky. Situace, ve které jsme se ocitli, spojuje i lidi různých politických názorů, lidi, kteří byli rozhádaní. Děkuji všem, kteří pomáhají a chovají se zodpovědně. Snad to všichni ve zdraví společně zvládneme.

Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Včera, 16:24
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
30.5.2020
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
29.5.2020
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
Reklama