Roušky, obědy, nákupy, informační letáky. „Pro lidi jsme zřídili speciální telefonní linky,“ říká radní Horních Počernic Petr Růžička

Šíření koronavirové infekce zmobilizovalo i samosprávy. V obcích, městysech, městech i městských částech jedou na plné oprátky. Náš REGION o tom hovořil s radním pro sociální věci a zdravotnictví městské části Praha-Horní Počernice Petrem Růžičkou.

K jakým opatřením, souvisejícím s mimořádnou situací kvůli šíření infekční nákazy koronavirem, přistoupila radnice v Horních Počernicích?

Je toho hodně. Dočasně jsme zavřeli všechny mateřské školy, jejichž provoz nebyl zrušen státem, ale byl ponechán na zvážení zřizovatelů. Zrušili jsme všechny svatby, částečně zavřeli úřad, který je pro veřejnost otevřen jen tři hodiny v pondělí dopoledne a tři ve středu odpoledne. Pokud to bylo jen trochu možné, úředníci mají nařízený home office, informujeme občany, že takřka vše lze vyřídit po telefonu nebo mailu. Zřídili jsme speciální telefonní linky, kam se mohou obrátit s jakoukoli žádostí či dotazem – 724 829 333 a 604 554 194. Mailová adresa je [email protected] Dali jsme dohromady informační leták o tom, jak ordinují praktičtí lékaři či na koho konkrétně se lze při jakém problému obrátit. Leták společně s obědy roznášely paní pečovatelky. Zapojili jsme i skauty.

Liberecký kraj poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek

Co šití roušek zakrývajících ústa a nos?

Domluvili jsme se s rodinným centrem Mumraj, s azylovým domem i s šikovnými ženami, které je šijí. S tím, že je nezbytné zajistit dostatečné množství roušek pro naše pečovatelky, pro praktické lékaře, pro azylák i pro všechny obyvatele městské části. Rozjeli jsme dobrovolnický program.

Ten pomáhá třeba i s nákupy pro lidi, kteří by neměli vycházet ven a nemají nikoho, kdo by jim nakoupil?

Ano, máme i již zmiňovanou pečovatelskou službu, která to standardně vyřizuje, nyní však bylo nutné službu posílit. Jelikož z nařízení vlády byla zrušena taxislužba, vůz, který jindy slouží jako Senior taxi, využíváme zase při rozvozech obědů. Kdyby se počty zájemců navýšily, dotyční se přes zřízenou linku mohou obrátit na dobrovolníky nebo pečovatelskou službu. Jsem také rád, že restaurace, kde nyní nemůže pobývat veřejnost, zavedly okénkový výdej a nabízejí dovoz jídla. Zapojila se i čínská restaurace.

Mnohé vietnamské večerky zase mají na prodejně srdíčko, které značí, že nabízejí bezplatně kávu a občerstvení členům Integrovaného záchranného systému, tedy zdravotníkům, hasičům nebo třeba policistům. Je tomu tak i v Horních Počernicích?

Zaznamenal jsem to i zde. A viděl jsem, že v některých obcích Vietnamci či Češi pocházející z Vietnamu rozdávali zdarma roušky. Situace, ve které jsme se ocitli, spojuje i lidi různých politických názorů, lidi, kteří byli rozhádaní. Děkuji všem, kteří pomáhají a chovají se zodpovědně. Snad to všichni ve zdraví společně zvládneme.

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Dnes, 12:36
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku chystají úpravu ploch u železničního nádraží, kde by měl být...
Dnes, 11:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Dnes, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
Včera, 17:30
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
Včera, 16:48
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama