Roušky, respirátory, dezinfekce, rozestupy, plexiskla. Jak jsou v regionech připravena hygienická a bezpečnostní opatření u voleb?

Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby. Voliči budou vybírat obsazení svých hejtmanství na další čtyři roky. K tomu se ve třetině obvodů, včetně tří pražských, uskuteční senátní volby, jejichž případné druhé kolo připadne na 9. a 10. října. Zároveň se Česká republika potýká s epidemií infekce covid-19. Jak jsou, co se týče hygienických a bezpečnostních opatření, na volby připraveni v jednotlivých městských částech či obcích?

„Náš Úřad městské části Praha 20 se na blížící volby dostatečně připravil. Pro členy volební komise bylo pořízeno 1 200 kusů jednorázových ústenek, vycházelo se z předpokladu výměny ústenek po asi po dvou hodinách. Pro voliče, kteří by neměli vlastní roušku, nám byly poskytnuty jednorázové ústenky od Hasičského záchranného sboru,“ uvedl pro Náš REGION radní městské části Praha 20 – Horní Počernice Petr Růžička.

„Dále každý člen volební komise dostane lahvičku dezinfekčního gelu o objemu 150 ml. Pro voliče bude dezinfekční stojan nebo obdobné zařízení též i u vstupu do budovy, kde probíhají volby. Zároveň pro členy volební komise i pro voliče budou k dispozici jednorázové rukavice. Místnosti budou pravidelně větrány a prostory pro úpravu hlasovacích lístků budou pravidelně dezinfikovány anticovidem,“ dodal.

Rozestupy i mezi členy komise

Celou řadu kroků chystají také v obci Líbeznice. „Stoly pro členy komisí budou vybaveny zástěnami z plexiskla. Každý z nich bude mít k dispozici nejen roušky, ale i respirátory. Přichystáme i štíty. Na zemi budou všude označeny dvoumetrové rozestupy a stejnou vzdálenost budou mít mezi sebou i členové komisí. Samozřejmostí jsou už dnes stojany s dezinfekcí a pravidelně budeme dezinfikovat i tužky za volebními plentami,“ uvedl tamní starosta Martin Kupka.

Měly by být v Česku povinné volby? Prezident je pro, co si myslí řadoví politici?

Na bezpečnost a hygienu pamatují také v městské části Praha-Klánovice. „Ve volební místnosti bude k dispozici dezinfekční prostředek na ruce pro voliče a členy okrskové volební komise. Dále tam budou k dispozici roušky, a to v případě, že si ji volič nebo člen komise zapomene. Průběžně se bude dezinfikovat plocha v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků a klik dveří. Před komisí (cca 2 metry) bude na podlaze nalepena páska k vyznačení odstupu voliče od komise při identifikaci voliče,“ uvedla pracovnice tamního úřadu Alena Slezáková.

„Voliči budou upozorňováni na dostatečné rozestupy. Pro členy komise bude zajištěno dostatečné množství psacích potřeb a také jednorázových rukavic. Volební místnosti budou řádně vydezinfikovány a ionizovány,“ dodala.

Doporučené plexisklové přepážky

„V návaznosti na doporučení ministerstva vnitra jsme objednali plexiskla pro všechny členy každé okrskových volebních komisí, které budou mít na stolech. Roušky jsou pro členy okrskových volebních komisí povinné. Zároveň pro voliče, kteří si je budou moci odložit jen v případě identifikace,“ uvedl pro Náš REGION vedoucí správního odboru černošické radnice Radek Haugvic.

Dodal, že ve volebních místnostech budou rezervní roušky pro voliče, kteří by přišli bez ní. „Nikoliv pro každého, ale jen poměrné procento, jak bylo stanoveno a distribuováno ministerstvem vnitra,“ zdůraznil. Voliči by měli přijít ve vlastní roušce. V místnostech, i u vstupu, budou dezinfekce či plexisklové přepážky.

Ty patří mezi doporučená, nikoli povinná, opatření a město je pořídilo na vlastní náklady. „Ministerstvo vnitra je doporučuje, ale na rozdíl od jiných volebních výdajů nehradí – nákup jsem proto odsouhlasil z městských prostředků,“ uvedl pro Náš REGION starosta Černošice Filip Kořínek.

Přesunutá volební místnost

„Okrskové volební komise budou moci na podlahy volebních místností vyznačit barevnými páskami bezpečné rozestupy a vzdálenosti, bude záležet na každé komisi, jak k tomu přistoupí. Zároveň mají povinnost prostor místnosti dezinfikovat podle svého uvážení, myslím povrchy, kliky, prostor za plentou a podobně,“ uvedl Haugvic.

„S ohledem na epidemickou situaci jsme také přesunuli jednu volební místnost z jejího tradičního umístění v Domově s pečovatelskou službou jinam ve stejné lokalitě – do městského sálu v Centru Vráž,“ doplnil starosta Kořínek.

„Vzhledem k tomu, že se často uvádí, že k nákaze je větší riziko při blízkém kontaktu ve společnosti nakažené osoby například po dobu delší patnácti minut, osobně nepovažuji volební místnosti za nějak významně rizikové prostředí – na rozdíl například od plných vlaků, metra a tramvají v naší hromadné dopravě,“ poznamenal.

Maximum pro hygienu i bezpečnost

Vše zabezpečeno bude i v Roztokách. „Postupujeme v souladu s manuálem Ministerstva vnitra ČR. Ve volebních místnostech budou k dispozici dezinfekční prostředky na ruce, plochy i psací potřeby. Doporučujeme, aby si lidé přinesli, pokud možno, vlastní tužky, povinné jsou náležité odstupy,“ uvedl pro Náš REGION vedoucí odboru kanceláře vedení města Lukáš Vápeník.

Lidé v okrskových volebních komisích by měli brát víc, říká Svaz měst a obcí i místostarosta Úval

„Členové okrskových komisí budou mít jednorázové roušky. Uvažovali jsme o ochranných štítech, ale z ministerstva nám bylo sděleno, že ty na zakrytí dýchacích cest nestačí. Snažili jsme se udělat maximum pro hygienu i bezpečnost jak voličů, tak členů komisí,“ dodal.

Volba z auta pro lidi v karanténě a izolaci

Bezpečnost a hygiena budou zajištěny i v Dobřichovicích. „Členové volebních komisí budou mít veškeré potřebné ochranné pomůcky (roušky, rukavice, dezinfekci). Občané budou moci vstoupit do volební místnosti pouze s nasazenou rouškou,“ uvedl pro Náš REGION starosta Dobřichovic Petr Hampl.

K tomu, jak bezpečnost a hygienu, pomocí zakrytí úst a nosu, dezinfekce či rozestupů, zajistit, vydalo ministerstvo vnitra, řídí se jim na všech obcích, městysech, městech či městských částech. Volby se konají v pátek od 14 do 22 a v sobotu od 8 do 14 hodin. Volit budou moci i lidé v karanténě či izolaci. Ministerstvo vnitra je vyzývá, aby přednostně využili volební stanoviště drive-in, kde se volí z auta. Spolu s občanským průkazem je dobré mít u sebe také potvrzení od lékaře či hygienické stanice.

 

Včera, 15:35
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Milada Sigmundová u sochy chilského básníka Pabla Nerudy v pražských Košířích
13.10.2020
Na státní svátek 28. září, po statečném boji s dlouhou a těžkou nemocí, ve věku...
4.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
1.10.2020
Obec Přezletice se z historického hlediska nemůže chlubit velkým množstvím významných rodáků, kteří by svými...
29.9.2020
Po koronavirových prázdninách začal před třemi týdny nový školní rok. To se samozřejmě týká i...
25.9.2020
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
25.9.2020
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
22.9.2020
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Reklama