Sklizeň v některých částech středních Čech už končí

Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle Josefa Stehlíka z Asociace soukromého zemědělství jsou výnosy obilí dobré, ale řepka má nižší procenta tuku, řekl Stehlík.

Výnos řepky je meziročně nižší, loni v regionu dosahoval hodnoty 3,4 tuny na hektar, letos je to kolem 3,2 tuny. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství, činí aktuálně průměrný výnos obilovin v tuzemsku 5,6 tuny na hektar, ve Středočeském kraji je to kolem 5,8 tuny.

Celkově je v ČR sklizeno přes 64 procent ploch osetých obilím a téměř 90 procent polí s řepkou. Středočeští zemědělci mají sklizeno přes 92 procent ploch s řepkou a přibližně dvě třetiny polí osetých obilím.

Podle Stehlíka se postup sklizně v kraji liší, například na Berounsku, kde hospodaří, v uplynulém týdnu téměř každý den pršelo, proto nebylo skoro možné sklízet, naopak ve východní a severní části středních Čech už žně končí.

Výnosy Stehlík považuje za normální. „Nějaký výraznější propad oproti loňsku tam není,“ uvedl Stehlík. Pšenice podle něj má v oblastech s nedostatkem vláhy menší zrno, a proto má nižší objemovou hmotnost, drobný je i ječmen, což se projeví i na nižší kvalitě.

Podle Stehlíka může u některých zemědělců nastat problém s krmením pro zvířata, kvůli nedostatku srážek byla malá sklizeň sena, ale i v tomto případě to může být lokální, protože například na západě středních Čech v uplynulém měsíci více pršelo, proto není vyloučeno, že bude ještě druhá sklizeň sena.

Letos je obilovinami v regionu oseto zhruba 257.000 hektarů a řepkou téměř 86.000 hektarů zemědělské půdy. Loni středočeští zemědělci podle Českého statistického úřadu sklidili obiloviny z 258.629 hektarů půdy, sklizeň činila 1,365.527 tun a průměrný výnos 5,28 tuny na hektar. Řepka loni v regionu zabírala přibližně 88.500 hektarů ploch, zemědělci jí sklidili přes 300.000 tun s průměrným výnosem 3,42 tuny na hektar.

OMH, ČTK

Dnes, 13:11
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
Dnes, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
Včera, 17:27
Rada města schválila firmu, která postaví v Nymburku novou lávku přes Labe. Bude ji stavět společnost...
Mladá Boleslav
Včera, 15:14
Největší sucho za posledních pět set let i rozsáhlé deště, to je celorepubliková realita dnešních...
Včera, 13:10
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
Včera, 12:02
Město Kolín pokračuje ve snaze změnit memorandum, podle kterého nemůže v bytech přednostně určených pro...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
3.7.2020
Rakovník nechá opravit zeď u kostela sv. Bartoloměje, která je ve špatném technickém stavu. Kostel...
Reklama