Škodovka prodloužila odstávku výroby nejméně do 14. dubna. Bonus i zvyšování mezd má podle odborů platit

Automobilka Škoda Auto prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna, informovalo vedení firmy zaměstnance v dopise. Původně se měla výroba spustit 6. dubna. Odboráři Škodovky usilovali o uzavření provozů, které nejsou nezbytné pro výrobu. Podle odborového předáka Povšíka má platit dojednaný bonus i zvyšování mezd.

Na svá pracovní místa se měli zaměstnanci původně vrátit v pondělí 6. dubna ráno, nyní se do práce vrátí nejdříve v úterý 14. dubna ráno. Odstávka se tedy prodlouží o více než týden.

„Reagujeme tím i na nadále velice nízkou poptávku, která je důsledkem státem nařízeného uzavření prodejních míst v České republice a v mnoha dalších zemích Evropské unie,“ píše vedení firmy v dopise podepsaném předsedou představenstva Bernhardem Maierem a členem představenstva Bohdanem Wojnarem, který se sám koronavirem nakazil.

Zaměstnanci dostávají od 18. března až do 29. března 70 procent platu, poté se zvýší na 75 procent. Tato dohoda platí nadále, 75 procent platu tak budou zaměstnanci dostávat i po 6. dubnu, kdy se původně měla výroba obnovit.

Tribuny jsou prázdné. Každý musel učinit nějaké ústupky

„Mzda se zvedne dle dohody, což při započítání všech složek představuje nárůst o 8 procent a bude zdaleka lepší než v jiných automobilkách. Také bonusy budou vyplaceny a celkový roční bonus bude vyšší než v Německu a dalších lokalitách. Faktem je, že zůstává otázkou, jestli tato nejlepší a skvělá dohoda nebude na delší dobu poslední. Platí ovšem dva roky a za tu dobu můžeme současné problémy překonat, mnoho se může změnit k lepšímu,“ uvedl v odborářském týdeníku odborový předák Jaroslav Povšík.

„Naši lidé nejsou nadšení z toho, že musí být doma. Je to však nezbytné pro ochranu jejich zdraví, jejich rodin. Volný čas mnozí věnují charitě, šijí tisíce roušek a dělají mnoho dalších činností pro potřebné. Je to gesto velké simply clever solidarity, které dělají obyčejní lidé pro obyčejné lidi. Nikdo neleží na gauči, každý se věnuje dětem, každý drhne a čistí své domovy a vše kolem ve snaze zvítězit nad nebezpečným virem,“ pokračuje Povšík.

Nemocnice na Bulovce

ČVUT vyrobilo robota na testování vzorků na koronavirus

„Musíme udělat několik setkání, jak to bude dál, zda bude možné jít do práce, zda ještě utlumíme některé činnosti, nebo některé budou zpracovány jen nouzově. To zatím neví nikdo, vše řídí křivka nárůstu počtu nakažených koronavirem, počtu úmrtí u nás, u dodavatelů, v okolních státech EU a ve světě,“ naznačil Povšík další vývoj.

Někteří zaměstnanci v automobilce stále pracují kvůli zachování kontinuity nezbytných činností. Odbory Škody Auto uvedly, že se v mladoboleslavském závodě automobilky stále pohybuje 350 kmenových zaměstnanců a dalších 600 externistů. V dalších závodech jsou čísla nižší, spíše v desítkách lidí. Jde například o strážné, energetiky, pracovníky údržby a další profese.

Podle odborů chtěla firma i po zastavení výroby nechat v práci až 3500 zaměstnanců, proti tomu bojoval odborový předák Jaroslav Povšík. „Podařilo se mu tak zastavit také nářaďovnu, lisovny a další provozy ve snaze bránit zdraví lidí a snížit tak hrozbu šíření nového typu koronaviru COVID-19,“ uvedl týdeník.

Odbory dodávají, že nezbytně nutné činnosti v závodě podporují, ne vždy jde ale podle nich o nutnou práci. „Po firmě například do nekonečna bloumají převážně ženy v oranžových vestách a zoufale hledají nějaký odhozený vajgl, který by mohly uklidit. Asi jim nikdo nechce dát alespoň minimální částku 60 procent průměrné mzdy tak, aby mohly být doma,“ uvádějí odboráři.

Vyhrocená situace byla podle odborů ve Škoda Parts Centru (ŠPC), kde byl potvrzen první případ nákazy koronavirem v automobilce Škoda. Sklad náhradních dílů se nachází mimo hlavní výrobní závod na okraji Mladé Boleslavi. „Ve středu vznikla divoká stávka, zaměstnanci se totiž dozvěděli, že budou muset vyexpedovávat a přijímat náhradní díly i v době, kdy neměli žádné roušky, sanitaci ani další ochranné pomůcky,“ uvedl týdeník.

Zastaven byl příjem dílů do skladu, nadále se pouze expedovalo. Pro zaměstnance ŠPC vyjednaly odbory nadstandardní dohodu. Zaměstnanci, kteří budou doma, budou dostávat 80 procent platu, pracující dostávají za odpracovanou směnu 500 korun navíc. Lidé v ŠPC mají nyní také delší přestávky, firma pro ně vyjednala i autobusové spoje, jelikož městská doprava se v Mladé Boleslavi zastavila.

„Zkuste někdo pracovat celou směnu v roušce, být v ní všude, mluvit v roušce, jezdit v ní na ekonorech a další. Prostě berte to jako určitý příplatek za riziko, které nepopisuje ani zákoník práce či jiný metodický pokyn, ale prostě jsme to tak udělali,“ zdůvodňuje Povšík nadstandardní podmínky zaměstnanců skladu. ŠPC mimo jiné zásobuje autorizované servisy Škoda, které zůstaly otevřené.

S přispěním ČTK

Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

23.2.2021
Největší a nejsledovanější investicí letošního roku v Mnichově Hradišti je druhá etapa revitalizace náměstí. Ta...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
28.1.2021
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto kvůli přetrvávajícímu nedostatku některých dílů zastavila výrobu v několika provozech a...
25.1.2021
Výstava na nádraží by za normálních okolností zůstala možná přehlédnuta. Ale – kde dnes můžete...
23.1.2021
Valdštejn, jedna z perel Českého ráje, patří už několik let k tradičním zimovištím a hnízdištím...
9.1.2021
Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko....
8.1.2021
Rada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území...
21.12.2020
Busta herce a čestného občana Liberce Františka Peterky od akademického sochaře Jiřího Gdovína byla odhalena...
Reklama