Starosta Pavel Novotný zvažuje guerillu kvůli postoji kraje k zápachu z továrny v Chrášťanech

Karel Ciahotný, předseda takzvané environmentální komise, kterou továrna Vafo na zvířecí krmiva vytvořila koncem loňského roku, řekl, že v Chrášťanech byla zavedena některá opatření a další se testují. Cílovým stavem má být, aby nikde nebyl cítit zápach. Starostu Řeporyjí Pavla Novotného naštvalo, že Středočeský kraj, který svůj krok hájí, mezitím vydal souhlas s rozšířením výroby.

Jak pokračuje situace kolem továrny Vafo na zvířecí krmiva Brit v Chrášťanech, jejíž výroba způsobuje zápach v městských částech Prahy 17 – Řepích, Zličíně, Řeporyjích, v Praze 13 a Praze 6, které se to snaží řešit již od roku 2008? Environmentální komise, která má optimalizovat systém čištění odpadního vzduchu ve výrobním závodu v Chrášťanech, zveřejnila průběžné výsledky, ke kterým došla za první dva měsíce své činnosti. Komise, v níž jsou zastoupeni odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické, zahájila svou činnost 20. listopadu 2019. V rámci setkání s novináři bylo zároveň zveřejněno, co se chystá do budoucna. Předsedou komise je vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší na VŠCHT Karel Ciahotný, který při setkání s novináři uvedl, že původní stav měl jen dva stupně čištění, komise se pustila do kontroly výrobních prostor, auditu činností spojených s provozováním čisticí technologie a revize. Společnosti Vafo bylo doporučeno doplnění studené plazmy, díky které mohou zapáchající látky oxidovat na méně zapáchající.

Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.

Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina

Stížnosti klesly o šedesát procent

V hale společnosti Vafo byl podle slov Ciahotného cítit jen jemný zápach, do nosu to „praštilo“ až na Zličíně. Vysvětlil to tím, že odpadní vzduch obsahuje množství aerosolních částic, přičemž ve vodním aerosolu se koncentrují zapáchající látky. „Za špatných meteorologických podmínek je aerosol transportován na velké vzdálenosti,“ řekl. Po odpaření aerosolu se vytvoří velmi silný zápach v malém prostoru. K realizaci prvního kroku, směřujícího k postupné nápravě, došlo v prosinci 2019. Koncentrace organických látek v aerosolu poklesla o 72 procent. Dalším cílem má být snížení množství kapiček, které se dostávají do ovzduší. V pilotním zařízení bude kupříkladu instalován demistr pro odlučování aerosolu. Cílovým stavem je, aby výroba nezpůsobovala žádný zápach, následovat bude optimalizace. Zástupci komise uvedli, že stížnosti od té doby klesly o šedesát procent (monitorovány jsou i stížnosti na sociálních sítích) a závazkem je stále větší komunikace s veřejností – skrze formulář Napište nám na webu pravdaovafo.cz.

FOTO: Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata

Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata - FOTO OTVIRAK ZAPAD Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina – foto Facebook Praha pro život z. s.Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata - FOTO OTVIRAK ZAPAD Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina – foto Facebook Praha pro život z. s. 2

Novotný: Uvedl jsem do pohotovosti vojsko

Ředitelka produktu Vafo Karolína Čápová uvedla, že se starosty inkriminovaných městských částí, kde si stěžují na zápach, komise pravidelně nekomunikuje, schůzka je plánovaná na začátek března. Starosta městské části Řeporyje Pavel Novotný pro Náš REGION uvedl, že chtěl počkat pár týdnů, než se setkání komise se starosty uskuteční, proto komisi ani nevyčítal nepozvání na tiskovou konferenci. Chtěl vydržet, „až zafouká“, aby v reálu poznal účinky studené plazmy, vytočil ho ale podle jeho slov krok Středočeského kraje. „Uvedl jsem do pohotovosti naše vojsko, uvažuji o válce se Středočeským krajem, protože nesouhlasím s tím, aby paní hejtmanka Jermanová vydala povolení na provoz další linky v režimu, kdy jsme teprve v očekávání toho, jak Vafo snížení pachů odprezentuje,“ řekl. „Jsem v šoku! Celou dobu eskalace jsem upozorňoval na defenzivní a neuctivé chování Středočeského kraje. Vydání povolení k další lince, o které víme, že už tam běží, mi připadá, jako by nám paní Jermanová stříkala sperma do obličeje,“ dodal.

Vedení pěti pražských radnic kvůli Vafu žádá primátora o podporu

Kraj: Řízení je výhradně podle správního řádu

„Vyzýval jsem ke zdrženlivosti, ale nyní zvažuju zásadní guerillovou akci před sídlem Středočeského kraje. Tohle hejtmanka přehnala. Mám sto chutí předvést před úřadem kraje, co je to smrad, to prostě musí fyzicky pocítit,“ uzavřel Novotný. Náš REGION zaslal na Středočeský kraj dotaz na povolení další linky výroby ve Vafo: „Proč kraj nepočkal pár týdnů, až bude odzkoušeno, zda nová opatření pomohla?“ Helena Frintová a Jan Nováček z tiskové oddělení kraje odpověděli, že „krajský úřad se neúčastnil konference, řízení je vedeno výhradně podle správního řádu a zákona o integrované prevenci, kde jsou jednoznačné lhůty k vydání rozhodnutí“. „Zda se společnost Vafo sejde se starosty obcí, je věcí společnosti,“ dodali. Středočeský kraj, kde se továrna nachází, povolil rozšíření výroby již v minulosti, přičemž hlavní město se opakovaně, respektive dvakrát, odvolalo. „Podle našeho názoru je nutné nejprve vyřešit stávající výrobu. Současná výroba není vyřešena, proto podle nás není možné ji ještě rozšiřovat,“ uvedl loni v prosinci pro Náš REGION tiskový mluvčí Prahy Vít Hofman.

Včera, 19:33
Divizní fotbalisté v České republice, a tak i ti z áčka nymburského SK Polaban anebo...
Včera, 14:52
Nejste-li vrcholovým sportovcem s pálkou a míčkem, tak si oficiálně už dlouhý čas nezahrajete o...
Včera, 11:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:20
Součástí projektu by měl být i nový podchod do Starokolínské ulice na opačné straně kolejí....
24.2.2021
V úterý 16. února dotlouklo srdce Jiřího Vancla (1948-2021), jehož život byl spojen s pomocí...
24.2.2021
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Největší a nejsledovanější investicí letošního roku v Mnichově Hradišti je druhá etapa revitalizace náměstí. Ta...
23.2.2021
Místní akční skupina Říčansko vyhlásila výzvu na příjem žádostí o regionální značku ZÁPRAŽÍ originální produkt...
Nález uhynulých zvířat u Sedlice.
23.2.2021
Policisté se budou muset obejít bez jednoho důkazu při vyšetřování hromadného úhynu zvířat. Orla mořského...
23.2.2021
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
Reklama