Starostové budou mít konečně přehled o nemocných v jejich obci

test

Středočeští hygienici budou moci využívat pro informování starostů o nakažených koronavirem elektronický systém krajského operačního a informačního střediska.

Starostové tak budou mít přehled o tom, nakolik se epidemie týká jejich obce, uvedla dnes hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Někteří středočeští starostové v minulých dnech tvrdili, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích, přestože je členové štábu znají. Pokorná Jermanová to odmítla, informacemi o nakažených v jednotlivých obcích podle ní disponují hygienici a krizový štáb je nemá.

Informovanost by se měla podle hejtmanky zlepšit, protože hygienici nyní budou moci využívat systém krizového řízení KOPIS a posílat touto cestou informace ke starostům. „Dáváme ho hygienikům k dispozici, aby mohli se starosty komunikovat způsobem, na který jsou zvyklí. Umí ho používat a mají ho ve svých počítačích. Hygiena bude KOPIS zásobovat informacemi každý den,“ řekla hejtmanka. Míra informací, které budou starostům poskytovány, je podle ní plně v kompetenci krajské hygienické stanice.

hejtmanka

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Předseda krajské organizace STAN a starosta Dolních Břežan u Prahy Věslav Michalik tento týden poukázal na to, že starostové jsou v první linii, a když lidé něco potřebují, obracejí se na ně. Proto by podle Michalika měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření na svém území. Podle starosty Psár u Prahy Milana Váchy (STAN) už kvůli nedostatku informací kolují fámy o nakažených v území. Podle něj by bylo dobré mít například interaktivní mapu s výskytem COVID-19. Naopak v Mělníku podle mluvčí radnice Barbory Walterové přesné informace o počtu nakažených mají, protože mají hygieničku v krizovém štábu.

 

zav/čtk

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Dnes, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
Včera, 16:49
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
Včera, 15:05
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
Včera, 13:31
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama