Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s více než 31 mld Kč

Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes 31 miliard korun. Kapitálové výdaje meziročně vzrostou o čtvrt miliardy na 700 milionů Kč. Návrh rozpočtu v pondělí schválili krajští zastupitelé.

Na letošní rok si kraj s 1,4 milionu obyvatel naplánoval příjmy a výdaje přes 27 miliard korun. Podle opozice by hejtmanství mělo víc investovat do školství, její pozměňovací návrhy ale zastupitelé odmítli.

Kraj vedený ANO a ČSSD s podporou komunistů příští rok počítá s příjmy 31,32 miliardy a výdaji 31,78 miliardy Kč. Schodek přes 460 milionů má být pokryt z úvěru od České spořitelny na předfinancování projektů ve výši 700 milionů Kč. Po zapojení těchto peněz i zahrnutí splátek úvěru ve výši téměř 240 milionů Kč budou zdroje a výdaje shodně 32,02 miliardy Kč.

Sedlčanské gymnázium pro otrlé. Zpověď matky žáků Petra a Jany

Hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) uvedl, že nárůst kapitálových výdajů umožnilo využití peněz původně určených na krytí ztrát oblastních nemocnic, které už není potřeba zařízením posílat. Vyzdvihl, že oproti roku 2015 se objem vlastních investic zvýšil na dvojnásobek. Opozice namítla, že hejtmanství při sestavování rozpočtu hraje do karet příznivý ekonomický vývoj. Přesto se podle ní na řadu oblastí zapomíná.

Předseda klubu STAN Věslav Michalik uvedl, že prioritou kraje je doprava a ostatní je o řád níž. „Je to váš politický návrh rozpočtu, jsou to vaše priority,“ konstatoval. Podle občanských demokratů se kraj rozhodl posadit školství na trestnou lavici. Předseda středočeské ODS Jan Skopeček poukázal na to, že příjmy rozpočtu rostou o víc než deset procent, zatímco do školství jde jen o 4,8 procenta víc. Podle Skopečka začalo být školství popelkou už za vlády bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) a koalici se tento deficit nedaří narovnat.

Obce na Praze-západ se připravují na spuštění webů pro nevidomé

Podobné výhrady měl Michalik, podle nějž by mělo víc peněz mířit i do životního prostředí. Kovács namítl, že výdaje na školství rostou a míří do něj i enormní prostředky z EU. U životního prostředí se podle něj zase posilují fondy. Náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD) namítl, že kraj počítá s vícezdrojovým financováním a chce využít i peníze od státu.

Podle radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD) je množství peněz pro školy kompromisem, prioritou jsou i sociální služby nebo nemocnice. Například nárůst výdajů na energie má být ještě dodatečně kompenzován. „Jako odbor jsme maximálně využili čerpání evropských peněz,“ dodal Seidl.

Město Slaný dělá první kroky směrem k elektromobilitě

Daňové příjmy kraje v příštím roce mají stoupnout o 600 milionů na 10,4 miliardy korun. Na běžné opravy a údržbu silnic tak bude možné dát 1,52 miliardy Kč, meziročně o 156 milionů více. Peníze na dopravní obslužnost mají vzrůst o 333 milionů korun na 2,91 miliardy Kč. V rozpočtu jsou zahrnuty i investice financované dotacemi z EU za 2,6 miliardy Kč. Kraj však podle Kovácse (ANO) počítá s dotacemi ve výši tři až čtyři miliardy.

ČTK

Včera, 17:01
Požár hospodářského stavení s garáží likvidovali hasiči v obci Želivec v okrese Praha-východ. Oheň zničil...
Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 13:01
Hasiči ve středu večer vyjížděli k požáru tří dodávek v Jinočanech u Prahy. Škoda je...
Včera, 07:20
Příbramská nemocnice dokončila modernizaci pavilonu D4 a otevřela zrekonstruované lůžkové oddělení gynekologie a gynekologickou ambulanci...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Muzeum Českého krasu v Berouně loni navštívilo téměř 47.000 lidí. Proti předminulému roku jde o...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
16.1.2020
Na zámek Konopiště na Benešovsku loni zamířilo zhruba 148.000 lidí, o sedm procent méně než...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Hasiči zasahovali u požáru rekreačního střediska ve Věšíně na Příbramsku, oheň dostali pod kontrolu po...
Reklama