Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s více než 31 mld Kč

Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes 31 miliard korun. Kapitálové výdaje meziročně vzrostou o čtvrt miliardy na 700 milionů Kč. Návrh rozpočtu v pondělí schválili krajští zastupitelé.

Na letošní rok si kraj s 1,4 milionu obyvatel naplánoval příjmy a výdaje přes 27 miliard korun. Podle opozice by hejtmanství mělo víc investovat do školství, její pozměňovací návrhy ale zastupitelé odmítli.

Kraj vedený ANO a ČSSD s podporou komunistů příští rok počítá s příjmy 31,32 miliardy a výdaji 31,78 miliardy Kč. Schodek přes 460 milionů má být pokryt z úvěru od České spořitelny na předfinancování projektů ve výši 700 milionů Kč. Po zapojení těchto peněz i zahrnutí splátek úvěru ve výši téměř 240 milionů Kč budou zdroje a výdaje shodně 32,02 miliardy Kč.

Sedlčanské gymnázium pro otrlé. Zpověď matky žáků Petra a Jany

Hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) uvedl, že nárůst kapitálových výdajů umožnilo využití peněz původně určených na krytí ztrát oblastních nemocnic, které už není potřeba zařízením posílat. Vyzdvihl, že oproti roku 2015 se objem vlastních investic zvýšil na dvojnásobek. Opozice namítla, že hejtmanství při sestavování rozpočtu hraje do karet příznivý ekonomický vývoj. Přesto se podle ní na řadu oblastí zapomíná.

Předseda klubu STAN Věslav Michalik uvedl, že prioritou kraje je doprava a ostatní je o řád níž. „Je to váš politický návrh rozpočtu, jsou to vaše priority,“ konstatoval. Podle občanských demokratů se kraj rozhodl posadit školství na trestnou lavici. Předseda středočeské ODS Jan Skopeček poukázal na to, že příjmy rozpočtu rostou o víc než deset procent, zatímco do školství jde jen o 4,8 procenta víc. Podle Skopečka začalo být školství popelkou už za vlády bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) a koalici se tento deficit nedaří narovnat.

Obce na Praze-západ se připravují na spuštění webů pro nevidomé

Podobné výhrady měl Michalik, podle nějž by mělo víc peněz mířit i do životního prostředí. Kovács namítl, že výdaje na školství rostou a míří do něj i enormní prostředky z EU. U životního prostředí se podle něj zase posilují fondy. Náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD) namítl, že kraj počítá s vícezdrojovým financováním a chce využít i peníze od státu.

Podle radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD) je množství peněz pro školy kompromisem, prioritou jsou i sociální služby nebo nemocnice. Například nárůst výdajů na energie má být ještě dodatečně kompenzován. „Jako odbor jsme maximálně využili čerpání evropských peněz,“ dodal Seidl.

Město Slaný dělá první kroky směrem k elektromobilitě

Daňové příjmy kraje v příštím roce mají stoupnout o 600 milionů na 10,4 miliardy korun. Na běžné opravy a údržbu silnic tak bude možné dát 1,52 miliardy Kč, meziročně o 156 milionů více. Peníze na dopravní obslužnost mají vzrůst o 333 milionů korun na 2,91 miliardy Kč. V rozpočtu jsou zahrnuty i investice financované dotacemi z EU za 2,6 miliardy Kč. Kraj však podle Kovácse (ANO) počítá s dotacemi ve výši tři až čtyři miliardy.

ČTK

Dnes, 16:14
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
Dnes, 15:16
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
Dnes, 14:13
Mladá Boleslav zřídila bezplatnou linku právní pomoci, funguje ode dneška. Lidé se mohou informovat například...
Dnes, 13:13
Jeden z pracovníků berounské prodejny Lidl se nakazil koronavirem, většina zaměstnanců je v preventivní karanténě....
Dnes, 10:58
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
Dnes, 09:19
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
Dnes, 07:50
Případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 přibývá i v berounském regionu. Město Králův Dvůr se už několik...
Včera, 17:14
V Králově Dvoře skupina dobrovolníků spustila projekt 3D tiskem proti viru. Denně na 3D tiskárnách...
Včera, 16:17
Mělník chce ve městě další odběrové místo pro testy na onemocnění COVID-19, a to se...
Včera, 15:05
Pražský magistrát spustil od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze...
Reklama