Středočeský kraj čekají příští rok hlavně investice do dopravy

Středočeský kraj čekají v příštím roce hlavně investice do dopravy. Chystá se výstavba obchvatů měst a oprava silnic, řidiči by měli počítat i s omezeními kvůli pokračující rekonstrukci dálnice D1. Do života Středočechů na podzim zasáhnou volby. Budou vybírat nové krajské zastupitele a na Příbramsku, Kladensku a Kolínsku i senátory.

Pokračovat bude stavba obchvatů Jesenice a Králova Dvora, na jaře se má začít naplno pracovat na obchvatu Záp. „Doprava zůstává jednou z priorit. Co nás bude hodně stát, je integrace dopravy, tam se už blížíme ke třem miliardám a doufám, že příští rok bude zaintegrovaný již celý kraj,“ řekla ČTK hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kraj chce investovat i do nových školních tělocvičen. Nejdále v přípravě je projekt v Benešově, chystá se i stavba cvičeben v Berouně a Říčanech. Podle Pokorné Jermanové jde o investice za stovky milionů, jen benešovská tělocvična vyjde na 70 až 80 milionů korun.

Novinkou bude v příštím roce participativní rozpočet, díky němuž budou moci lidé rozhodovat o rozdělení 50 milionů Kč. „Je to zkušební kolo, tak doufáme, že se vychytají mouchy a že to bude fungovat,“ dodala hejtmanka.

V Kladně bude hned zkraje roku otevřeno unikátní Muzeum věžáků. Radnice chce investovat do silnic, chodníků a škol, vznikne například nová školka ve Vrchlického ulici a zásadní proměna čeká lokalitu kolem Štechovy ulice.

Lidé v Rakovníku se od ledna budou moci vykoupat v modernizovaném akvaparku s mnoha atrakcemi a komfortním zázemím. Jde o investici za zhruba 200 milionů korun. Mělník otevře novou knihovnu, která se v létě přestěhuje z pseudogotické vily Karoly do nyní přestavovaného domu služeb na náměstí Karla IV. Knihovna se má stát jedním ze společenských center města, konat se zde bude řada různých kulturních akcí.

Benešovská nemocnice otevře komplexní rehabilitační centrum. Ve městě pokračuje stavba parkovacího domu a dopravního terminálu, radnice chce investovat i do rozšiřování škol. Beroun chystá rekonstrukci venkovního koupaliště, Kutná Hora dostavbu sportovní haly a výstavbu knihovny. V Příbrami začne rekonstrukce akvaparku. Město počítá také s rozšířením domova seniorů či opravou divadelního hlediště.

V Kolíně skončí rekonstrukce okolí chrámu sv. Bartoloměje za 60 milionů korun. Město nechává kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplňuje mobiliář a opravuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

V Nymburce by měla v polovině roku začít stavba nové lávky pro pěší přes Labe. Původní lávku město loni nechalo kvůli havarijnímu stavu zbourat. V lednu město vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele, cena možná přesáhne i 100 milionů korun. Lávka má být hotova v polovině roku 2021.

V Mladé Boleslavi bude pokračovat stavba parkovacího domu u nemocnice, první auta by tam měla zaparkovat na podzim 2020. Náklady dosáhnou 174 milionů korun, část zaplatí město, zbytek kraj. V Mladé Boleslavi budou pokračovat také společné investice s automobilkou Škoda Auto, zlepšovat by se tam ve spolupráci s českou vládou měla i infrastruktura.

Škoda Auto se v roce 2020 zaměří především na rozvoj elektromobility. Firma plánuje v příštím roce prodat v Česku nejméně 3200 aut na elektrický pohon. Z toho 2500 vozů bude elektrické Citigo iV a zhruba 700 aut bude Superb v provedení plug-in hybrid. Na trh automobilka v příštím roce uvede další elektrifikované modely, následovat bude například Octavia nové generace v hybridním provedení a ke konci roku elektrické SUV s dojezdem 500 kilometrů a kufrem o objemu 560 litrů.

Podobně jako každý rok se Středočeši mohou těšit i na řadu kulturních akcí, na své si přijdou například příznivci hudebních festivalů.

ČTK

Včera, 17:11
Škoda přesahující pět milionů korun, čtyři zranění. To je konečná bilance srážky vlaku s kamionem,...
Včera, 15:11
Stavební firma MTStav Příbram, s.r.o., podnikatele Martina Pečenky má finanční potíže. Na návrh dlužníka, který...
Včera, 13:11
Brouk působí lesákům a odboru životního prostředí kladenského magistrátu velké starosti.
Včera, 12:11
Galerií pod širým nebem je kamenosochařské symposium Cesty mramoru, které se nachází podél Karlické ulice...
Včera, 11:11
Další podmínkou je trvalý pobyte v Rakovníku, v Domě s pečovatelskou službou nebo domově seniorů...
Včera, 10:14
To vše v rozsahu maximálně pěti normostran. Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele nebo ředitelky...
23.2.2020
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
23.2.2020
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
23.2.2020
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
23.2.2020
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Reklama