Středočeští hygienici vybrali na pokutách přes dva miliony korun. Podíl na tom má i Kladensko

Kontrolovat hygienu přišli téměř do tisícovky restaurací, pevných i mobilních stánků s občerstvením kontrolovali skoro pět set a provozoven závodního stravování přes čtyři stovky.

Nejčastější závady na Kladensku spočívají zejména například v přípravě a podávání zmrzliny, což potvrdily výsledky laboratorních rozborů zmrzlin. Hygienici zjistili toto pochybení téměř u třetiny provozovatelů na Kladensku, Jednoznačným důvodem je nedostatečná sanitace výrobníků zmrzliny.
Dalším zásadním prohřeškem provozovatelů stravovacích zařízení na Kladensku je téměř u pětiny z nich nedostatečné označování rozpracovaných polotovarů a pokrmů připravených v provozovně ve vztahu k datu výroby a datu spotřeby a nedostatky v provozní hygieně.

„Zjišťované typy závad se nijak neliší od zbytku kraje. Závady jsou nejčastěji zjišťovány ve vyvařujících restauracích a ve stáncích s občerstvením,“ dodává Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a ředitelka KHS Jarmila Rážová a dodává: „Stánkaři nejčastěji tradičně chybují ve skladování potravin, nedodržení provozní i osobní hygieny, když chybí prostředky na mytí rukou a hygienické osušení.“

V souvislosti se zjištěnými pochybeními vydali středočeští hygienici přes dvě stě třicet opatření, z toho sedmdesát jedna spočívalo v nařízení sanitace provozovny, padesát šest v nařízení vyřazení potravin ze stravovací služby, třicet šest v pozastavení výkonu činnosti a osm krát byla nařízena také speciální ochranná desinsekce či deratizace. K okamžitému uzavření provozovny přistoupili středočeští hygienici ve čtyřech případech.

Hygienici v rámci kontrol dodržování tzv. protikuřáckého zákona navštívili přes tisícovku provozoven. Nedostatky, které spočívaly převážně v chybném značení, zjistili v téměř padesáti případech. Čtyřicet kontrol uskutečnili hygienici na společné kontrolní akci Policie České republiky a dalších dozorových orgánů v rámci projektu HAD, tedy Hazard, Alkohol, Drogy. Za nedodržení tohoto zákona bylo uloženo celkem dvacet devět pokut v celkové výši osmdesát šest tisíc korun.

Dnes, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Dnes, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
Včera, 14:18
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
Včera, 09:01
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
20.2.2020
V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami by se letos mohly konat ozvěny zlínského filmového festivalu...
20.2.2020
Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Prvních deset dárců...
Reklama