Středočeští hygienici vybrali na pokutách přes dva miliony korun. Podíl na tom má i Kladensko

Kontrolovat hygienu přišli téměř do tisícovky restaurací, pevných i mobilních stánků s občerstvením kontrolovali skoro pět set a provozoven závodního stravování přes čtyři stovky.

Nejčastější závady na Kladensku spočívají zejména například v přípravě a podávání zmrzliny, což potvrdily výsledky laboratorních rozborů zmrzlin. Hygienici zjistili toto pochybení téměř u třetiny provozovatelů na Kladensku, Jednoznačným důvodem je nedostatečná sanitace výrobníků zmrzliny.
Dalším zásadním prohřeškem provozovatelů stravovacích zařízení na Kladensku je téměř u pětiny z nich nedostatečné označování rozpracovaných polotovarů a pokrmů připravených v provozovně ve vztahu k datu výroby a datu spotřeby a nedostatky v provozní hygieně.

„Zjišťované typy závad se nijak neliší od zbytku kraje. Závady jsou nejčastěji zjišťovány ve vyvařujících restauracích a ve stáncích s občerstvením,“ dodává Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a ředitelka KHS Jarmila Rážová a dodává: „Stánkaři nejčastěji tradičně chybují ve skladování potravin, nedodržení provozní i osobní hygieny, když chybí prostředky na mytí rukou a hygienické osušení.“

V souvislosti se zjištěnými pochybeními vydali středočeští hygienici přes dvě stě třicet opatření, z toho sedmdesát jedna spočívalo v nařízení sanitace provozovny, padesát šest v nařízení vyřazení potravin ze stravovací služby, třicet šest v pozastavení výkonu činnosti a osm krát byla nařízena také speciální ochranná desinsekce či deratizace. K okamžitému uzavření provozovny přistoupili středočeští hygienici ve čtyřech případech.

Hygienici v rámci kontrol dodržování tzv. protikuřáckého zákona navštívili přes tisícovku provozoven. Nedostatky, které spočívaly převážně v chybném značení, zjistili v téměř padesáti případech. Čtyřicet kontrol uskutečnili hygienici na společné kontrolní akci Policie České republiky a dalších dozorových orgánů v rámci projektu HAD, tedy Hazard, Alkohol, Drogy. Za nedodržení tohoto zákona bylo uloženo celkem dvacet devět pokut v celkové výši osmdesát šest tisíc korun.

Dnes, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Dnes, 17:30
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
Dnes, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Dnes, 08:11
Základní škola Hostivice mění po dlouhých letech své vedení. Nově do funkce ředitele nastupuje od...
Včera, 18:57
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Včera, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Včera, 15:23
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
Včera, 13:11
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
Včera, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
4.7.2020
Rada města schválila firmu, která postaví v Nymburku novou lávku přes Labe. Bude ji stavět společnost...
Reklama