Středočeští hygienici vybrali na pokutách přes dva miliony korun. Podíl na tom má i Kladensko

Kontrolovat hygienu přišli téměř do tisícovky restaurací, pevných i mobilních stánků s občerstvením kontrolovali skoro pět set a provozoven závodního stravování přes čtyři stovky.

Nejčastější závady na Kladensku spočívají zejména například v přípravě a podávání zmrzliny, což potvrdily výsledky laboratorních rozborů zmrzlin. Hygienici zjistili toto pochybení téměř u třetiny provozovatelů na Kladensku, Jednoznačným důvodem je nedostatečná sanitace výrobníků zmrzliny.
Dalším zásadním prohřeškem provozovatelů stravovacích zařízení na Kladensku je téměř u pětiny z nich nedostatečné označování rozpracovaných polotovarů a pokrmů připravených v provozovně ve vztahu k datu výroby a datu spotřeby a nedostatky v provozní hygieně.

„Zjišťované typy závad se nijak neliší od zbytku kraje. Závady jsou nejčastěji zjišťovány ve vyvařujících restauracích a ve stáncích s občerstvením,“ dodává Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a ředitelka KHS Jarmila Rážová a dodává: „Stánkaři nejčastěji tradičně chybují ve skladování potravin, nedodržení provozní i osobní hygieny, když chybí prostředky na mytí rukou a hygienické osušení.“

V souvislosti se zjištěnými pochybeními vydali středočeští hygienici přes dvě stě třicet opatření, z toho sedmdesát jedna spočívalo v nařízení sanitace provozovny, padesát šest v nařízení vyřazení potravin ze stravovací služby, třicet šest v pozastavení výkonu činnosti a osm krát byla nařízena také speciální ochranná desinsekce či deratizace. K okamžitému uzavření provozovny přistoupili středočeští hygienici ve čtyřech případech.

Hygienici v rámci kontrol dodržování tzv. protikuřáckého zákona navštívili přes tisícovku provozoven. Nedostatky, které spočívaly převážně v chybném značení, zjistili v téměř padesáti případech. Čtyřicet kontrol uskutečnili hygienici na společné kontrolní akci Policie České republiky a dalších dozorových orgánů v rámci projektu HAD, tedy Hazard, Alkohol, Drogy. Za nedodržení tohoto zákona bylo uloženo celkem dvacet devět pokut v celkové výši osmdesát šest tisíc korun.

Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Dnes, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
V Křečhoři na Kolínsku chtějí opravit památník bitvy u Kolína, která se zde odehrála v...
Reklama