Studenti architektury ČVUT představí svoje originální návrhy k funkčnímu rozvoji oblasti za kladenským hlavním nádražím

Nápady na to, jakými cestami je možné jít při rozvoji území města Kladna, nabízí výstava prací studentů ČVUT. Svoje návrhy představí ve foyeru Kina Sokol. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 18. června.

Expozice představí práce dvou studentských ateliérů Fakulty architektury ČVUT. Jednak atelieru urbanismu Klokočka a jednak atelieru krajinářské architektury a designu Rehwaldt.

„Studenti pracovali s rozvojovou plochou za hlavním kladenským nádražím směrem na Kožovu horu, na kterou město zároveň nechává zpracovat i formální územní studii,“ informoval radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

„Na vernisáži budou přítomni nejen studenti a vedoucí ateliérů, ale také architekt Šimon Vojtík, profesionální zpracovatel územní studie plochy za nádražím z atelieru Archum,“ uvedla Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro rozvoj Kladna.

Už při zběžném pohledu na jednotlivá architektonická řešení je zřejmé, že se studenti pustili do řešení zanedbané plochy v sousedství vlakového nádraží s velkou tvůrčí energií a entuziasmem. Místo je to svojí polohu natolik významné s velkým potenciálem, že ve finálním řešení může jít jak o obytnou čtvrť, nebo o ubytovací areály ke krátkodobému ubytování pro letiště, o kanceláře nebo konferenční centra.

„Území u nádraží se stává z rozvojového hlediska strategické, a to i s ohledem na blížící se spuštění projektu rychlostního drážního spojení Praha – Kladno. Ať se nám může zdát, že je rychlodráha ještě v nedohlednu, jednou tu bude a rozhodně stojí za to mít s tímto územím vyšší ambice. I když pozemky nejsou ve vlastnictví města, může město v případných investorech podněcovat ctižádostivější cíle,“ dodala Anna Gamanová.

Druhým tématem, který studenti ve svých pracích řešili, je koncepce městské zeleně. Studenti se věnovali jednak celému systému zeleně ve městě, jednak i konkrétním dílčím lokalitám Ronovka, švermovské Havlíčkovo náměstí a městské sady.

„Pro město je spolupráce se studenty jednou z cest, jak přitáhnout pozornost obyvatel k tématům rozvoje města. Studentské návrhy mohou přinést neotřelé nápady, či inspiraci ze zahraničí, které rozdmýchají užitečnou celospolečenskou debatu,“ vysvětluje přínosy spojení veřejné správy s akademickou sférou Anna Gamanová a dodala: „Například představované návrhy systému městské zeleně jsou cenné především v tom, že se na město dívají úhlu, který není svázán běžnými údržbovými potížemi, náklady a rozpočtovými omezeními, netrpí konvenčním pohledem či dlouhodobými pravidly, které město dodržuje a podobně. Zajímavý mi přijde třeba návrh koncepce celoměstské zeleně, který uvažuje o zelených páteřích, stromořadích, propojovacích prstencích, zkrátka jakýchsi pavučinách zeleně. To mi připadá smysluplné, a to i s ohledem na vývoj klimatických podmínek.“

„Výstava architektonických studentských prací bude přístupná až do konce června,“ připomíná Lucie Steinerová, mluvčí Statutárního města Kladno.

Dnes, 11:00
Strom věnovali městu manželé Součkovi z Kladna-Dubí. Na jejich zahradě rostl čtyřicet let, ovšem nyní...
Dnes, 08:47
Vše začalo vůči pěstírně docela nenápadně. V obci Stochov dohlíželi dopravní policisté na bezpečnost a...
Včera, 19:44
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 19:44
Každá dobrá zpráva na srastiplné cestě k návratu z Chance ligy do nejvyšší české hokejové...
Včera, 17:44
První písemná zmínka o obci, která sousedí s obcemi Jarpice, Poštovice a Zlonice, se rozkládá...
Včera, 15:39
Ve čtvrtek 3. prosince začala v Městské galerii Beroun výstava obrazů výtvarníka Tomáše Petříčka s...
Včera, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
2.12.2020
Křižovatka u nájezdu na obchvat Slaného v ulici Dukelských hrdinů je po úpravě bezpečnější především...
30.11.2020
Kladenské divadlo ruší představení do konce letošního roku. Důvodem jsou protiepidemická opatření, která ani po...
30.11.2020
Pražští radní v pondělí nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje...
30.11.2020
Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu...
Reklama