Studenti architektury ČVUT představí svoje originální návrhy k funkčnímu rozvoji oblasti za kladenským hlavním nádražím

Nápady na to, jakými cestami je možné jít při rozvoji území města Kladna, nabízí výstava prací studentů ČVUT. Svoje návrhy představí ve foyeru Kina Sokol. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 18. června.

Expozice představí práce dvou studentských ateliérů Fakulty architektury ČVUT. Jednak atelieru urbanismu Klokočka a jednak atelieru krajinářské architektury a designu Rehwaldt.

„Studenti pracovali s rozvojovou plochou za hlavním kladenským nádražím směrem na Kožovu horu, na kterou město zároveň nechává zpracovat i formální územní studii,“ informoval radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

„Na vernisáži budou přítomni nejen studenti a vedoucí ateliérů, ale také architekt Šimon Vojtík, profesionální zpracovatel územní studie plochy za nádražím z atelieru Archum,“ uvedla Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro rozvoj Kladna.

Už při zběžném pohledu na jednotlivá architektonická řešení je zřejmé, že se studenti pustili do řešení zanedbané plochy v sousedství vlakového nádraží s velkou tvůrčí energií a entuziasmem. Místo je to svojí polohu natolik významné s velkým potenciálem, že ve finálním řešení může jít jak o obytnou čtvrť, nebo o ubytovací areály ke krátkodobému ubytování pro letiště, o kanceláře nebo konferenční centra.

„Území u nádraží se stává z rozvojového hlediska strategické, a to i s ohledem na blížící se spuštění projektu rychlostního drážního spojení Praha – Kladno. Ať se nám může zdát, že je rychlodráha ještě v nedohlednu, jednou tu bude a rozhodně stojí za to mít s tímto územím vyšší ambice. I když pozemky nejsou ve vlastnictví města, může město v případných investorech podněcovat ctižádostivější cíle,“ dodala Anna Gamanová.

Druhým tématem, který studenti ve svých pracích řešili, je koncepce městské zeleně. Studenti se věnovali jednak celému systému zeleně ve městě, jednak i konkrétním dílčím lokalitám Ronovka, švermovské Havlíčkovo náměstí a městské sady.

„Pro město je spolupráce se studenty jednou z cest, jak přitáhnout pozornost obyvatel k tématům rozvoje města. Studentské návrhy mohou přinést neotřelé nápady, či inspiraci ze zahraničí, které rozdmýchají užitečnou celospolečenskou debatu,“ vysvětluje přínosy spojení veřejné správy s akademickou sférou Anna Gamanová a dodala: „Například představované návrhy systému městské zeleně jsou cenné především v tom, že se na město dívají úhlu, který není svázán běžnými údržbovými potížemi, náklady a rozpočtovými omezeními, netrpí konvenčním pohledem či dlouhodobými pravidly, které město dodržuje a podobně. Zajímavý mi přijde třeba návrh koncepce celoměstské zeleně, který uvažuje o zelených páteřích, stromořadích, propojovacích prstencích, zkrátka jakýchsi pavučinách zeleně. To mi připadá smysluplné, a to i s ohledem na vývoj klimatických podmínek.“

„Výstava architektonických studentských prací bude přístupná až do konce června,“ připomíná Lucie Steinerová, mluvčí Statutárního města Kladno.

Dnes, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
Dnes, 15:01
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
Dnes, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Dnes, 07:36
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
Včera, 18:21
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
Včera, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Včera, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Včera, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Reklama