Svíčky pro demokracii, klíče pro radost. Taková byla oslava 31. výročí sametové revoluce v Rakovníku

Rakovničtí se rozhodli pro zcela výjimečnou a originální oslavu 31. výročí Sametové revoluce s klíči v hlavní roli. K originalitě pomohla současná epidemiologická situace, která zakazuje společenská setkání.

„Ať žádný klíč není zbytečný, ani ten, ke kterému už není zámek. Každý máme doma nějaké osiřelé klíče, které nikam nepatří. Zavěste je jako připomínku klíčového okamžiku naší historie, 31. výročí sametové revoluce, na náš kruh u sochy Sisyfa dne 17. listopadu 2020,“ taková byla výzva radnice pro rakovnické občany k letošnímu 31. výročí Samové revoluce.

„Kruh ať je symbolem propojení jednotlivých dílků společnosti, nás občanů. Svíčky ať hoří jako památka na momenty, kdy jsme začali o své budoucnosti rozhodovat sami,“ pokračovala radniční výzva.

Přání radnice nezůstalo opomenuto. A nezůstalo jen u zavěšování klíčů, symbolu 17. listopadu, bez smysluplného využití této akce. Starosta města Rakovníka Luděk Štíbr a místostarosta Honza Švácha se rozhodli, že za každý zavěšený klíč věnují jednu korunu Pečovatelské službě Rakovník.

Šestka musí šetřit. Na jelena a vánoční kouli ale peníze zbyly

Získané prostředky budou použity k nákupu dárkových balíčků pro psychickou pohodu, v současné době velmi osamělých, nájemníků domů s pečovatelskou službou v Rakovníku. K jejich předání dojde v adventním čase. Všechny dárky budou viditelně označeny jmény dárců, kteří je finančně podpořili.

„Kdyby se chtěl kdokoliv připojit s korunou za každý klíč, bude v kolektivu Klíčníků radostně přijat. Potenciální dárci budou po 17. listopadu zveřejněni také na profilech sociálních sítí a stránkách města,“ doplňuje Kateřina Hradilová, tisková mluvčí Městského úřadu Rakovník

„Rozhodně nešlo o nabádání ke shromažďování lidí, jde jen o to, aby se lidé na chvíli zastavili a přemýšleli, jaký význam vlastně 17. listopad má a případně, aby pomohli těm, kteří to teď potřebují. Zastavit se, zapálit svíčku a pověsit klíč,“ připomíná Kateřina Hradilová a dodává, jaký je výsledek rakovnické sbírky klíčů: „Při pietním aktu u sochy Sisyfa nazvaném Svíčky pro demokracii, klíče pro radost se nám všem povedlo nashromáždit 1 054 ks klíčů. Vybrané peníze od pana starosty Luďka Štíbra a místostarosty Honzy Šváchy, tedy za každý klíč jedna koruna od každého, budou předány Pečovatelské službě Rakovník.

Získané prostředky budou použity k zajištění dárkových balíčků pro psychickou pohodu, v současné době velmi osamělých, nájemníků domů s pečovatelskou službou v Rakovníku.

14.12.2020
Turisté a milovníci přírody toto místo vyhledávají hlavně kvůli vyhlídce na vrcholu Louštína, odkud mohou...
6.12.2020
Jde o destinační management Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, Klub českých turistů a Geopark Barrandien.
5.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.12.2020
Na výlet tentokrát zamíříme do města Jesenice na pomezí středních a západních Čech. Podíváme se...
2.12.2020
Muzeum T. G. M. v Rakovníku od úterý vystaví papírové betlémy. Kromě vlastních sbírek představí...
1.12.2020
Ze středočeských státních památek se po čtvrtečním zmírnění koronavirových omezení návštěvníkům otevře jen hrad Křivoklát...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
14.11.2020
Na Kladensku začnou od neděle platit změny na 35 autobusových linkách. Přibydou spoje mezi Kladnem...
13.11.2020
Události spojené se stavbou pak nabíraly rychlé tempo. Ve dnech 2. až 6.dubna roku 1883 se konala politická...
12.11.2020
Rozhledna na Tobiášově vrchu asi pět kilometrů od Jesenice slouží veřejnosti od roku 1999. Dostanete...
9.11.2020
Letošní podzim se v Brdech nesl ve znamení nově uzavřených partnerství, která mají za cíl...
Reklama