Úřad hejtmanky Jermanové (ANO) poslal do škol nebezpečné resuscitační sady, Piráti podali trestní oznámení

hejtmanka

Středočeský kraj koupil resuscitační komplety pro 149 základních a středních škol za téměř 10 milionů korun. Součástí jsou podle zjištění Pirátů kyslíkové spreje, které mají být nefunkční a potencionálně nebezpečné. Jejich dodavatel měl také padělat reference. Lékový ústav informace potvrdil. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na upozornění pirátů nereagovala, tak podali trestní oznámení.

Tyto výrobky nejsou schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a zakázka na ně byla podle Pirátů neprůhledná.

„Resuscitační komplet RSA 51 U není notifikován v Registru zdravotnických prostředků (RZPRO) SÚKL. Kyslíkový generátor O2 pack není notifikován v RZPRO a současně není registrovaným léčivým přípravkem,“ potvrdila na dotaz mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.

„Společnost ANKABA s.r.o. není schváleným distributorem léčivých přípravků a v RZPRO nemá notifikován žádný zdravotnický prostředek podle zákona  o zdravotnických prostředcích,“ dodala Peterová.

„Dodavatel se navíc prokázal padělanou referencí a přidělení zakázky, do které se přihlásila pouze jedna společnost, proběhlo velmi neprůhledně. Podala jsem proto trestní oznámení a požádala asociace ředitelů škol, aby školy před těmito spreji varovaly,“ uvedla právnička Adéla Šípová (Piráti).

Na to měla Šípová upozornit přímo hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) už na konci srpna, v domnění, že se pokusí situaci okamžitě vyřešit.

Doporučili stažení všech generátorů kyslíků, zveřejnění odpovědných osob za tuto kauzu i vymáhání vzniklé škody. Nestalo se tak.

„Paní hejtmanka bohužel mlčí a na naši výzvu s návrhem konkrétních kroků nereagovala ani po více jak 20 dnech. Ignoruje tímto i důrazné stanovisko České resuscitační rady coby nejvyšší autority v této oblasti. Takovéto neodpovědné jednání považuji za alarmující,” uvedl předseda středočeských Pirátů Jiří Snížek.

Stanovisko hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové redakce zjišťuje.

„Nakonec Adéla Šípová neměla jiné východisko a musela v zájmu ochrany žáků ve spolupráci s pirátským analytickým týmem zpracovat trestní oznámení, které bylo dnes podáno na Městské státní zastupitelství v Praze,“ uvedli Piráti ve stanovisku.

Oznámení míří na neznámého pachatele pro možné spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, pletichy při veřejných zakázkách, zneužití pravomoci úřední osoby, obecného ohrožení a podvodu.

„Dodavatel resuscitačních sad se navíc prokázal doporučujícím stanoviskem hlavního anesteziologa ČR profesora MUDr. Karla Cvachovce CSc., MBA. Ten ovšem rezolutně vyloučil, že by jakékoliv doporučení v této věci vydával. Šetření případu zahájil rovněž Státní ústav pro kontrolu léčiv, který ve své odpovědi pirátskému poslanci Petru Třešňákovi sdělil, že předmětné kyslíkové spreje nejsou registrovaným léčivým přípravkem,“ popsala Šípová s tím, že dnes odeslala také dopis prezidentovi Asociace ředitelů základních škol panu Michalovi Černému a předsedkyni Asociace ředitelů gymnázií paní Renatě Schejbalové.

„V dopise jsem popsala všechna důležitá zjištění a přiložila jsem například stanovisko České resuscitační rady, jehož předseda otevřeně tvrdí, že používání těch kyslíkových sprejů by ve svém důsledků mohlo být i nebezpečné. Obě asociace jsem požádala, aby varovaly základní a střední školy před těmito výrobky. Jakožto matka pěti dětí, které docházejí do základních škol Středočeského kraje, nemohu této věci pouze přihlížet,” dodala Šípová.

Další ostuda hejtmanky Jermanové z ANO. Do věnování žákům základní školy napsala hrubou chybu

Dnes, 08:00
Realizace se dočká například tři roky připravovaný projekt úpravy parkoviště nad 1. Základní školou, který...
Včera, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
9.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
8.4.2021
Vyhlídka Paraplíčko stojí v srdci Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko nad soutokem Rakovnického potoka a řeky...
7.4.2021
Premiér Andrej Babiš (ANO) o ní v minulosti řekl, že způsobuje chaos. Pak se jí...
6.4.2021
Ve Slaném na Kladensku dnes začala oprava klíčové křižovatky, kterou prochází průtah městem. Práce budou...
6.4.2021
Petra Pecková v krajských volbách na podzim 2020 coby nestranický lídr společné středočeské kandidátky hnutí...
Černošice staniční budova
6.4.2021
Starosta Černošic Filip Kořínek reagoval pro Náš REGION na slova ministryně financí Aleny Schillerové, která...
5.4.2021
Vokovický rybník je klasický rybníček na návsi. Leží na Litovickém potoce mezi Libockým rybníkem a...
Reklama