Úřad hejtmanky Jermanové (ANO) poslal do škol nebezpečné resuscitační sady, Piráti podali trestní oznámení

hejtmanka

Středočeský kraj koupil resuscitační komplety pro 149 základních a středních škol za téměř 10 milionů korun. Součástí jsou podle zjištění Pirátů kyslíkové spreje, které mají být nefunkční a potencionálně nebezpečné. Jejich dodavatel měl také padělat reference. Lékový ústav informace potvrdil. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na upozornění pirátů nereagovala, tak podali trestní oznámení.

Tyto výrobky nejsou schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a zakázka na ně byla podle Pirátů neprůhledná.

„Resuscitační komplet RSA 51 U není notifikován v Registru zdravotnických prostředků (RZPRO) SÚKL. Kyslíkový generátor O2 pack není notifikován v RZPRO a současně není registrovaným léčivým přípravkem,“ potvrdila na dotaz mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.

„Společnost ANKABA s.r.o. není schváleným distributorem léčivých přípravků a v RZPRO nemá notifikován žádný zdravotnický prostředek podle zákona  o zdravotnických prostředcích,“ dodala Peterová.

„Dodavatel se navíc prokázal padělanou referencí a přidělení zakázky, do které se přihlásila pouze jedna společnost, proběhlo velmi neprůhledně. Podala jsem proto trestní oznámení a požádala asociace ředitelů škol, aby školy před těmito spreji varovaly,“ uvedla právnička Adéla Šípová (Piráti).

Na to měla Šípová upozornit přímo hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) už na konci srpna, v domnění, že se pokusí situaci okamžitě vyřešit.

Doporučili stažení všech generátorů kyslíků, zveřejnění odpovědných osob za tuto kauzu i vymáhání vzniklé škody. Nestalo se tak.

„Paní hejtmanka bohužel mlčí a na naši výzvu s návrhem konkrétních kroků nereagovala ani po více jak 20 dnech. Ignoruje tímto i důrazné stanovisko České resuscitační rady coby nejvyšší autority v této oblasti. Takovéto neodpovědné jednání považuji za alarmující,” uvedl předseda středočeských Pirátů Jiří Snížek.

Stanovisko hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové redakce zjišťuje.

„Nakonec Adéla Šípová neměla jiné východisko a musela v zájmu ochrany žáků ve spolupráci s pirátským analytickým týmem zpracovat trestní oznámení, které bylo dnes podáno na Městské státní zastupitelství v Praze,“ uvedli Piráti ve stanovisku.

Oznámení míří na neznámého pachatele pro možné spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, pletichy při veřejných zakázkách, zneužití pravomoci úřední osoby, obecného ohrožení a podvodu.

„Dodavatel resuscitačních sad se navíc prokázal doporučujícím stanoviskem hlavního anesteziologa ČR profesora MUDr. Karla Cvachovce CSc., MBA. Ten ovšem rezolutně vyloučil, že by jakékoliv doporučení v této věci vydával. Šetření případu zahájil rovněž Státní ústav pro kontrolu léčiv, který ve své odpovědi pirátskému poslanci Petru Třešňákovi sdělil, že předmětné kyslíkové spreje nejsou registrovaným léčivým přípravkem,“ popsala Šípová s tím, že dnes odeslala také dopis prezidentovi Asociace ředitelů základních škol panu Michalovi Černému a předsedkyni Asociace ředitelů gymnázií paní Renatě Schejbalové.

„V dopise jsem popsala všechna důležitá zjištění a přiložila jsem například stanovisko České resuscitační rady, jehož předseda otevřeně tvrdí, že používání těch kyslíkových sprejů by ve svém důsledků mohlo být i nebezpečné. Obě asociace jsem požádala, aby varovaly základní a střední školy před těmito výrobky. Jakožto matka pěti dětí, které docházejí do základních škol Středočeského kraje, nemohu této věci pouze přihlížet,” dodala Šípová.

Další ostuda hejtmanky Jermanové z ANO. Do věnování žákům základní školy napsala hrubou chybu

Včera, 17:00
Do zastupitelských lavic ve Středočeském kraji se posadí šest úspěšných kandidátů z Příbramska. Ti pochází...
Včera, 14:20
Startuje druhé kolo participativního rozpočtu pod názvem Milion pro Prahu 22, ve kterém mohou lidé...
Včera, 10:40
Řidič vozidla Mercedes Benz se zřejmě na poslední chvíli rozhodl natankovat. Ve vysoké rychlosti sjel...
Jan Klán (třetí zprava) a další členové kutnohorské KSČM u pomníku Anny Kvášové u Mirošovic
20.10.2020
Letos v srpnu doposud neznámý pachatel posprejoval hanlivým nápisem a kresbou (Rudá svině a namalovaný...
Posprejovaná budova na železniční zastávce Všenory
19.10.2020
Nedávno opravenou budovu na železniční zastávce Všenory někdo posprejoval. Vandalismus začala šetřit Policie ČR, kterou...
19.10.2020
Stávající cesta byla rozšířena na čtyři metry pro bezpečný pohyb chodců a cyklistů. Tím ale...
18.10.2020
Především je to radnice. V roce 1705 byly Zlonice povýšeny na městečko a o dva...
18.10.2020
Pleskotova studie navrhuje unikátní zakotvení dvou betonových desek do ocelové konstrukce spojené systémem sloupů a...
18.10.2020
Policisté se kromě stíhání podivných individuí najdou čas i na preventivní aktivity. Jedno takové setkání...
17.10.2020
Dávná historie praví, že Hospozín byl původně kostelní vsí s velkým poplužním dvorem s tvrzí,...
Reklama