Úvaly ožily oslavami železnice, soutěží o nejlepší guláš i poutí

Příjezd Šlechtičny do Úval

V Úvalech se v sobotu 12. října uskutečnily oslavy železnice, které organizoval Klub přátel historie a přírody Úval a okolí společně s Městem Úvaly a národním dopravcem České dráhy. Akce se konala v rámci 175. let od spuštění provozu na železnici Praha – Olomouc (1845).

„Hlavním hřebem programu byl příjezd historického vlaku taženého lokomotivou Šlechtična, který byl v Úvalech přivítán zdravicí čtveřice zástupců obcí a městských částí zastupujících jednotlivé vlakové zastávky Praha-Klánovice, Úvaly, Rostoklaty a Tuklaty, pro něž se staly střediskovým dějištěm slavnosti právě Úvaly. Vlak na nástupišti zůstane po dobu 30 minut,“ uvedl pro Náš REGION Jan Psota z Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí.

Historická drezína z roku 1850

„V Úvalech byla na slepé koleji pro veřejnost jednou z doprovodných atrakcí dostupná zrestaurovaná historická drezína z roku 1825 z Muzea dresin v Čachrově. Další atrakcí bylo funkční modelové kolejiště o rozvoru 45 mm na vleku, které lze rozzářit a rozpohybovat mincí,“ pokračoval.

Před 145 lety se otevřela budova čakovického nádraží

„Součástí slavnostního dne byl cyklus komentovaných vycházek z nádraží k technické dominantě města – viaduktu Devět kanálů – a na náměstí, které přímo navazovalo na příjezdy dalších historických vlaků s cestujícími,“ dodal.

Úvalský kotlík i pouť s atrakcemi

V Úvalech bylo živo i na jiných místech. Na náměstí Arnošta z Pardubic se v ten samý den konal další ročník kulinářské soutěže Úvalský kotlík o nejchutnější guláš. Členové týmu Mastný pupíci, který byl jedním ze soutěžících, Našemu REGIONu řekli, že název si vybrali proto, že mají pupíky, které mívají od jídla mastné. Řekli, že letos přišlo – zřejmě kvůli nemoci covid-19 – méně lidé než v jiných letech, veselo bylo ale i tak.

V Úvalech se v ten den konala také pouť s mnoha atrakcemi a pochoutkami. Kdo město v sobotu navštívil, mohl prožít hezký den a najít si přesně to, co mu vyhovuje.

Dnes, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
22.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
22.9.2020
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
Shotokan
15.9.2020
Klub japonského karate Shotokan oslaví v listopadu třicet let od svého vzniku. Neratovický občan Pavel...
9.9.2020
Na svém kontě má desítku knih mapujících historii pražských Čakovic či Třeboradic, ale i okolních...
8.9.2020
Cukrovarnický průmysl patřil k tradičnímu životu nejen v pražských Čakovicích. Kdo však byli ti, kteří...
7.9.2020
Sebevražd loni v ČR meziročně ubylo o desetinu, při pandemii covid-19 může jejich počet narůst,...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
Reklama