V anketě získala nejvíce hlasů alej u Rakovnického potoka

První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné aleji u Rakovnického potoka. Historickou alej složenou s lip, jilmů a javorů získala 731 hlasujících.

„V devátém ročníku soutěžilo rekordních 96 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 7,5 tisíce lidí. Jsme nadšeni, že rok od roku počet nominovaných alejí stoupá. Je vidět, že lidé mají o aleje zájem a na krásná zákoutí naší krajiny jsou patřičně hrdí,” říká k vítězné aleji Karolina Kostićová z Arniky, pořadatele soutěže.

Alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a s délkou 3,7 kilometru je nejdelší alejí památných stromů v rámci celé České republiky. Stromořadí bylo vysázené počátkem 20. století za účelem zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je alej významným přírodním prvkem a historickou památkou. Už v roce 2003 ji městský úřad vyhlásil památnou alejí.

Zaujala i alej v Brdech

Na pěkném 20. místě se ocitla další alej ze Středočeského kraje a tou je alej na Záběhlé v nejmladší Chráněné krajinné oblasti Brdy. Toto stromořadí má oproti ostatním v anketě určitě zajímavou minulost a tím pádem i svůj příběh.

Smíšená listnatá alej byla vysazená začátkem 19. století. Tehdy lemovala hlavní spojnici Příbrami s Plzní kvůli zastínění v letních dnech a i pro lepší orientaci za mlhy či hustého sněžení v drsných podmínkách centrálních Brd.

Alej zažila největší rozmach brdských obcí Záběhlá a Padrť, které spojovala. Celá oblast se později stala součástí vojenského výcvikového prostoru a za druhé světové války a následně v roce 1952 byli obyvatelé Záběhlé i Padrtě ze svých domovů vyhnáni. Armáda pak srovnala domy s pomocí buldozerů se zemí. Po mnoha desítkách let, kdy ve středních Brdech platil zákaz vstupu kvůli existenci vojenského prostoru, je nyní alej jako součást CHKO Brdy opět přístupná veřejnosti.

Včera, 19:10
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Včera, 17:50
Dalším případem pytláctví, kdy padli dva jeleni, se zabývají rakovničtí kriminalisté.
Včera, 17:11
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Včera, 15:59
Výzkumníci z Technoparku Kralupy nad Vltatovou, který je součástí Vysoké školy chemicko-technochnologické v Praze, ve spolupráci...
Včera, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Včera, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
21.2.2020
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
21.2.2020
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Reklama