V Čáslavi byla slavnostně zahájena druhá sezóna prohlídek synagogy

Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, Martin Liebl, slavnostně zahájil již druhou sezónu. V synagoze bude opět možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi. V letošním roce je program rozšířen o komentované prohlídky Kutné Hory, kreativní koutek pro děti a návazné akce.

Slavnostní zahájení proběhlo 5. července 2020 ve 14 hodin v prostorách synagogy v Čáslavi. Akce se zúčastnil starosta města Čáslavi Vlastislav Málek, zastupitel Daniel Mikš a také starosta města Heřmanův Městec Josef Kozel.

„Vážíme si toho, že jste dnes tady, že vám historie židovské komunity na Kutnohorsku není lhostejná. Hlavním cílem Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové je totiž připomínat židovské osobnosti Kutnohorska a věnovat se připomínce obětí a nápravě křivd holocaustu,” uvedl Martin Liebl. Od pátku 3. července, kdy se dveře synagogy otevřely letos poprvé, ji navštívila již téměř stovka návštěvníků. Nadační fond po zkušenostech z loňského léta, kdy byl zájem lidí velký, posílil tým průvodců. Ten tvoří především studenti středních škol z celé České republiky, kteří mají vazbu na kutnohorský region či je motivuje zájem o dějiny.

Výstava Dějiny Židů v Čáslavi popisuje na dvanácti panelech historii a osudy místní židovské komunity a také příběh samotné synagogy, jedinečné stavby maurské secese, od Wilhelma Stiassnyho, architekta evropského významu. Kromě samotného architekta představuje výstava významné osobnosti, které z místní židovské komunity pocházely, anebo k ní měly úzkou vazbu. Návštěvníci však nemusí setrvat pouze v Čáslavi. Po komentované prohlídce synagogy a prohlédnutí výstavy se mohou zúčastnit ještě komentovaných procházek po Kutné Hoře po stopách kutnohorských Židů. Termíny prohlídek zveřejňuje Nadační fond dr. Dagmar Lieblové na svých facebookových stránkách či na stránkách synagogy v Čáslavi. Na prohlídku je nutné se předem registrovat.

Výstava v žebráckém muzeu zve na ženskou módu z přelomu 19. a 20. století

„Loňský zájem o prohlídky synagogy v Čáslavi nás nadchl, proto jsme letos program rozšířili na 20 dní. V synagoze si na své od letoška přijdou i děti. Náš tým připravil kreativní koutek, který je umístěn na ženské galerii. Děti se mohou pustit do omalovánek a malování kamínků, pro ty starší pak máme připravené online kvízy s otázkami, na něž mohou vyhledávat odpovědi na vystavených panelech,” říká Marek Lauermann, ředitel Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové. Otevření synagogy v Čáslavi a celý program, který Nadační fond nabízí, jsou pokračováním již několikaletého úsilí o dokončení rekonstrukce synagogy. “Chtěli bychom zde vybudovat kulturní centrum připomínky historie židovské komunity na Kutnohorsku. Naše akce tak navazují na práci dr. Dagmar Lieblové, která podobným aktivitám věnovala celý svůj život,” dodává Lauermann. Důležitost připomínat historii a nesmyslnost tragických událostí druhé světové války zdůraznil ve svém projevu i starosta města Čáslavi Vlastislav Málek. “Nesmíme zapomínat na naše dějiny, obzvláště v dnešní době, kdy jsme často svědky bagatelizování a zlehčování toho, co se nejen v našem regionu v minulosti odehrálo,” řekl během slavnostního zahájení.

Synagoga v Čáslavi bude mimo jiné zpřístupněna také 9. srpna při příležitosti Dne židovských památek a 12. a 13. září během Dnů evropského kulturního dědictví.

Klára Horáčková

Dnes, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Kutnohorské informační centrum
24.11.2020
Informačním centrem roku se za Středočeský kraj stalo kutnohorské „íčko“, které zvítězilo z celkového počtu...
24.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
24.11.2020
Obyvatele městyse Suchdol v okrese Kutná Hora čeká nejspíše citelné zdražení vody. Postup města, kdy chce...
23.11.2020
Podezřelé okolnosti převodu vodovodu a kanalizace, který je v majetku obce Suchdol v okrese Kutná...
17.11.2020
Správa železnic informovala o tom, že připravuje rekonstrukci jednoho z posledních přejezdů na silnicích I....
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
Kaštanovník setý
8.11.2020
Místní obyvatelé i návštěvníci obdivují v Kutné Hoře především vzácné stavební památky. Málokdo si uvědomí,...
2.11.2020
Po schválení pozměňovacího zákona o odpadech poslanci, vyzval starosta Čáslavi Vlastislav Málek k rezignaci ministra...
24.10.2020
Národní zemědělské muzeum dokončilo stavbu centrálního depozitáře v Čáslavi na Kutnohorsku. Bude sloužit k uložení...
Jan Klán (třetí zprava) a další členové kutnohorské KSČM u pomníku Anny Kvášové u Mirošovic
20.10.2020
Letos v srpnu doposud neznámý pachatel posprejoval hanlivým nápisem a kresbou (Rudá svině a namalovaný...
Reklama