mapa regionů
zavřít mapu

Společné řešení závazků spojených s životním prostředím je pro nejbližší budoucnost cílem Kladna a okolních obcí. Poslouží k tomu Dobrovolný svazek obcí Kladenska, jehož platforma se právě utváří.
Prvním úkolem svazku je dostát požadavku evropské legislativy na zásadní snížení množství komunálního odpadu ukládaného na skládkách.
Zájem o vstup do svazku projevilo sedmnáct obcí, které spadají do správního obvodu obce s rozšířenou působností Kladno a jedna mimo tento obvod. Okresní město vyhovělo iniciativě obcí. Vstup do svazku a závazek stát se jeho lídrem schválili kladenští zastupitelé na prosincovém zasedání.
V souvislosti s novým zákonem o odpadech, který začal platit od 1. ledna letošního roku, se musí obce a města v nejbližších letech především zaměřit na nalezení systémových a efektivních řešení v odpadovém hospodářství. Nový zákon o odpadech totiž zohledňuje závazné požadavky Evropské unie v tomto segmentu státní správy.
„Zákon například stanoví, že obce musí zajistit, aby do roku 2030 klesl podíl skládkovaného odpadu, zvláště směsného, zhruba až o třetinu. Je to samozřejmě rozumný krok, který má zajistit, abychom nebyli zavaleni odpadky. Je jich čím dál více a jejich likvidace představuje závažný problém, který pouze třídění nevyřeší. Pro část tříděného odpadu se totiž obtížně hledají zpracovatelé. Důležité je především snížit produkci odpadů, a to může ovlivnit každý z nás. Proto musí státy Evropské unie uplatnit i jiná řešení,“ sdělila náměstkyně primátora města Kladna Petra Melčová a dodala: „Toto břemeno však spadne na jednotlivé obce, ale mnohé z nich by samotné nebyly schopny náročný úkol splnit. Společně ve svazku mají i menší obce větší šance závazku dostát a Kladno jako největší středočeské město se rozhodlo pomoci.“
Významným společným tématem k řešení je pro členské obce kromě odpadového hospodářství také budoucí zásobování území Kladenska pitnou vodou v souvislosti s nedostatečnou infrastrukturou a odvádění a čištění odpadních vod.
Kladensko například několik let potřebuje nakupovat vodu ze zdroje Želivka, protože vodní nádrž Klíčava a vrty v oblasti Mělnické Vrutice už nestačí. Velký problém je však v tom, že infrastruktura přivádějící vodu ze Želivky je zastaralá a její obnova si vyžádá vysoké investice.
Svazek obcí má před sebou ještě třetí, neméně důležité společné téma. Jsou to nezbytná koncepční dopravní opatření regionu a konkrétně také příprava zásadních dopravních staveb. Například je to obchvat Velkého Přítočna a zajištění dopravní obslužnosti.
Postupně se bude Dobrovolný svazek obcí Kladenska zabývat ochranou životního prostředí a ovzduší či společnými nákupy energií a služeb včetně za-jištění služeb telekomunikačních. Tímto krokem by obce ušetřily veřejné finance, které pak mohou použít pro svůj další rozvoj.
„Společný postup obcí s Kladnem ve svazku dá všem ve zmiňovaných oblastech rozvoje regionu lepší vyjednávací pozici, ať už se státem, investory, či dalšími subjekty. Priority jednotlivých obcí se díky svazku budou prosazovat účinněji a jejich naplnění bude rychlejší,“ uzavírá Petra Melčová.