V dejvické vile do dvou let vznikne centrum Romů a Sintů

Již delší čas nevyužívaná prvorepubliková vila v pražských Dejvicích se během dvou let promění v Centrum Romů a Sintů, které bude specializovaným pracovištěm Muzea romské kultury.

Centrum vznikne přestavbou prvorepublikové vily ve Velvarské ulici. Ta byla postavena v roce 1937 pro textilního podnikatele židovského původu Leo Františka Perutze a jejími autory byli architekti Arnošt Mühlstein a Victor Fürth. Dům postavený v romantizujícím pojetí s funkcionalistickými prvky sloužil po válce různým účelům – například jako sídlo místní organizace Svazu socialistické mládeže. V současné době je již řadu let neobýván, občas jen posloužil jako filmová kulisa.

FOTO: Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská

Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020
Další fotky
Centrum Romů a Sintů v Praze – Vila Velvarská - Vila Velvarská 9,2020

Za projektem na rekonstrukci vily stojí architektonická kancelář Rujbr Architects, která ve svém řešení ctí historické, architektonické i stavebně-technické hodnoty budovy.  Dům se dochoval v pozoruhodně dobrém stavu, a tak jednou z významnějších změn bude přístavba multifunkčního sálu se zasedací místností a kavárnou. Další změnou bude výstavba výtahu, který zajistí bezbariérový přístup do objektu.

První centrum tohoto typu v Praze se má stát místem pro vzdělávání, výstavní činnost a má také fungovat jako informační centrum či místo pro komunitní a společenské setkávání. Cena projektu je 44,6 milionů korun a v plné výši je financována z Norských fondů. Stavební práce by měli začít na začátku příštího roku a měly by trvat dva roky. Pro veřejnost bude centrum i s kompletním programem a vzdělávacími aktivitami otevřeno 1. března 2023. Již v současné době jsou k tomuto datu připraveny dvě výstavy, jedna z nich bude na téma holokaustu.

„Centrum Romů a Sintů bude otevřeno pro veřejnost ve stejném roce jako budoucí památník v Letech u Písku, logicky proto o nich uvažujeme jako o celku, jsou totiž tematicky spojeny. Neuvažujeme o centru jako o projektu, ale jako o stálé budoucí pobočce muzea,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Majitelé nových pražských bytů možná netuší, že zde nejsou prvními osadníky. Předběhli je již lidé nejen v době bronzové

Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama