V době pandemie je vyhledávaným společníkem knížka. Co si lidé půjčují?

V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na Praze-západ, zda je o četbu zájem, případně, o jaký žánr. Oslovené knihovnice a knihovník se vesměs shodují, že lidé v dnešní těžké době dávají přednost lehčímu čtení, přičemž někdy nechávají výběr přímo na knihovnicích.

„Nemohu říct, že zájem by byl větší, než když je otevřeno normálně, spousta čtenářů však možnost nadále si půjčovat knihy oceňuje,“ uvedla Věra Veronika Krecbachová z knihovny v Dobřichovicích. Půjčování knihy tam zvládají přes maily a výdejní okénko. „Zvládáme i zapisování nových členů nebo Meziknihovní výpůjční službu. Některým čtenářům dělá problém objednat si knihy přes náš katalog, takže nabízíme možnost zamluvit si je i po telefonu nebo přes mail, a také jsem pár seniorům odvezla knihy domů. Žánrově se půjčuje pořád vše, ale čím dál častěji mě lidé prosí o něco pohodového, vtipného, zamilovaného. Myslím, že kniha je v dnešní situaci již nezbytná pro každého, a když přečtete domácí zásoby, jdete do knihovny,“ dodala.

Senioři trpí izolací. Darujte jim knihy, vyzvala technická knihovna

Také v Černošicích půjčují v současné době knížky prostřednictvím okénka. „Čtenáři mohou vracet, ale v případě půjčení nových knih musejí mít knihy předem objednané. Mohou si je najít v katalogu knihovny. Malým plusem je, že když je knihovna otevřená, většina čtenářů se zastaví u novinek u vchodu knihovny a dál již nepokračují. Pokud vybírají z katalogu, dostane se i na starší tituly. Převážně mají čtenáři zájem o beletrii, a to hlavně knihy humorné a ty s dobrým koncem. Návštěvnost je poloviční,“ uvedla Irena Šilhánková z černošické Městské knihovny Františky Plamínkové.

Detektivky, thrillery i románky

Velký zájem o knihovnické služby je i v Mníšku pod Brdy. „Naši čtenáři si už zvykli na výdejní okénko a objednávky online, telefonicky nebo mailem. Ze začátku jsme měli hodně dospělých čtenářů a dětští moc nechodili, už se to ale zlepšilo. Každý čtenář chce něco jiného, někteří mají osobité žánry, převážně se čtou ale detektivky, thrillery a zamilované románky. Zvýšila se poptávka po humorné literatuře, čemuž se není v této době co divit. Rodiny s dětmi si často půjčují společenské hry,“ uvedla Nikola Bláhová z Městské knihovny Mníšek pod Brdy.

S novým nouzovým stavem pardubické knihovny otevřou výdejní okénka

„Ač jsou výpůjčky knih a dalších materiálů knihovny výrazně omezeny půjčováním jen splněných rezervací přes výdejní okno, a to ve velmi zkrácených otvíracích hodinách (z 27 hodin týdně jsme čtenářům k dispozici osm), i letos jsme půjčili již cca 5,5 tisíce dokumentů, což je v podstatě stejný počet jako za stejné období v letech 18, 19 a i 20,“ uvedl vedoucí Městské knihovny Roztoky Michal Špaček. „Tudíž bych si dovolil tvrdit, že ač se podmínky výrazně proměnily, zájem o půjčování knih rozhodně neklesá. Samozřejmě program knihovny a besedy pro školní mládež jsou aktuálně pozastaveny, čili náš vliv na veřejnost je výrazně omezen,“ dodal.

Roznášková služba

Městská knihovna Hostivice funguje v tuto chvíli ve formě donáškové služby. „Čtenáři si knihy objednají telefonicky nebo e-mailem, moje kolegyně (knihovnice Anděla Mansfeldová) je připraví a poté je roznášíme/rozvážíme. O tuto službu je poměrně velký zájem. Největší poptávka je po knižních novinkách a po knihách, které jsou součástí povinné školní četby. Ze žánrů pak tradičně vítězí krimi. Dále nabízíme online čtení (přes FB stránku MKSH) především pro naše malé čtenáře,“ uvedla zástupkyně ředitele hostivické knihovny a redaktorka Hostivického měsíčníku Michaela Waldhauserová.

Městská knihovna Praha otevřela výdejová okna takřka na všech pobočkách

V knihovně v Rudné v současné době počet výpůjček klesl, což je podle slov Jany Prekové dáno tím, že knihovna má otevřené jen výdejní okénko, přičemž lidé si knihy mohou objednat pouze mailem nebo telefonicky (vybrat si mohou z online katalogu). Mnoho lidí navíc, kvůli častým změnám v opatřeních, neví, že jsou knihovny otevřené. Někteří podle jejích slov uvedou, kolik knih si chtějí vypůjčit a výběr nechají ní. „Lidé, kteří sem chodí, jsou moc rádi, že funguje aspoň výdejní okénko. V knihách hledají odreagování v této nelehké době. Čtenáři jsou zvyklí číst pravidelně, takže jim knihy chyběly v době, kdy byly knihovny zavřené,“ uvedla. Z vlastní zkušenosti ví, že čtení ji současnou dobu pomáhá překonat.

„Nejvíce se půjčují detektivky a dobré thrillery, pak romány pro ženy a děti si vypůjčují povinnou četbu do školy. I v této době nakupuji do knihovny nové knihy, jak z levných, tak novinky,“ uvedla Preková. Přesto lidé v Rudné více knih přes okénko vracejí, než si půjčují. „Mnoho čtenářů má knihy ještě z loňska. Myslím, že lidé také využívají čtečky a navzájem si vyměňují knihy, které mají doma,“ podotkla knihovnice. Připomněla, že v Rudné nově funguje knihovnička na autobusové zastávce, kde si lidé mohou knihy půjčit a darovat tam ty přečtené. I ona tam nosí knihy darované knihovně, které nepotřebuje. Doufá, že se knihovny brzy otevřou, podle ní to není rizikové, neboť v knihovně jsou najednou maximálně dva lidé.

Trefit se do literárního vkusu

Méně navštěvovaná je i knihovna v Libčicích nad Vltavou. „Půjčuji přes okýnko-stolek, kam chystám balíčky. Knihy lze objednat z katalogu, já je nachystám. Někteří rádi využijí nabídku mého výběru – to mě vlastně baví nejvíc, odhadovat, zda se trefím do literárního vkusu či nálady. Pořád nakupuji novinky, ty se půjčují nejvíc – to platí vždy. Dále jsou hodně půjčované detektivky, teď možná více dětských – asi je víc času dětem číst. Pandemii jsem se rozhodla pojmout literárně, žijeme v době, o které jsme doposud pouze četli v katastrofických románech. Hrdinové nám byli sympatičtí, zbabělce a jiné hajzlíky nemá rád nikdo. Stojí za zamyšlení, kam nás osobně vlastně současnost postavila,“ uvedla knihovnice Šárka Sekerová z Libčic nad Vltavou.

Čtenáři budou mít přístup ke knihám. Frenštátská knihovna obnovila rozvoz

Lucie Procházková z Městského úřadu Jílové u Prahy uvedla, že o knihy je zájem velký, přibližně stejný jako v roce před covidem. „Za rok 2020 bylo v naší knihovně provedeno přes 15 tisíc výpůjček, za rok 2019 to bylo 14 tisíc,“ uvedla. V době uzavření knihovny byly knihy (většinou minimálně tři) rozváženy po předchozích objednávkách. „Největší zájem je o knižní novinky a české spisovatele, jako jsou například Mornštajnová, Třeštíková, Vondruška, Lednická… Při rozvozech byla častá odpověď, že díky knihám lidé nyní přežívají, protože nic jiného nejde dělat. Často také bylo sdělováno, že konečně mají čas přečíst si knihu z jejich „seznamu“. Dále se hodně půjčují detektivky a v hojném počtu dětská literatura a knihy o seberozvoji,“ dodala Procházková.

Petra Bažilová z Místní knihovny Davle uvedla, že lidé, kteří četli před pandemii, čtou i nyní a jsou velmi rádi za možnost otevřené knihovny formou výdejového okénka. „Jsme malá knihovna, takže žádné online akce nepořádáme. Nejvíce si půjčují krásnou literaturu pro ženy, historické romány, detektivky, thrillery a dětské knihy,“ dodala. Provozní dobu i telefonické spojení na jednotlivé knihovny lze nalézt na jejich webech.

 

15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
27.3.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
25.3.2021
Radnice pražské městské části s číslem 22 řeší zapeklitý problém. Ačkoliv pravidelně doplňuje do stojanů...
19.3.2021
Areál dolnobřežanské základní školy se na jeden den proměnil v očkovací centrum pro seniory. V...
Místostarostka Eva Tylová a zakladatel skalničkové banky v Komořanech Jiří Kadlec.
17.3.2021
Možnost přinést rostlinku, která se rozrostla, a odnést si tu, kterou člověk nemá. Takovou možnost...
10.3.2021
Změnit zdroj obživy by měl zatím neznámý pachatel, který se v půlce ledna pokusil vykrást...
4.3.2021
Sportovní hala v Říčanech u Prahy se od 1. března proměnila v místo, které lidem...
4.3.2021
Základní škola Vrané nad Vltavou pojala tento školní rok jako olympijský, a tak ani při...
Reklama