V Holešovicích se otevírá nový výstavní prostor

Pražské Holešovice, které se rychle mění v epicentrum současného umění, budou mít další důležitý opěrný bod. Již 28. května zde vůbec poprvé otevře své dveře návštěvníkům Bold Gallery, aby představila první projekt – autorskou výstavu experimentální malířky Radky Bodzewicz.

Nový prostor nevznikl náhodou. Pravdivost rčení o změně, která znamená život, tu dokazuje renomovaný galerista a majitel Galerie a aukčního domu Arcimboldo Oldřich Hejtmánek. Ten se rozhodl projektem Bold Gallery posunout těžiště aktivit své respektované výstavní instituce směrem k aktuálnímu umění. Jen stěží si mohl vybrat pro svůj start lepší spojovací most mezi bohatou historií a dynamickým prostředím současné tvorby, než je právě výstava Radky Bodzewicz.

Mimořádně talentovaná, originální, ještě ne třicetiletá vizuální umělkyně připravila speciálně pro Bold Gallery výstavu na motivy Danteho Božské komedie. Cestu skrze tři základní etapy posmrtného bytí – Peklo, Očistec a Ráj, chápe ale absolventka pražské akademie jako emotivní nebo psychický stav a vztahuje ji k dnešní každodennosti. Radka Bodzewicz rozvíjí v tomto unikátním projektu vlastní vrstevnatou techniku kombinující principy malby, grafiky, kresby i plastické modelace.

Narodila se kapybaří čtyřčata. Mláďata se mají čile k světu

Výstava Božská komedie ale nabízí ještě další úroveň, kterou je virtuální ,prodloužená‘ realita vklíněná prostřednictvím aplikace Artivive do konstelace už teď ne/tradiční malby. Díky ní tak vzniká jakási ,malba na druhou‘ – mechanismus, který umožňuje vnímat iluzivně konstruovanou obrazovou plochu jako pohyblivý atmosférický prostor, za běžných okolností zdánlivě skrytý pod malovaným povrchem plátna. Radka Bodzewicz pracuje s tímto prvkem systematicky od roku 2018, ale v rámci samostatné výstavy jej nyní v Bold Gallery představí v premiéře. Předkládá tak divákovi nejen pozoruhodnou tvorbu, v níž je možné vedle současných momentů najít konotace, vedoucí až někam k boschovským či právě arcimboldovským vizím, ale nenápadně přitom také demonstruje stále se rozšiřující působnost nových médií. Projekt doprovází interaktivní katalog s textem kurátora výstavy Radka Wohlmutha.

Bold Gallery, ležící na pomyslné spojnici mezi Trafo Gallery a DOXem, dotváří obraz pražských Holešovic jako nejvýznamnějšího pražského art districtu současnosti. „Pro připravované výstavní projekty máme k dispozici větší prostory v působivém industriálním stylu a několik měsíců jsme intenzivně pracovali na kvalitním a přitažlivém výstavním plánu i nadstandardní online prezentaci galerie,“ popisuje galerista Oldřich Hejtmánek a dodává: „Nová aktivita ovšem samozřejmě neznamená definitivní rozloučení s Arcimboldem, které bude nadále zaměřené na staré mistry, asiatika a aukce.“   

Výstava zahajující činnost Bold Gallery na adrese U Měšťanského pivovaru 6a v Praze 7, proběhne od 28. května do 4. července.

bog

Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama