V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi. Největší zájem je o malá štěňata.

Další fotky

Městský útulek pro psy Lesan v Kralupech nad Vltavou obývalo v době naší návštěvy pět psů, což je na tamní poměry nebývale málo. Každý ve svém prostorném kotci vrtěl ocáskem a rozzářené pohledy bouraly mýty, že psi v útulcích trpí. Podle slov provozovatelky útulku Moniky Kolkové se mnozí z nich u původních páníčků tak dobře neměli. Přesto jim je samozřejmě nejlíp doma a v útulku jim náhradní domov hledají.

Dalším mýtem je podle slov Moniky Kolkové to, že psi končí v útulcích jako nechtěné vánoční dárky. „Nejvíc psů se sem dostává ze sociálních důvodů. Když lidé přijdou o bydlení, spadnou do dluhů a jiných problémů, řeší prioritně sebe a svoji rodinu, nemají třeba možnost brát pejska do pronájmu,“ uvedla pro Náš REGION. „Občas si také lidé pořídí psa a pak zjistí, že to nezvládají, nebyli na to připraveni, chybí jim zkušenosti, nemají čas, přišlo něco nečekaného. Někdy říkají, že mají se psem výchovné problémy. Následně většinou zjistíme, že to lze spravit během dnů či týdnů, akorát původní majitel neměl čas či zkušenost,“ přiblížila. Potíž nastává, pokud byl pes dlouhodobě týrán, to se pak dlouho srovnává. „Měli jsme tady rok a půl německého ovčáka, který byl k lidem natolik nedůvěřivý, že nebyl schopen jít do adopce, a tak tady po zbytek života zůstal. Jinak většině psů domov najdeme,“ řekla.

Největší zájem je o štěňata

Největší zájem je o štěňátka. „Čím je pes menší a roztomilejší, tím je větší zájem. Naopak čím je pes větší, starší a problematičtější, zájem opadá,“ uvedla Monika Kolková. Nezřídka se tak stává, že se v útulku nashromáždí vyšší počet zejména větších pejsků, kteří obtížně hledají domov. V zimních měsících jsou adopce obtížnější, protože lidé je patrně odkládají až na jaro, kdy se jim – díky sluníčku či kvetoucím loukám – chce chodit se psem ven, případně se snáz aklimatizuje na zahradě v boudě. „Pak s ním samozřejmě chodí na procházku i v zimě, ale ta jarní nálada prvotní rozhodnutí hodně ovlivní,“ uvedla Monika Kolková. Letos se to, díky teplejšímu počasí, urychlilo. Psy v útulku nevydávají jako věci, každý zájemce odpovídá na množství dotazů. „Požadavky lidí jsou mnohdy nad jejich možnosti. Mají malý byt, nemají tolik času, zkušenosti, správný přístup, chtějí náročné plemeno a nevědí, jak na to. Je třeba, aby pes našel stabilní domov, ne aby zase za chvíli skončil v útulku.“

FOTO: Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou

Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC uvodniPsí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 1Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 2Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 3Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 4
Další fotky
Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 5Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 6Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 7Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 8Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 9Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 9Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 10Psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou - FOTO OTVIRAK SEVER V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi – foto AC 11

Občas se stává, že staršímu člověku, který na tom není fyzicky dobře, v útulku rozmluví, aby adoptoval štěňátko. „Někdy si myslí, že mají dost síly, ale není to tak. Štěně potřebuje prostor, aby se vyblblo, ne aby bylo celý den zavřené na dvorku. Chápu, že staří lidé se bojí, aby nezažili další úmrtí psa, ale snažím se jim vysvětlit, že se starým psem budou šťastnější,“ uvedla Monika Kolková. Do útulku jsou často umísťováni i psi, kteří po starých lidech zbudou a zbytek rodiny je nechce nebo se o ně nemůže starat. Mnohdy mají úzkostné stavy, neboť byli zvyklí být čtyřiadvacet hodin s páníčkem, a neumí být sami. Říká se tomu separační úzkost. Někteří psi se zase nehodí do rodin s dětmi. „Měli jsme tady brazilskou filu, která děti vyloženě nemusela. Nebylo to plemenem, ale rozčiloval ji hukot většího počtu dětí,“ řekla Monika Kolková. Psí nalezence přivádí do útulku i policisté.

Rozumět psí duši

Některé pejsky si adoptují dobrovolníci, kteří je chodí venčit a zjistí, že by psa mohli a chtěli mít doma. Veřejnost může pomoci i jinak, lze třeba přispět finančně. „V současné době stavíme nové kotce a budeme dělat nové boudy, peníze nám pomohou.“ Vhodná je i pomoc při bourání starých kotců, aby útulek s omezenými finančními prostředky nemusel platit řemeslníky. Stejně tak pomůže i materiální pomoc – seznam věcí, které útulek aktuálně potřebuje, je možné najít na jeho webu. Lesan provozuje i internetový obchůdek, kde si lidé mohou něco vybrat, přičemž sto procent výtěžku získá útulek.“Možná je i virtuální adopce, můžete si vybrat pejska a pravidelně na něj přispívat,“ dodala provozovatelka.

Nepříspívejte prodavačům plyšáků na útulky, upozorňují pracovníci kralupského útulku Lesan

Hodně lidí, ať už kvůli zájmu o psa nebo s nabídkou pomoci, se ozývá díky webovým stránkám a Facebooku. „Někdo si na internetu vyhlédne pejska, přijede a odveze si úplně jiného,“ poukazuje Monika Kolková na to, jak osobní kontakt může mnohé změnit. Útulek byl otevřen v lednu 1997 dnes již zesnulým Vítem Humplem, přičemž Monika Kolková v něm působí od začátku. Později se jeho působnost z Kralup rozšířila i na okolní obce. Pořádá i osvětové akce – jezdí do mateřských i základních škol či příměstských táborů, děti docházejí do útulku. Monika Kolková si už neumí představit, že by pracovala jinde. Odmala toužila po větším počtu psů, ale jako panelákové dítě si to nemohla dopřát. Dnes o každém pejskovi z útulku mluví se znalostí jeho povahy a doma má dva malé pejsky, kteří s ní chodí do práce. Rozumí psí duši. Ví třeba, že když pes kouše, je to většinou ze strachu nebo proto, že je dominantní. „Je třeba zjistit příčinu a s pejskem pracovat,“ uzavřela.

Dnes, 18:44
Moderní pěší zóna, kde se budou lidé procházet po tzv. česaném betonu, japonské stromy sephory,...
Dnes, 18:02
Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na replice historického šífu. Jedná se...
Dnes, 17:10
Letošní Mělnické vinobraní, které se mělo konat 19. září, je zrušené. Město by nemohlo zaručit...
Dnes, 14:58
Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi...
Dnes, 11:14
První neděli v září, úderem třetí odpoledne odstartuje po celé republice devátý ročník tak trochu...
Dnes, 09:43
Městské lesy a rybníky Kutná Hora těží v posledních letech kvůli kůrovcové kalamitě více dřeva....
Dnes, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Reklama